Rytmus a Jan Bendig spievajú o rómskej zemi, ktorú nikdy nemali: Vypočuj si balkánsky zvuk

Rytmus

Zdroj: Rytmus

#Rómska hudba je momentálne v kurze, a tak si môžeme vychutnávať nové tracky oveľa častejšie ako zvyčajne. Po prvýkrát sa spojili na jednom tracku mená Rytmus a Jan Bendig, no a výsledkom je niečo, čo na Slovensku nemá obdoby.

Spojenie balkánskeho zvuku s rómskou kultúrou vyústilo do skladby ROMALANDIA. Track je o tom, že Rómovia nemajú vlastnú zem, takže sú všade doma, hlavne tam, kde majú svoju rodinu. ,,Boh nám dal dar, aby sme putovali,“ alebo: ,,Putujeme po tejto zemi, aby sme vás zabávali a rozdávali radosť.“ Tieto vety sú priamo z Rytmusového textu, ktorý opisuje spoločne s Janom Bendigom, ako by Romalandia (vymyslená krajina) mohla vyzerať podľa nich. Ľudia by mohli čakať, že to bude špinavá zem, no autori skladby sú presvedčení, že by to bolo krásna zem plná lásky, radosti a zlata. P.S.: Určite cením paródiu na Michala Davida.

rytmus
Romalandia (Zdroj: Youtube/@Donfantastickypess)

Balkánsky sound má za dôsledok to, že v klipe spoločne s Rytmusom sa prvýkrát objavila aj jeho manželka Jasmina, ktorá má, samozrejme, balkánske korene. Túto skladbu označila za jednu z najlepších pesničiek od Rytmusa. Ten nám povedal, že balkánsku hudbu počúval už pred príchodom Jasminy do jeho života. Ona to len spečatila a umocnila tým, že jej Paťo naspieval jednu balkánsku pieseň, ktorá je určená len pre ňu. Na otázku, či by balkánska pesnička mohla byť aj v slovenskom jazyku povedal, že áno, pretože rómčina a celý Balkán je slovanský jazyk, takže by to v slovenčine znelo rovnako dobre.

Na Instagrame ešte prezradil, že jeho snom je doniesť balkánske rytmy viac do povedomia na Slovensku. “Ja viem, že možno ne každý vie, že o 400km nižšie sa robí úplne odlišná hudba. Ale toto je Balkán. Precítený. Temperamentý. Extrémne emočný. Postavený na inom princípe vibrát a poltónov. V našich končinách sme zvyknutí na rovné tóny. Iný prejav a úplné odlišné rytmy na tanec alebo zábavu. Každý ma svoju hudobnú kultúru a príchodom mojej ženy sa Balkán stal mojou prirodzenou súčasťou.“

Spolupráca Jana a Rytmusa vyšla až na tretí pokus: ,,Poprvé jsem Patrika oslovil ihned po skončení Superstar, ale to mě odmítl se slovy, že musím prvně pořádně na sobě zapracovat. Podruhé to bylo v době covidu kdy nám oběma nesedl složený song a tak jsme si řekli, že počkáme na ten pravý song, který bude stát za to. A to se letos tři měsíce zpátky podařilo. Náhodně jsem Patrika potkal o půlnoci v praze s jeho manželkou v jednom fastfoodu, kdy jsem tam přijel totálně špinavý, protože jsem maloval zrovna svůj dům. On byl na cestě přes Prahu z vystoupení a tak jsme si sedli na jídlo, a tam jsme začali o naší spolupráci mluvit. No a o tři měsíce později vydáváme společný duet ROMALANDIA,“ vysvetľuje Ján.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
THROWBACK Delik v roku 2017 vydal jeden z najviac nedocenených albumov na scéne

Klip sa natáčal v Rozvadově v luxosnom kasíne Kings a mal ho na starosti Lukáš Rejmon. O hudbu sa postaral slovenský producent Filipian.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame