#Úvod roka už tradične patrí vlajkovým Samsungom. Po základnom modeli Galaxy S25 sme mali možnosť testovať aj najvyššiu Ultru. Tá sa zmenila nielen dizajnovo, ale aj softvérovo. Sú však zmeny dostatočné na to, aby si majitelia predchádzajúcich modelov našli dôvod na zmenu?
Umelá inteligencia je väčšou zmenou ako dizajn
Model S25 Ultra s tým minuloročným rozpoznáš už na prvý pohľad. Ostrý dizajn a mierne zaoblený displej sú minulosťou. Mobil sa vďaka novému rámu a plochému displeju oveľa lepšie drží. Navyše tomu pomáha aj rapídne znížená hmotnosť až o 14 gramov (len pre porovnanie, rozdiel medzi S24 a S23 bol len 2 gramy). Ochrana proti vode a prachu IP68 ostáva rovnaká.
Aj keď dizajnová zmena bola v tomto mobile už viac ako nutná, v tejto recenzii sa budem sústrediť skôr na sú softvérovú. Okrem nového rozhrania je tu množstvo funkcií spojených s umelou inteligenciou, ktoré veľmi vítam. S Galaxy AI prišla už minuloročná séria, no až S25 Ultra ju posúva na novú úroveň.
Zrejme najpopulárnejšou funkciou sa stane komunikácia s Gemini, ktorú vyvoláš dlhším stlačením tlačidla uzamykania. Môžeš s Gemini komunikovať správami aj hlasom – v oboch prípadom v slovenčine. Gemini dokáže v smartfóne interagovať so všetkými aplikáciami Google aj Samsung a apkami tretích strán Spotify a Whatsapp. Ďalšie aplikácie by mali byť integrované postupne.

Čo najviac využiješ?
Keďže som už minulý mesiac mal možnosť testovať základný model S25 a nechcem sa v článkoch opakovať, na tomto linku si môžeš prečítať recenziu, kde všetky funkcie Galaxy AI nájdeš kompletne vysvetlené. Všetky sú dostupné aj na modeli Ultra. Miesto opakovaného rozpisovania zhrniem tri, ktoré som najviac využíval.
Gemini a Gemini Live je veľmi dobrá funkcia, ktorá je aj logicky dobre dostupná. Z pohodlia uzamknutej obrazovky sa smartfónu čokoľvek opýtaš a dostaneš odpoveď. Môžeš sa spýtať aj na obsah videa, text k piesni či vydať pokyn na nastavenie poznámky alebo pridania udalosti do kalendára. Vďaka spomínanej integrácii naprieč aplikáciami vieš pracovať na mobile znova o niečo rýchlejšie a intuitívnejšie.
Ak som na niečo využíval tento rok S Pen, je to jednoznačne Circle to Seach. Je to dobrá, aj zlá správa zároveň. Perom sa píše skvelo, no jeho využitie je stále pomerne obmedzené (aspoň pre mňa). Každopádne funkciu zakrúžkuj a vyhľadaj, ktorú vyvoláš podržaním stredného tlačidla, som využíval denne. Ďaleko predčila pôvodný Google Lens.
No a veľmi rád som pracoval s generovanými úpravami fotiek. Odporúčam mať pri tom zapnuté internetové pripojenie, výsledky sú ďaleko lepšie. V rámci týchto úprav dokážeš mazať aj pridávať objekty vo fotkách. Skúšal som viacero mobilov s podobnou funkciou a Galaxy S25 má najlepšie výsledky – nájdeš ich aj v galérii.
Skúšal som taktiež vytváranie skíc zo selfie fotiek a zvyčajne až na tretíkrát bola zhoda uspokojivá. Všetky nástroje umelej inteligencie vopred nájdi v nastaveniach a manuálne ich zapni, pretože primárne môžu byť niektoré neaktívne.

One UI 7 konečne mení Ultru zvnútra
Aj napriek tomu, že One UI je pre mňa najlepšia nadstavba v Androidoch, už dlhší čas potrebovala vylepšiť, nakoľko sa konkurencia začala doťahovať. Prichádza teda 7. generácia nadstavby a konečne prináša želané vylepšenia. Pribúda denný brief, ktorý zhrnie deň (aktuálne najmä počasie a aktivitu), ale do budúcna má rozhodne väčší potenciál.
Oveľa viac využiješ vrstvenie widgetov a live widgety. Vrstvenie znamená, že napríklad kalendár a počasie už môžu byť v jednom malom okienku a jednoduchým pohybom ich dokážeš meniť. Live widgety ukazujú neustálu aktivitu aplikácií vo vrchnom paneli aj v prípade, že ju nemáš aktuálne otvorenú – napríklad sledovanie zápasu, zapnuté stopky či počúvanie Spotify. Vieš sa tak jednoduchšie dostať k tomu, čo práve potrebuješ bez dodatočného zapínania aplikácie.
Hardvér Galalxy S25 Ultra tiež stojí za zmienku. Smartfón totiž poháňa procesor Snapdragon 8 Elite špeciálne upravený pre toto zariadenie, zvoliť si môžeš až 16 GB RAM a chladenie má na starosti ešte väčšia odparovacia komora. Jednoducho výkon hodný vlajky.
Zahráš si na ňom aj náročnejšie herné tituly ako Genshin Impact či Call of Duty Mobile a to všetko bez obmedzení. Jedine počas hrania s pripojením na internet a zároveň nabíjaním mobilu sa zariadenie mierne prehrievalo, čo miestami obmedzovalo snímkovanú frekvenciu. Tá však pod 40fps nikdy neklesla.

Fotky sú stále top, čo však video?
Titul najlepšieho fotomobilu v rámci Androidov by som minulý rok udelil S24 Ultra. Sú síce mobily, ktoré mali niektoré objektívy a výstupy o niečo lepšie, no v rámci komplexnosti bola práve Ultra top. Tento rok táto vlajka mení ultra-wide objektív, ktorý bol jednoznačne najslabším článkom. Po novom už nemá 12 Mpx, ale až 50 Mpx so svetelnosťou F1.9. Hlavný objektív má stále 200 Mpx a optickú stabilizáciu.
Výstupy počas dňa sú znova perfektné. Či ide o 12, 50, 200 Mpx fotky alebo zábery fotené Pro režimom, farebne spolu ladia a oblohu už tak nestmavujú ako minulé roky. Zlepšila sa aj doba uzávierky. Systém zlepšil post-produkciu objektívov s viac ako 10-násobným zoomom a obraz je čistejší ako minulý rok. Ide teda o jemné, ale dôležité zmeny, ktoré znova posunú fotky o úroveň vyššie. Macro síce fotí z väčšej diaľky ako iPhone, ale výsledky sú veľmi dobré.
Pár riadkov ešte venujem novým filtrom. Niektoré sú vopred vytvorené, ale môžeš si stiahnuť aj dodatočné alebo vytvoriť vlastné. Ich výhodou je, že neupravujú celú fotku plošne, ale vylepšujú ju podľa tebou zvolených nastavení. Novinkou je aj funkcia Best Face, ktorá optimalizuje tváre na fotke svetelným podmienkam tak, aby nevznikali prepaly. Samsung sa jednoducho viac zameral na parciálne úpravy, čo oceňujem.
Tentokrát som sa však viac ako po minulé roky zameral na video. Po novom má funkciu LOG a predstaviť si ho vieš ako ProRes z iPhone. Na rozdiel od Apple však nakrúca surový neupravený materiál v 8K/24fps alebo 4K/120fps. Zoomovanie je plynulé a prechod medzi objektívmi je často nerozpoznateľný. LOG však pomerne veľa žerie úložisko – minúta záznamu má približne 800 Mb dát.
Batéria a nabíjanie
Prekvapuje ma, že využitie batérie na Galaxy S25 Ultra je už zhruba tri roky rovnaké aj napriek šetrnejšiemu procesoru k jej životnosti. Doba so zapnutým displejom sa len sťažka vedela dostať nad 8 hodín, aj keď som mal displej na najvyššom rozlíšení. Časté využívanie dát a fotenie vie dať batérii zabrať. Jej zďaleka najväčšou slabinou je spomínané LOG video.
Aj keď batéria nie je najlepšia v rámci konkurencie, je spoľahlivá. Pod 7 hodín som sa nedostal ani v prípade, že som bol celý deň na dátach a využíval mobil skutočne naplno. Máš teda istotu, že aj počas vyťaženého dňa ťa nová Ultra nenechá v štichu.
Nabíjanie je už tradične 45 W a trvá približne hodinu. Na bežnom adaptéri s kapacitou 25 W trvá nabitie hodinu a 20 minút. Ostáva aj bezdrôtové a reverzné nabíjanie. Adaptér v balení nie je, no to už je dnes bežnou praxou.

Verdikt
Pre koho je teda nová S25 Ultra? Rozdelil by som to na tri skupiny ľudí. Prvou sú majitelia S22 a S23, ktorým nejde o peniaze a zaujme ich nový dizajn a prípadné funkcie. Minuloročné modely ich s najväčšou pravdepodobnosťou dostanú postupne aktualizáciami (aj keď možno obmedzené). Druhou skupinou sú majitelia strednej vyššej triedy, ktorí chcú investovať do top mobilu. Treťou majitelia iPhonov, ktorí chcú za svoje peniaze niečo iné ako to, na čo sú zvyknutí.
Môže to znieť, že Galaxy S25 Ultra je pre každého a v podstate je to aj pravda. Ide o jeden z top mobil na trhu, ktorému však odpovedá aj cena 1449 eur. Výhodou sú časté výkupy či akcie na príslušenstvo (ktoré je mimochodom veľmi drahé). Ak využiješ S Pen, DeX video režim LOG a potrebuješ veľký mobil, nová Ultra je pre teba. Ak tieto funkcie využiješ, odporúčam skôr základný model, ktorý je o päť stoviek lacnejší.
Plusy
- Výborná konštrukcia a nižšia váha
- Skvelá nadstavba One UI 7
- Gemini a Gemini Live plne podporované v slovenčine
- Najvýkonnejší procesor v Android zariadeniach
- Skvelé fotky vo dne v noci
- Najlepšie výsledky generovaných úprav fotiek
- Nový video režim LOG
- 7 rokov podpory
Mínusy
- Pero S Pen by chcelo nové funkcie, stáva sa nudným
- Drahé príslušenstvo
Zdieľať na