Samey rastie s každým projektom: Jeho albumy sú toho dôkazom

Samey sa neustále posúva vpred. (Zdroj: Instagram/sameyhahacrew)

#Slovenský raper Samey patrí medzi najoriginálnejších interpretov, ktorí sa v našich hudobných končinách objavujú. Jeho štýl je osobitý, lyrika je prvotriedna a výpovedná hodnota skladieb, pod ktoré sa podpisuje, je priam hmatateľná. Progres, ktorý tento chalan zaznamenáva skrátka nemôžete ignorovať. Aj preto sme sa naň rozhodli si posvietiť.

Samey a jeho debut

Mama Neviem Kedy Pride Domov je album, ktorý vyšiel v roku 2017 a je Sameyovým sólovým debutom. 12 skladieb, niečo málo nad 36 minút hudby a piliere, ktorými sú: Lyrika, emócie a výpovedná hodnota. Veľa ľudí bolo pred piatimi rokmi zvedavých, ako sa tento člen košickej Haha Crew presadí bez Dalyba a Zaya, pričom s odstupom času môžeme konštatovať, že sa v slovenskej rap game ani zďaleka nestratil.

Viaceré skladby si fanúšikovia idú dodnes, spomenúť môžeme napríklad „Vlasy Veju Vo Vetre“, kde sa objavujú aj Saul a Hasan, alebo „Za Svitu Hviezd“, kam mu na feat prišiel Rytmus. Vyslovene hitom ostáva záležitosť „Rockstar Steez“ s Dalybom a zabudnúť nemôžeme ani „V Dialke Vidim Svietit Sidlisko“. Všimnite si, že všetky slová v názvoch začínajú veľkým písmenom a chýba diakritika, čo môžeme označiť za britsko-americký štýl, kde je to zaužívané.

Mama Neviem Kedy Pridem Domov bol projekt, ktorý dal jasne najavo, že meno Samey má obrovský potenciál. Taktiež, že tento chalan nie je iba tínedžer, ktorý by bojoval o pozornosť, ale že je to mladý interpret, s ktorým treba počítať aj do budúcna.

Jednoznačný posun dopredu

Album XYZ prišiel na záver roka 2019 a Samey ním podčiarkol, že cesta, ktorou ide, je jednoznačne správna. Tento projekt chytil za srdce aj striktných fans SK rapu. Skvelé skladby ako „ruky“, „cool“ s Benom Cristovaom či „ferrari mindset“ alebo „doba“ s Egom a Dalybom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Refew a Rytmus to nikdy nevzdajú a myslia na svoj úspech každú chvíľu

Zaujímavosťou sú inak opäť aj názvy, tento raz je všetko malými písmenami. Pre niekoho sú to možno malé a nepodstatné detaily, ale v Sameyovom prípade si môžete byť istí, že každá jedna maličkosť má svoj veľký význam.

Ak bol album Mama Neviem Kedy Pridem Domov ambicózny projekt, tak XYZ môžeme s pokojným svedomím zaradiť medzi najlepšie rapové albumy, aké sme v uplynulých rokoch mohli počúvať. Samey predviedol, že lyriku ovláda ako málokto, pričom silneli hlasy, že lyricky na tom u nás nie je tak ako on doslova nikto. Ktovie, ale rozhodne Samo patrí k úplnej špičke. Svedčí o tom aj fakt, že kritika smerom na jeho osobu sa s pribúdajúcimi rokmi neustále znižuje. A právom.

Miesto medzi slovenskou špičkou

Rok 2021 a Sameyov tretí album, ktorý sa volá Anarchia. Je to vyslovene príznačný názov, pretože anarchiu môžete preložiť ako bezvládie. Inými slovami, tento chalan sa neriadi nijakými zákonmi, robí si, čo chce. Spolupráce so zástupcami starej školy SK rapu ako Momo, Separ či Ego, featy s chalanmi, ktorí prerazili v uplynulých rokoch ako Gleb alebo Saul, prípade kolabá s menej opozeranými menami typu Natália Hulejová a Marko Darmian. Projekt Anarchia v sebe skĺbil doslova všetko, čo by ste od moderného rapového albumu mohli očakávať.

Môže sa vám zdať, že sa opakujeme, ale opäť treba spomenúť Sameyovu lyriku. Skvelá bola už na jeho debutovom albume, o druhom projekte ani nemusíme hovoriť. Ale na Anarchii? Tam je to ešte lepšie, výrazným spôsobom. Cítiť, že Samey je čoraz skúsenejší, hrá sa detailmi a presne vie, čoho sa vyvarovať, plus, načo naopak sa sústrediť, aby bol dlhodobo úspešný. Je na mieste napísať, že jeho tretie CD, čo sa týka produkcie, obsahu a technikálií, je zatiaľ jeho najlepším projektom (i keď najmä XYZ pre mnohých ostáva srdcovka).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
6ix9ine a jeho týždeň v kocke: Súdi sa o meno, dissuje Američanku a chváli Rusko

A bude ešte lepšie…

Samey má za sebou tri sólové albumy, medzi ktorými sú dvojročné rozostupy. To nasvedčuje, že nového projektu by sme sa od tohto košického interpreta mohli dočkať v budúcom kalendárnom roku. Nepoďme ale predbiehať, on najlepšie vie, čo robí. V Sameyovom prípade zatiaľ dokonalo platila formula, že s každým ďalším albumom by mal byť umelec ešte lepší a mal by poskytnúť svoju najlepšiu verziu. Ak to takto pôjde ďalej, môžeme sa len a len tešiť na to, čo si pre (nielen) komunitu pripraví.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame