Za aký čas dokážeš zložiť Rubikovu kocku ty? Mladík pokoril svetový rekord, neuveríš, ako rýchlo si z hlavolamom poradil

Z času, počas ktorého mladík zložil Rubikovu kocku, sa ti zakrúti hlava (Zdroj: Unsplash/Kenny Eliason)

#Poskladať Rubikovu kocku sa aspoň raz pokúsil snáď každý. Možno si patril medzi šťastlivcov, ktorým obľúbený hlavolam nerobil veľký problém a možno bolo tvojim najväčším úspechom, keď sa ti podarilo zložiť jednu stranu. Nech už ale patríš do ktorejkoľvek skupiny, keď uvidíš, ako rýchlo si s kockou poradil nový držiteľ svetového rekordu, o ktorom píše portál Unilad, nebudeš veriť vlastným očiam!

Nič pre bežného smrteľníka

Nový svetový rekord v skladaní Rubikovej kocky padol 11. júna na podujatí Pride in Long Beach 2023. Jeho držiteľom sa stal Američan Max Park, ktorý kocku dokázal zložiť za neuveriteľných 3,14 sekúnd. Týmto výkonom prekonal predchádzajúceho rekordéra Yushenga Du o 0,34 sekundy.

Hoci pre bežného smrteľníka je niečo také priam nepredstaviteľné, u Maxa tento výkon až taký prekvapivý nie je. Pri skladaní Rubikových kociek sa rekordy zaznamenávajú pre kocky rôznych rozmerov a zaznamenávajú sa nielen časy jednotlivých zložení, ale aj priemerné časy. Priemerné časy sa merajú tak, že účastníci počas podujatia skladajú kocku päťkrát za sebou a týchto 5 časov sa potom spriemeruje.

Medzi rekordmanmi aj deväťročný chlapec

Max si najnovšie na svoje konto pripísal svetový rekord za jedno zloženie kocky vo veľkosti 3x3x3 a zároveň je držiteľom svetových rekordov za jednotlivé, ale aj priemerné časy zloženia kociek rozmerov 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6 a 7x7x7. Chýba mu už len rekord za priemerný čas zloženia kocky 3x3x3, o ktorý ho nedávno pripravil len deväťročný Yiheng Wang z Číny.

Jeho krajan, štrnásťročný Ruihang Xu, zas patrí medzi hŕstku ľudí, ktorí dokázali Rubikovu kocku poskladať za menej než tri sekundy. Nestalo sa to však v rámci podujatia organizovaného World Cube Association a tak tento neuveriteľný výkon nespĺňal podmienky potrebné na zápis do knihy rekordov. Nadaní mladí „skladači“ kociek z Číny sú podľa mnohých zainteresovaných predzvesťou zlatej éry rýchlostného skladania Rubikovej kocky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Meteo KVÍZ plný zaujímavostí: Naše otázky nedá každý, priprav sa na jeden extrém za druhým!

Autista rekordmanom

Dvadsaťjedenročný Max Park nie je len mimoriadne úspešným rekordérom, ale aj ambasádorom spoločnosti Rubik’s. V roku 2020 bol tiež hviezdou netflixovského dokumentu The Speed Cubers. Pre mnohých je zároveň inšpiráciou, nakoľko mu bol diagnostikovaný autizmus. Podľa Maxovych rodičov je pre neho rýchlostné skladanie Rubikovej kocky skvelou terapiou.

„Boli časy, kedy si Max sáme nedokázal ani otvoriť fľašu vody, no javil záujem o skladanie Rubikovej kocky,“ povedali jeho rodičia.

Samotný Max sa riadi mottom „nemysli, len skladaj“, ktoré vzhľadom na jeho početné svetové rekordy skutočne funguje.

Sleduj náš TikTok

 

Zdroj: hashtag.sk, Unilad.com
Odporúčame