Sonja Kopčanová búra mýty o miss s dokonalými mierami: Postava nie je jediná vec, ktorá trápi ženy

Sonja Kopčanová

V osvete okolo selflove a mnohom inom pokračuje aj po skončení súťaže (Zdroj: Fotograf Peter Stas)

#Je mladá, krásna a talentovaná! Rodáčka z Banskej Bystrice, Sonja Kopčanová, sa právom pýši titulom druhá ViceMiss Slovensko 2023. Stelesňuje myšlienku, ktorú prezentovalo aj motto tohtoročnej súťaže: „Nehľadáme ideál krásy, hľadáme osobnosť!“. Svoj príbeh, ale aj čosi navyše nám odhalila v exkluzívnom rozhovore.

Dvadsaťdvaročná študentka Univerzity Mateja Bela sa rozhodla reprezentovať vzorku žien, ktoré mali doposiaľ pocit, že sa na súťaž Miss nehodia. V rámci osvety selflove a mnohom inom pokračuje aj po skončení súťaže.

Hneď na úvod musíme povedať, že sa voláš pomerne netradične. Prečo ti tvoji rodičia vybrali meno Sonja?
Ja mám svoje meno veľmi rada, ale nebrala som to tak vždy. Keď som bola menšia, všetko netradičné bolo horšie než to zaužívané. Dnes som ale veľmi šťastná z toho, že mám meno ako málokto na Slovensku.

Meno Sonja sa asi najviac používa v nemecky hovoriacich krajinách. A práve moja mamina, ktorá sa volá Soňa, ako speváčka dosť veľa cestovala práve po Nemecku a okolí. Tu ju všade volali Sonja, lebo vysloviť slovenské „Soňa“ im robilo problém (smiech). A jej sa to veľmi zapáčilo. Ocino tiež chcel, aby som bola Sonička, tak mama prehlásila, že ak mám byť Soňa, tak jedine Sonja. Lebo je to jednak zaujímavejšie a bude to pre mňa v živote ľahšie.

Ľudia ťa poznajú ako druhú vicemiss Slovensko 2023. Mala si od súťaže takéto očakávania vo chvíli, keď si si podávala prihlášku?
K prihláseniu ma viedla najmä zmena konceptu, tým sa od začiatku netajím. Mojou najväčšou motiváciou bolo ukázať dievčatám, že daná zmena konceptu prináša so sebou aj to, že do súťaže môže prísť aj nejaký iný typ ženy, respektíve postavy. Že sa môže prihlásiť aj baba, ktorá vie byť aj noblesná, ale zároveň sa nebojí povedať svoj názor. Vie byť hlavne inšpiráciou pre ostatné dievčatá a ženy.

Doteraz existoval jeden konkrétny model, ktorý museli potenciálne súťažiace spĺňať. Bolo fajn ukázať myšlienku, že ak si nejaký iný typ postavy (iný druh dievčaťa), neznamená to, že nie si dokonalá.

Sonja je talentovaná a krásna mladá žena (Zdroj: Peter Stas)

Ako sa zmenil tvoj život po súťaži? Prinieslo ti to želanú pozornosť, či naopak ti prekáža akési narušenie súkromia?
Mne, popravde, to narušenie súkromia neprekáža, ja som podľa mňa na to stavaná. Keďže som od malička aj spievala, bola som dosť na očiach. Zvykla som si na istú pozornosť, čiže to nie je pre mňa problém.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Lepší film tento rok v kine neuvidíš: Oppenheimer je výnimočná kinematografia

Dokonca si myslím, že tento ročník Miss by si zaslúžil trošku viac pozornosti. Očakávala som, že samotný hype bude ešte väčší… Neznamená to však, že sa to ešte nemôže stať. Ale myslím si, že presne tie veci, čo som ja osobne prišla prezentovať do súťaže, majú väčšiu hodnotu, než akú im spoločnosť pripisuje.

Čo nové ti do života dala súťaž miss? Prečo by si ju odporučila vyskúšať aj ostatným dievčatám a ženám?
Jednak mi dala neskutočný ženský kolektív, to nemôžem ani slovami opísať, ako sme si s babami sadli. Stále, aj po súťaži, sme zostali kamošky!

Ďalšia vec, ktorú mi súťaž dala, je určite množstvo nových skúseností, čo tiež môže znieť ako klišé, ale naozaj som sa naučila veci, ktoré by som sa nenaučila nikde inde. Či už sa to týka mediálneho sveta, vystupovania na verejnosti, alebo hľadania správnej miery toho, kedy vyjadruješ svoj názor, ale zároveň si reprezentatívna.

Určite mi to potvrdilo aj to, že moje myšlienky sú správne a majú istú hodnotu. A tiež to, že ľudia to vnímajú tak ako ja. Možno nie všetci, ale väčšina áno.

Sonja (druhá zľava) sa pýši titulom druhej vicemiss pre rok 2023 (Zdroj: Archív Sonje Kopčanovej)

Akú si mala predstavu o súťaži miss, keď si sa rozhodla prihlásiť, a aká bola realita? Existuje niečo, čo ťa prekvapilo?
Ja som mala predstavu, že zmenou konceptu sa zrušili niektoré hranice a podmienky. Myslela som si, že sa prihlásia fyzicky rozmanitejšie dievčatá. Nebolo to celkom tak, pretože na semifinále som nestretla veľa dievčat mojej postavy či väčších konfekčných veľkostí.

Naučila som sa aj to, že zmena konceptu neznamená iba jednostranný pohľad. Baba môže mať misskovské miery, byť krásna, no môže jej chýbať osobnosť. Na druhej strane, dokonalý vzhľad neznamená, že dievča či žena je iba „pekná bábika“– môže tam byť vizuál aj osobnosť súčasne. To ma tak prekvapilo! A to v dobrom slova zmysle!

Na druhej strane, uvedomila som si tiež to, že ani „dokonalá postava“ nezaručuje, že baba nemá iné problémy, s ktorými denne zápasí. Postava je len jedna z tisíc vecí, s ktorými sa ženy trápia na dennom poriadku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pozri si opustené silá v Komárne, kým ich neprestavajú na obytné domy!

Ovplyvnila súťaž nejakým spôsobom aj tvoje záujmy?
Súťaž mi ukázala hlavne to, že ma baví vystupovanie pred kamerou a pred ľuďmi, hovoriť svetu moje myšlienky a ponúknuť vlastný pohľad. A tiež poskytovať podporu babám, ktoré vidia veci rovnako. A ak nie, tak ich možno inšpirovať a podporiť v prenastavení mysle. Vždy som vedela, že ma to baví, no týmto som si to len potvrdila.

Keďže som vo finále spievala, vrátila som sa k tomu, čomu som sa kedysi intenzívne venovala. Pomohlo mi to zistiť, že by som sa spevu a rozvíjaniu svojho talentu chcela viac venovať aj v súčasnosti.

Sonja je na pozornosť zvyknutá už odmalička (Zdroj: Archív Sonje Kopčanovej)

Máš čas popri svojom programe aj na to, aby si spomalila a dopriala si aj dostatok psychohygieny?
Pre mňa je podstatné vedieť tráviť čas osamote. Mať taký čas pre seba. Som vcelku kreatívny typ človeka, ktorému ide nonstop hlava aj vtedy, keď práve nepracuje, neučí sa, alebo sa nestará o domácnosť. Stále sa niečomu venujem, aj keď nič nerobím – jednoducho nedokážem vypnúť hlavu, nonstop sa nad niečím zamýšľam a niečo vymýšľam (úsmev).

Na druhej strane, veľmi podstatné pre mňa je vedieť vypnúť od každodenných povinností, odložiť telefón, urobiť si pohodu, zapnúť si dobrý seriál, relaxovať, meditovať, prevoňať si byť sviečkami a užiť si kvalitný „my time“.

Ovplyvnila tvoja účasť a umiestnenie v súťaži aktuálne fungovanie s rodinou či priateľmi? Máš na všetko čas tak ako predtým?
Čo sa týka priateľstiev, s niekoľkými mojimi kamarátkami sa vzťah trochu zmenil – odklonili sa nám cesty. Možno sme úplne nezdieľali rovnaké názory, postoje alebo čokoľvek tohto typu. Avšak, väčšina mojich báb ma našťastie plne podporovala.

Bolo tiež povzbudzujúce, že na súťaži miss sme sa ako súťažiace vzájomne pomáhali. Ženskej podpory a spolupatričnosti, čo som zažila, bolo neskutočne veľa. Určite netrávim momentálne toľko času s kamoškami ako predtým, ale o to je ten spoločný čas kvalitnejší.

Čo sa týka mojej rodiny, tam je to také ako predtým. Rozdielne nastal jedine v tom, že predtým som nebývala často preč od svojho partnera, čomu sa však aktuálne kvôli povinnostiam nevyhnem. Riešime to ale tak, že na tieto „misskovské“ výlety – pokiaľ je to možné – chodí spolu so mnou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Super Mario Bros Wonder ti pripomenie začiatky značky
Jej inakosť rúca mýty o dokonalých misskovských mierach (Zdroj: Peter Stas)

Zaujímalo by nás, ako vnímaš svoju „inakosť“. Priniesla ti nejaké nečakané komentáre v reálnom živote alebo na sociálnych sieťach?
V súvislosti s mojou inakosťou sa musím priznať, že ja tie komentáre veľmi nečítam. Ale z tých, čo som videla, bola drvivá väčšina pozitívnych. Myslím si, že väčšina bežných žien na svete sa určite viac stotožňuje s mojou postavou, než s akoukoľvek „misskovskou“.

Určite bolo aj pár negatívnych reakcií, ale bolo by veľmi nefér sťažovať sa na hejty, keďže pozitívnych komentárov a podpory od ľudí bolo naozaj veľa.

Odfiltrovať negatívne komentáre však aj tak musí byť ťažké. Čo ti pomáha odfiltrovať prípadné hejty?
Práve tým, že zažívam veľa podpory a som si sama sebou istá, nehrám sa na niečo, čím nie som. Neprezentujem sa tým, že som dokonalá, skôr dávam najavo to, že dokonalá nie som a som s tým v pohode. Moje sebavedomie vyplýva aj z toho, že určite nemám ambíciu byť najmenšia konfekčná veľkosť, aká existuje, lebo to ani nie je zdravé. Takže sa ma negatívne komentáre nedotýkajú.

Ak niekto nasmeruje pozornosť na moju postavu, ide o vec, ktorú si sama uvedomujem. Ak ľudia na to poukážu, riešia iba to, čo dávno viem. Len konštatujú pravdu. Ale, ako som už povedala, vďaka množstvu pozitívnych komentárov je nefér venovať energiu a pozornosť negatívam.

Na súťaži miss patrila k favoritkám a ľudia jej posielali veľa povzbudivých komentárov (Zdroj: Archív Sonje Kopčanovej)

Aké máš plány do budúcna?
Študujem učiteľstvo angličtiny a geografie, čo neviem, či by som niekedy chcela robiť. Boli to však dva predmety, ktoré ma najviac bavili, preto som sa rozhodla ísť týmto smerom. Čo sa týka tohto štúdia, tak určite ho chcem dokončiť, pretože ma to baví a je fajn. Ale dnes viem, že sa tým živiť nebudem…

Chcem sa rozvíjať vo veciach, ktoré ma bavia a majú väčší zmysel. Chcem rozvíjať svoje influencovanie, ale v tom dobrom slova zmysle – posunúť moje myšlienky, nestereotypné názory a postoje nielen mladým dievčatám. Chcela by som to do sveta šíriť prostredníctvom podcastu, ktorý už mám v pláne. Verím, že ho v najbližšej dobe rozbehnem.

Mám pocit, že čo sa týka toho marketingu, mi celkom teraz ide. Dá sa s tým pekne pracovať, takže do pozadia by som rada pridala sociálne siete a spomínaný podcast. To je taký môj plán na najbližšiu dobu…

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame