Viki je úspešnou pretekárkou vo fitness: Ako si nájdeš trénera, ktorý ťa dovedie k cieľom?

Viktória Gémešiová v príprave na súťaž.

Viktória Gémešiová patrí medzi naše najlepšie fitnessky (Zdroj: Instagram/viktoria_gemesiova)

#Viktória Gémešiová je úspešnou slovenskou pretekárkou v bikini fitness a wellness fitness, no v minulosti sa venovala úplne inému športu! Prečo sa rozhodla zmeniť športové odvetvie a aké sú jej skúsenosti s cvičením? Prečítaj si rozhovor o tom, ako by si mal cvičiť, keď chceš schudnúť či nabrať. A čo dalo Viktórii súťaženie vo fitness?


Mladý slovenský šprintér a rekordér Oliver: Na Harvarde dostal štipendium, rok v Amerike vyjde na 80-tisíc dolárov


Akým športom si sa venovala ako dieťa?
Pôsobila som ako mažoretka.

Čo ťa priviedlo k mažoretkám a prečo si sa rozhodla presedlať na fitness centrum?
Mamine sa veľmi páčili mažoretky, videla ich vystupovať v meste. Ja som to silno odmietala a nechcela som tam chodiť. Ale proste sa tak rozhodlo, tak som musela. Časom som si však k tomu našla vzťah, dokonca celkom intenzívny. Na cvičenie vo fitness centre som presedlala prirodzene a hlavne pomaly. Popri mažoretkách som totiž začala chodiť do fitka, keďže priateľ, s ktorým som sa dala dokopy, sa venoval fitnes.

Čo ťa motivovalo absolvovať prvú súťaž vo fitness?
V podstate ma „donútila“ korona, pretože mažoretkové súťaže v tej dobe na dlhší čas vypadli z programu a mne to veľmi chýbalo – mať cieľ a pracovať na ňom. A celkovo aj samotná súťažná atmosféra. Fitness som sledovala po celý čas, aj som začala pózovať častejšie, ale len tak zo srandy. Vcelku ma to bavilo a chcela som sa to naučiť. Koncom roka 2020 som si povedala, že idem do toho, aby som nič neľutovala. A to mal byť posledný rok, čo som bola juniorka. Tak som si povedala, že to využijem.

Urobila si počas prvej prípravy aj nejaké chyby?
Určite som spravila veľa chýb, ale medzi najhlavnejšie by som zaradila stravovací režim týždeň po Majstrovstvách Európy 2021. Zároveň som rada, že sa to celé udialo, pretože som mala možnosť vidieť, ako reaguje moje telo po fyzickej, ale i psychickej stránke.

Je takéto súťaženie pre každého?
Určite nie, myslím si, že to je aj veľká chyba dnešnej doby. Na Instagrame je zrazu každá druhá baba fitnesska. Na jednej strane je to super, lebo ľudia sa hýbu a starajú o svoje zdravie. Na druhej strane, samotná súťaž je veľmi náročný proces. Treba mať na to nielen stavbu tela a formu, ale človek musí byť dobre pripravený aj po psychickej stránke, čiže byť silný a disciplinovaný. Mám dojem, že dnes je pre mnohé baby hanba iba cvičiť a nesúťažiť, samozrejme, česť výnimkám.

Čo motivuje teba vydržať diétu a postaviť sa na pódium?
Strach zo zlyhania. A keď vidím výsledky na forme, tak nechcem prestať.

Na ktorú zo súťaží máš najlepšie spomienky?
Na Majstrovstvá Slovenska 2021 rada spomínam, to bola posledná súťaž mojej prvej sezóny. Deň predtým som sa priam rozplakala od dojatia, od šťastia a všetkého pozitívneho, keď som si spravila koláž fotiek, kde bolo vidieť moju formu z januára a naproti tomu z júna. Bola som nadšená, že som to zvládla.

Aj samotná súťaž dokonca dopadla fakt parádne. Užila som si pózovanie a podarilo sa mi vyhrať v ženskej kategórií, keďže súťaž bola rozdelená na juniorské majstrovstvá a ženský Slovenský pohár. Ale rada spomínam aj na súťaže tejto sezóny, najmä na Starú Ľubovňu. Tam sme boli ako partia kamarátov spolu a to mi napríklad na Majstrovstvách Európy veľmi chýbalo – tá blízka podpora.

Absolvovala si aj Majstrovstvá Európy. a to hneď dvakrát. Aké bolo stáť na pódiu takéhoto podujatia?
Bolo to fakt parádne. Hoci sa mi ešte nepodarilo získať medailové umiestnenie, mám na oboje majstrovstvá veľmi pekné spomienky a chcem sa tam ešte vrátiť.

Všetky dievčatá však nemôžu dosiahnuť súťažnú formu a ani to nie je zdravé. Čo by však mali robiť, aby dosiahli pevnú a peknú postavu?
Hovorí sa, že strava je základ. No ja zastávam názor, že dostatok pohybu je základ. Samozrejme, je na širšiu debatu, koľko je pre koho dostatok. Silový tréning tiež považujem za jeden z hlavných článkov. Mali by ste ho absolvovať dva až trikrát do týždňa, čo je optimum aj pre bežného rekreačného cvičenca, či už pre psychické zdravie, ale i to fyzické. Vylepšuje kĺby, postavenie tela, celkovú kondíciu a pod.

Nepochybne je dôležité mať po boku aj správneho trénera. Podľa čoho si ho však vybrať?
Ak sa bavíme o trénerovi pre rekreačného športovca, tak v prvom rade sa treba pozrieť na jeho zameranie – môže to byť kondičný tréner, kulturista či powerlifter. Treba v prvom rade poznať svoj vlastný cieľ. Chcem len schudnúť? Chcem aj naberať svaly? Chcem súťažiť?

A potom rozhoduje celkový „package“, čiže výzor samotného trénera a jeho výsledky, prístup, výsledky iných klientov. Ak sa bavíme o súťažení, tak si určite pozri aj jeho športovú históriu, jeho osobné úspechy. To isté si odsleduj pri zverencoch, ktorí sú pod jeho vedením.

Určite by som nechcela, aby ma trénoval na kulturistickú súťaž futbalista, podobne ako človek, ktorý v živote neurobil formu a nevie, čo je to kalorický deficit, pretože to nikdy nezažil. Ako mi môže taký človek pomôcť napríklad po psychickej stránke?

Čo patrí podľa teba medzi základné chyby, keď žena začína s cvičením?
Najčastejšie asi klasika, že sa dievčatá boja silového tréningu, necvičia vrchnú časť tela, alebo robia zbytočne veľa kardia. Keď k tomu prirátame nedostatok jedla, respektíve nesprávne obsiahnuté rozloženie makronutrientov, tak si môžu tento šport akurát tak znechutiť, a nie si ním skvalitniť život.

Na internete môžeme stále naraziť na množstvo nezmyslov týkajúcich sa zdravej stravy a cvičenia. Ako sa tomu vyvarovať a koho sledovať?
Neviem, pri tejto otázke pociťujem zúfalstvo. Všimla som si, že ľudia, ktorí sa v tom vyznajú, buď nebažia po sociálnych sieťach, alebo je ich veľmi málo. Paradoxne, tí, čo najviac vykrikujú a každý deň napíšu aj zo dve litánie, od nich by som radu nechcela ani zadarmo. Najhorší sú takí, ktorí v živote nedosiahli nič, ani len vnútornú rovnováhu a predávajú svoje „služby“ a „know how“. To je naozaj na zaplakanie. Každopádne, odporúčam čerpať najmä zo zahraničných zdrojov.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame