Aký je vplyv ruskej invázie na poli európskeho e-športu? Poznáme odpoveď

Zničené mesto po ruských útokoch na Ukrajine.

Bombardovanie Ukrajiny otriaslo aj realitou e-športu (Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz)

#Asi nikomu neuniklo to, čo sa aktuálne deje len kúsok za hranicami. Ruské invázne jednotky prekročili 24. februára 2022 hranice Ukrajiny. Rusko tak rozpútalo na cudzom území vojnový konflikt. Milióny nevinných ľudí prišli o domov, tisíce z nich aj o život. Realita Ukrajincov sa počas niekoľkých dní zmenila na nepoznanie. Ľudia bránia svoju krajinu, medzi nimi sú aj umelci alebo športovci.

Situácia sa tiež týka ukrajinských profesionálnych hráčov. Mnoho z nich sa totiž teraz nemôže zúčastniť online eventov, kým sa celá situácia nevyrieši.


Ako si hráči a organizácie zarábajú v rôznych e-športoch?


Ako vojna zasiahla veľký turnaj v Katoviciach

Len deň po tom, čo Rusi vtrhli na Ukrajinu, začala v Poľsku dlhoočakávaná e-športová akcia pod názvom Intel Extreme Masters Season XVI – Katowice 2022. Jedná sa o jeden z najprestížnejších turnajov v Counter-Strike: Global Offensive, ktorý sa hrá raz za rok. Jeho pravidelným účastníkom je organizácia Natus Vincere (NAVI), ktorá bola založená v roku 2009 v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev. Turnaja sa zúčastnilo celkom 23 ďalších organizácií. Medzi nimi bolo aj niekoľko ruských tímov.

Ešte pred nástupom k prvému zápasu NAVI sa aktuálne mnohými odborníkmi považovaný najlepší hráč CS:GO, Oleksandr „s1mple“ Kostyliev z Ukrajiny, k celej situácii vyjadril. Úplne profesionálne odmietol do e-športu zaťahovať akékoľvek politické názory a všetkých svojich terajších a bývalých tímových kolegov z Ruska označil za skvelých chlapcov. Tiež povedal, že všetci v tíme stoja za Ukrajinou a chcú mier. Boli na ňom ale vidieť strach a neistota, celá jeho rodina sa totiž už noc predtým schovávala na Ukrajine v krytoch pred ruským vojskom.

Vyjadrenie tímu NAVI.
Kompletné znenie vyjadrenia tímu NAVI (Zdroj: Twitter.com/NAVI)

NAVI si v Poľsku došla pre nádherné delené 3. miesto aj napriek obrovskému tlaku, ktorý bol na ich hráča v priebehu turnaja vyvíjaný s každou informáciou o eskalujúcej situácii. Organizácia sa však k situácii postavila čelom a krátko po skončení turnaja v Poľsku museli jej ukrajinskí aj ruskí hráči dočasne prerušiť hranie. NAVI sa totiž rozhodli organizovať pomoc v najviac zasiahnutých oblastiach na Ukrajine. Dobrovoľníci z organizácie pomáhali ľuďom nájsť nový domov, prevážali ich a snažili sa nájsť aj iné spôsoby pomoci. Z poprednej e-športovej organizácie sa tak stal jeden z lídrov v pomoci vo vojne.

Ruské tímy v komplikáciách

Do veľmi zložitej situácie sa ale dostali všetky ruské tímy. V tej najzložitejšej bola asi tá najväčšia ruská e-športová organizácia Gambit Esports. Vedenie organizácie totiž zakázalo svojim hráčom sa akokoľvek vyjadrovať k aktuálnemu dianiu vo svete. Reagovali tak po tom, čo takmer všetci ich hráči, ktorí za organizáciu momentálne hrajú iný FPS titul Valorant, vydali na Twitteri vyhlásenie na základe, ktorého odsúdili činy svojej krajiny a svojho prezidenta. Svoje príspevky museli ale zmazať. Gambit Esports totiž spadá pod najväčšieho ruského mobilného operátora MTS, ktorý činy ruského prezidenta Vladimíra Putina schvaľuje.

Bývalí hráči tímu Gambit Esports.
Bývalí hráči tímu Gambit Esports – sheydos, Chronicle, Redgar, d3ffo a nAts (Zdroj: https://cdn.oneesports.gg)

Už to vyzeralo, že najväčší európsky Valorant turnaj VCT Challengers sa bude musieť dohrať bez aktuálne druhého najlepšieho tímu v Európe, ktorý navyše kvôli tomu spadne do nižšej regionálnej ligy. Nakoniec ale organizácia Gambit Esports vydala vyhlásenie, v ktorom oznámila, že sa ich hráči budú môcť turnaja zúčastniť pod vlastným nezávislým tímom.

Podobný osud postretol aj ich hráča hry CS:GO. V prestížnej lige ESL bol navyše Gambit diskvalifikovaný. Druhý najväčší ruský tím Virtus.Pro musel svojich hráčov v množstve e-športových titulov tiež prepustiť, aby si mohli zahrať prestížne turnaje, na ktoré sa kvalifikovali.

EA Sports, ktorý pravidelne každý rok vydáva športové hry na situáciu v Rusku reagoval tak, že zo svojich hier odstránil ruský národný tím. V NHL 22 sa vývojári rozhodli zmazať aj bieloruský tím.

Ústretový prístup e-športu

Rusom, ktorí v rôznych hrách ukázali, že si zaslúžia byť súčasťou špičkových európskych organizácií, ktoré združujú najlepších hráčov, zatiaľ situáciu nikto nekomplikuje a neťahá politiku tam, kam nepatrí. Žiadny veľký európsky tím od začiatku ruskej invázie na Ukrajine zatiaľ nevypovedal žiadnemu ruskému e-športovému hráčovi zmluvu.

A tak sa stále môžeme na veľkých CS:GO turnajoch tešiť na mladíka Monesyho v G2, vo Valorante na skvele hrajúceho nováčika BraveAFa hrajúceho za Fnatic a mnoho ďalších. Veď e-šport by mal predovšetkým spájať a je skvelé, že to tak zatiaľ je. Pri sledovaní skvelých e-športových stretnutí môžeme nachvíľu zabudnúť na to, čo sa vo svete deje. Snáď sa to všetko už čoskoro skončí.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: David Cit, ct24.ceskatelevize.cz, hashtag.sk
Odporúčame