#Smart zariadenia sa stávajú čoraz menšími a dostupnejšími. Inteligentné prstene už bežne kúpiš aj v slovenských elektrodomoch a ide o budúcnosť, ktorú si môžeš zadovážiť už dnes. Do predaja sa dostal už aj Samsung Ring s plnou podporou v slovenčine. Oplatí sa doň investovať a dokáže nahradiť hodinky?
Maličký a veľmi pohodlný
Na to, aby si inteligentný prsteň vedel plnohodnotne používať, si musíš najprv vybrať správnu veľkosť (v prípade Galax Ringu 5 – 15). V predajniach Samsung si ich môžeš vyskúšať a zistiť, ktorá veľkosť je pre teba tá pravá. Podľa nej sa odvíja aj váha a výdrž batérie prsteňa. Ja som testoval veľkosť 13, čo znamená hmotnosť 3 gramy a 23,5 mAh batériu. (Pre porovnanie, najmenšia veľkosť 5 má 2,3 gramu a 18 mAh batériu.)
Galaxy Ring je vyrobený z titánu, teda z podobného materiálu ako rám novej vlajkovej Galaxy S série. Dostupný je v čiernej, sivej a zlatej farbe (zlatá je lesklá, ostatné matné). Osobne sa mi práve dve matné verzie páčia najviac na ruke, vďaka tenkosti skutočne vyzerajú ako tradičný prsteň.
Vďaka odolnosti IP68 je Galaxy Ring odolný proti prachu aj vode a tesní až do 10 atmosfér v sladkej vode. Môžeš sa s ním bez problémov sprchovať, umývať si ruky či ponárať sa v bazéne.
Galaxy Ring som testoval spoločne s RingConn a musím povedať, že prsteň od Samsungu sa mi nosil pohodlnejšie. Môže za to aj fakt, že je o niečo tenší a najmä celý okrúhly (RingConn je nepravidelný kruh). Už aj o gram ľahší Galaxy Ring je menej citeľný na ruke, keďže ide o 25 % stratu váhy oproti RingConnu. Na druhej strane treba dodať, že Galaxy Ring stojí 449 eur a RingConn 299 eur.

Najpresnejšie dáta tvojej aktivity
Smart ring sa nosí na ukazováku, prostredníku alebo prstenníku ruky, ktorá nie je primárna. Ak si teda pravák, tak na ľavej. Vtedy si môžeš byť istý, že výsledky meraní budú najpresnejšie.
Začnem tým, čo väčšina ľudí pravidelne sleduje a to je fyzická aktivita. Patrí sem najmä meranie krokov, vzdialenosti, spálených kalórií, čas aktivity a druhy športov. Z hľadiska jednotky merania krokov som sám prekvapený, že celodenný rozdiel týchto dvoch prsteňov bol menší ako 1 % (len 68 krokov pri viac ako 10-tisíc nameraných). RingConn sa pritom pri minuloročnom teste ukázal ako mimoriadne presný, a preto bude pre tento test benchmarkom.
Rovnaké minimálne rozdiely platia pre dobu aktivity aj vzdialenosť. RingConn ukazuje vyšší počet spálených kalórií, pretože do nich na rozdiel od Galaxy Ringu zaráta aj bazálne kalórie (ktoré telo spáli bez fyzickej aktivity). Výsledky sa v oboch prípadoch zapisujú aj do kruhového, resp. srdiečkového diagramu, aby si ihneď vedel, ktorú štatistiku si za daný deň splnil.
Všímam si však stále pomerne malý repertoár športových aktivít. Galaxy Ring dokáže rozlíšiť chôdzu od behu a pár ďalších aktivít, ale športy stále absentujú (ide však o prvú generáciu prsteňa). Časom by som uvítal napríklad aj sledovanie backhandov/forehandov na tenise alebo aktivitu počas plávania. V tomto majú hodinky stále navrch, aj keď majú pochopiteľne oveľa viac miesta na jednotlivé senzory, ktoré tieto pohyby sledujú.

Spánok meria veľmi prísne
Čoraz viac ľudí začína vďaka smart zariadeniam sledovať svoj spánok. Prstene môžu byť tým najlepším riešením, pretože nevydávajú žiadne notifikácie a sú počas noci pohodlné. Galaxy Ring aj RingConn udávajú jednak dobu spánku, ale aj skutočnú dobu spánku – pretože zaspávanie nie je spánok. Aj v tomto prípade sa obe zariadenia vedeli takmer dokonale presne zhodnúť.
RingConn sa mi vždy zdal byť veľmi prísny pri posudzovaní skutočnej doby spánku, no Galaxy Ring je podľa dát ešte prísnejší. A to je dobre. Ich odchýlka počas približne 10-dňového testovania nebola nikdy vyššia ako 10 minút spánku.
Dokonca aj dáta ako efektivita či celkové skóre boli veľmi podobné. Toto platí aj v prípade konkrétneho spánkového cyklu – Galaxy je veľmi presný so zaznamenávaní hlbokého spánku, ľahšieho či REM fázy. Samsung však nemá možnosť subjektívneho skóre, ktoré v prípade RingConnu vie mierne ovplyvniť aj celkové skóre.

Životné funkcie by chceli pravidelnejšie merania
Ak si chceš kúpiť Galaxy Ring kvôli sledovaniu životných funkcií, tu by som asi ešte chvíľu počkal. V tomto segmente mi chýbajú niektoré dôležité dáta, ale aj ich počet. Zatiaľ čo RingConn meria každých 5 minút a následne priemeruje dáta na 30-minútové intervaly, Galaxy Ring ponúka primárne len denný interval a hodinové priemery. Tep si vieš odmerať prakticky kedykoľvek.
Odchýlky v životných funkciách sú najväčšie v porovnaní s aktivitou a spánkom. Stále sú však pre mňa osobne tolerovateľné. Galaxy Ring vizuálne odlíši tieto dáta namerané v spánku a počas dňa, RingConn nie. Taktiež vie jasne určiť, kedy sa dáta vymykali z bežného fungovania.
RingConn som porovnával aj s iným podobným zariadením – Elongou. Galaxy Ring má v tejto sfére najviac čo dobiehať. Primárne však chce, aby si ho využíval práve na fyzickú aktivitu a spánok, kde je s konkuenciou na rovnakej úrovni.

Priemeruje a odporúča
Tak ako každý smart ring, aj ten od Samsungu prináša po 7 dňoch pravidelného nosenia odporúčania na zlepšenie. Funguje to tak, že najprv vyhodnotí, na čom si a označí ťa zvieraťom – v mojom prípade tučniakom, pretože aj keď spím pomerne dlho a pravidelne, v noci sa často prebúdzam. Na základe tohto konštatovania ti dá inštrukcie, čo a ako môžeš zlepšiť.
Napríklad, v mojom prípade zistil, že cez víkend chodím spať v priemere o 44 minút neskôr ako počas pracovných dní. Moja doba spánku sa však nemení. Preto mi navrhol, aby som aj cez víkend išiel späť v rovnaký čas ako počas pracovných dní, čím sa môže zlepšiť kvalita môjho spánku a možno aj potlačiť časté prebúdzanie.
Spánkové apnoe zatiaľ dokáže zo Samsung zariadení zistiť len Galaxy Watch Ultra (nevie to ani RingConn). Chrápanie ti zasa prsteň zaznamená cez smartfón Galaxy, ktorý musíš mať počas celej noci na nabíjačke. Nie úplne praktické, ale na druhej strane pochopiteľné riešenie.

Prsteň vydrží týždeň, nabíjacia krabička mesiac
Nabíjacia krabička Galaxy Ringu je približne polovičná oproti RingConnu. To sa odrazí aj na počte cyklov nabíjania. Najprv však samotný prsteň. Mnou testovaná veľkosť 13 s 23,5 mAh batériou to dotiahla na približne 6 až 7 dní na jedno nabitie (RingConn zaručene 7 dní). Ide o dobrú výdrž, ktorá sa pri veľkosti 14 či dokonca 15 môže vyšplhať až na 8 dní. Pri menších zasa môže klesnúť na 5 až 6 dní. Každopádne zhruba týždeň bez nabíjania vydrží.

Galaxy Ring sa nabíja v krabičke, kde ho umiestniš, magnety ho pripevnia k základni a začne sa nabíjať. Z takmer 0 na približne 100 % trvá nabitie hodinu aj pár minúť – teda pomerne rýchlo. Páči sa mi ukazovateľ stavu batérie krabičky, keď nie je prsteň vnútri, ako aj vtedy, keď prsteň vložíš dovnútra. Kruh sa rozsvieti dokola podľa toho, aký je stav batérie. Konkrétne percentá batérie prsteňa vidíš v mobile (stav krabičky nie).
Samotná krabička na nabíja cez USB-C kábel alebo bezdrôtovo. Aj keď má 361 mAh, neznamená to, že nabije Galaxy Ring približne 15-krát. Osobne mi po jednom nabití ubudlo zhruba 25 % energie, čo by malo znamenať 4 nabitia, teda mesiac bez nabíjačky. Vo fórach na internete som však našiel údaje od 1,5 nabitia po 10 nabití. Neviem, či na to extra vplýva aj veľkosť prsteňa, ale ľudia očividne majú rôzne skúsenosti. Ja som približne v strede.

Verdikt
Vybrať si to pravé smart zariadenie na nosenie je dnes už oriešok. Nielenže máme na výber zo stoviek inteligentných náramkov a hodiniek, ale dostupné sú už aj prstene, ktoré si vo veľkom začínajú konkurovať. V prípade, že máš smartfón od Samsungu, bude Galaxy Ring určite vhodné riešenie.
Na rozdiel od Galaxy Watch prídeš o displej, notifikácie a najmä rôzne športové režimy. Otázkou je, či displej a notifikácie chceš alebo nie. Dostaneš však oveľa lepšie a o niečo presnejšie dáta o spánku a pohybe – rozhodne jedny z najlepších na trhu. Nehovoriac o oveľa menšom a ľahšom tele. Navyše, smart prsteň je dnes zaujímavejší než smart hodinky, čo si budeme hovoriť.
Cena 449 eur nie je málo. Ide o najdrahší smart prsteň u nás v porovnaní s aktuálnou konkurenciou, ktorá sa pohybuje zhruba na troch stovkách eur. Pri zaujímavej akcii, kde ho dostaneš výrazne lacnejšie k novému mobilu, by som ho určite odporúčal.
Na druhej strane, také Watch Ultra stoja ešte viac, aj keď uznávam, že ide o všestrannejšie zariadenie. Zhrniem to nasledovne – ak peniaze nehrajú primárnu úlohu a plánuješ ostať pri Samsungu aj ďalšie roky a chceš smart prsteň, Galaxy Ring je rozhodne správnou, aj keď aktuálne aj jedinou možno voľbou. Mínusy však neprehliadaj.
Plusy
- Malý, ľahký a odolný proti škrabancom
- Zvládne tlak 10 atmosfér (100-metrová hĺbka v sladkej vode)
- Všetko sleduje Galaxy Health, netreba apku tretej strany
- Veľmi presné merania
- Porovnáva údaje a dáva odporúčania do budúcnosti
- Batéria prsteňa vydrží približne týždeň
- Bez predplatného
Mínusy
- Málo športových režimom
- Chcelo by to viac dát a kratšie intervaly merania v rámci životných funkcií
- Vysoká cena oproti konkurencii
Zdieľať na