Cestovateľ Peter zažil New York na vlastnej koži, typické pamiatky však neodporúča: Sú preplnené, v rade si postojíš aj celé hodiny

Foto: unsplash.com

#O návšteve New Yorku snívajú mnohí z nás. Ide jednoznačne o najľudnatejšie mesto USA, pričom niektoré jeho oblasti patria aj medzi najľudnatejšie na svete. Nečudo, toto veľkomesto má nezameniteľnú atmosféru, ktorá dokáže človeka opantať.

Pokiaľ sa aj ty chystáš do New Yorku, alebo patrí medzi tvoje cestovateľské must, rozhodne si prečítaj náš rozhovor s nadšencom behu a cestovania Petrom, z ktorého sa dozvieš množstvo zaujímavých informácií. Okrem toho zistíš, v akých sumách sa pohybuje ubytovanie, či môžeš stretnúť celebritu na každom rohu alebo aj to, či je to mesto, ktoré naozaj nikdy nespí.

Bol New York jedným z tvojich snov?

Určite áno, a to už od detstva. Vyrastal som na filmoch ako Sám doma (stratený v New Yorku), alebo seriáli Priatelia. Všeobecne veľa filmov a seriálov je z prostredia New Yorku a človeka fascinuje vidieť a zažiť to isté.

Foto: unsplash.com

Čo si od mesta očakával? Mal si s ním spojené nejaké stereotypy?

Očakával som veľa ľudí na každom kroku, preplnené turistické miesta, zápchy, sirény, dusno v metre.

Potvrdili sa niektoré z tvojich očakávaní?

Všetko, čo som spomínal, sa aj potvrdilo. Ale iné sa čakať ani nedá. New York je jednoducho rušné veľkomesto, kde sa všetci niekam ponáhľajú, nestíhajú a obed riešia formou take away. Vyznie to možno negatívne, ale vlastne v negatívnom zmysle slova to nemyslím, ja len konštatujem normálny pracovný deň.

Ako by si opísal Veľké jablko?

Dolný Manhattan je veľmi rušný, nachádzajú sa tu vládne budovy a prevažná časť obchodných budov Wall Street. Stredný Manhattan je známy Rockefellerovým centrom, Times Square alebo nákupnou štvrťou SOHO. Popri Hornom Manhattane sa tiahne Central Park. Ale New York nie je len Manhattan. V každej štvrti panuje iná atmosféra, žijú iní ľudia a za každým blokom sa menia obchody a celková scenéria mesta. Niekde sú ulice upravené, niekde špinavšie. Niekde oddychujú alebo športujú, ako napríklad v Central Parku, niekde sú radi, že stihnú svoj spoj na metro. Každopádne, platí nepísané pravidlo, a to najmä pre turistov – ak sa chceš zastaviť, či už niečo odfotiť, pozrieť na mape, alebo čokoľvek, musíš sa postaviť čo najviac vpravo na chodníku.

Je pravda, že toto mesto nikdy nespí?

Ja si myslím, že je to pravda. Najmä na Times Square sú ľudia ako kobylky aj v neskorých hodinách a niektoré obchody fungujú nonstop.

Čo sa oplatí vidieť a čo je, naopak, úplne preceňované?

Záleží čo ťa baví. Ak umenie, jednoznačne odporúčam Múzeum moderného umenia – MoMa. Ak šport, napríklad hokej, je tu Madison Square Garden a Američania vedia na štadióne urobiť poriadnu šou. Ak pamiatky a ikonické miesta, tak je tu toho aj na týždeň. Za mňa jednoznačne Central Park. Presne tak. Žiadny Brooklyn Bridge, červený koberec na Times Square, ani samotný Times Square alebo výhľad z Top of the Rock. Všetky turistické miesta sú preplnené, všade sa čakajú veľké rady a zo všetkého môžeš byť neskôr ľahko frustrovaný.

Napríklad sme chceli vidieť výhľad zo spomínaného Top of the Rock. Na miesto sme prišli pred treťou hodinou poobede. Už vtedy, keď sme videli tú radu ľudí, sme si povedali, že čakanie bude nadlho. Asi po pol hodine sme sa pre istotu opýtali pracovníka, že ako dlho budeme čakať na vyhliadku. Keď nám povedal, že tu kde stojíme sa dostaneme na Top of the Rock okolo deviatej hodiny večer, vzdali sme sa úplne. Z toho plynie ponaučenie, že ak chceš vidieť tie naj pamiatky a miesta na Manhattane, musíš si privstať.

Foto: unsplash.com

Ako je riešená doprava? Nestratil si sa tam?

Doprava funguje väčšinou prostredníctvom metra. Metro je pomerne jednoduché, len si musíš pozrieť smer, či chceš ísť hore alebo dole a svoju linku. Navigoval som sa pomocou Google maps. Ich devízou je, že ti hneď napíše aj linku metra, ktorou sa dostaneš do cieľa. Potom už len nájsť vchod do metra. Nevýhodou bol signál, ktorý sa strácal vďaka mrakodrapom a niekedy sme sa prešli o niečo viac, ako sme chceli.

Koľko dní je podľa potrebných na návštevu NY? Chystáš sa tam ešte?

Ja som strávil v New Yorku 7 dní. Za tento čas toho stihneš dosť, ale aj tak kvôli radám možno nie všetko. Ak by si chcel navštíviť všetky štvrte a pozrieť toho čo najviac, možno aj 14 dní by bolo málo. Z môjho pohľadu je tých 7 adekvátnych na to najdôležitejšie. Rád by som sa vrátil do New Yorku, ale už by som si ho len užíval a nenaháňal by som sa po turistických miestach.

Aké sú ceny? Koľko peňazí by si mal zobrať človek na približne 4 dni strávené v New Yorku? 

Ceny sú v porovnaní s našimi slovenskými, samozrejme, vyššie. Predsa len, miestne platy a možnosti sú niekde inde, ale taktiež aj výdaje. V New Yorku, a asi v každom inom veľkomeste, máš vždy 2 povinné výdaje a to: jedlo a preprava, ak nerátam ubytovanie. Môžeš sa stravovať formou takzvaného junk food, ako tento spôsob nazývajú v Amerike, čiže formou rýchleho občerstvenia. Jeden trojuholník pizze ťa vyjde na 1 $. Ak nebývaš na hoteli, môžeš si variť sám. Preprava v New Yorku je najlepšia metrom, čiže potrebuješ MetroCard, bez nej sa nepohneš.  Neobmedzená karta na týždeň ťa bude stáť 29 $, jedna jazda stojí 2,50 $. Ďalšie poplatky budú už záležať od toho, čo chceš vidieť a zažiť. Na také 4 dni si myslím, že by mohlo 200 $ stačiť. Ale to je čisto iba réžia, žiadne ubytovanie ani letenky.

Aké sú ceny ubytovania? Býval si na hoteli, alebo si riešil ubytovanie iným spôsobom?

Ubytovanie je najdrahšou položkou v New Yorku. Hotel bol pre mňa cenovo nedostupný. Najmä ak chceš bývať na Manhattane a v relatívne bezpečnej lokalite. Priemerný hotel okolo troch hviezdičiek sa cenovo na pohyboval od 2 000 € na 7 dní, až do stratosféry. Áno, môžeš sa ubytovať aj mimo Manhattanu, ale všetko sa točí a je práve tam, každodenné cestovanie by ťa úplne položilo. Napríklad metrom z Horného Manhattanu do Brooklynu to máš 50 minút cesty. Ak teda peniaze máš, nemusíš dlho hľadať. Ak nie, tak jednoznačne airbnb. Ak máš šťastie, tak aj pri Central Parku môžeš bývať približne za 500 € za 7 dní. Z mojej skúsenosti je to lepšie ako hotel, máš viac možností nadviazať kontakt a trénovať si angličtinu.

Foto: unsplash.com

Vieš si predstaviť, že by si v New Yorku žil?

Ťažká otázka. Na jednej strane áno, na druhej strane nie. Ľudia žijú naozaj prirýchlo, zavretí vo svojom svete a celé to vnímaš, že si tam sám, izolovaný. Taký divný pocit, že okolo teba tisícky ľudí, ale aj tak sa cítiš sám. Na druhej strane, je to mesto príležitostí. V New Yorku nič nie je nemožné, môžeš by hocikým, môžeš robiť čokoľvek, ľudia sú viac open minded a nesúdia, jednoducho voľnosť, sloboda.

Aká je gastronómia? Čo si najčastejšie jedol? 

V New Yorku máš všetko, aj keď halušky sme nenašli (smiech). Ja som najčastejšie jedol hotové jedlá, ktoré zohreješ v mikrovlnke, takže takto som si varil (smiech). Počas dňa som si pochutil na hocičom, čo mi prišlo pod nos. Chutili mi donuts, cheesecake, vegetariánske burgre a ani dolárové pizze neboli zlé.

New York je mesto módy. Je to vidno? Ako sa tam obliekali ľudia?

To by som až tak netvrdil. Skôr tam ľudia chodili ako sa im chcelo, hoci aj v žabkách. Afroameričania mali svoj štýl, Aziati svoj. Mix kultúr prináša aj mix štýlov. Na pár výnimiek sa tam veľmi neodlišovali od nášho európskeho obliekania.

O NY sa zároveň hovorí aj ako o meste, kde si vieš veľmi lacno nakúpiť a je úplne v poriadku ísť tam s prázdnym kufrom. Čo si o tom myslíš?

Čo sa týka oblečenia, tak v New Yorku máš zrejme nevyčerpateľný zdroj obchodov. Sú obchody, ktoré sú lacnejšie, ale skôr väčšina je tých drahších. Vo štvrti SOHO lacno nenakúpiš v žiadnom obchode (smiech).

Foto: súkromný archív P.

Podarilo sa ti stretnúť aj niekoho známeho? 

Nikoho, ak nerátam seba v odraze zrkadla (smiech). Vedel som, že v rovnakom termíne sa po New Yorku motala aj ruská olympionička v skoku do diaľky Daria Klishina, ale asi po iných miestach ako ja.

Keby si si naopak mohol vybrať, koho by si v NY chcel vidieť?

Napríklad Keanu Reeves je známy tým, že cestuje aj metrom a bol by som určite veľmi rád, keby som ho mohol stretnúť.

Foto: súkromný archív P.

V NY je úplne normálne, že aj ľudia z najvyšších pracovných pozícii sa presúvajú hromadnou dopravou, čiže metrom. Na Slovensku sa využívanie MHD považuje častokrát za trapas a ľudia radšej idú sami v aute a stoja v zápchach. 

To je pravda. Často sme videli ľudí v oblekoch a išli spolu s nami metrom. Ak porovnáš našu MHD a metro v New Yorku, tak hneď vieš, v čom to bude. Metro je klimatizované, väčšinou čisté, cez deň naväzujú spoje na seba každých 5 minút, nepozná zápchy a ak je nejaká výluka, o všetkom si včas informovaný a môžeš zobrať inú linku. Metrom je pokrytý celý NY. Ľudia sa nechcú rozčuľovať a stáť v zápchach a obetujú svoj imidž na úkor času, ktorý môžu využiť inak ako niekde trčať a zbytočne nadávať. Druhá vec je tiež parkovanie, ktoré je priam nemožné.

Metro je v tomto meste zrejme zážitkom samo o sebe. Podarilo sa ti zažiť niečo netypické, vidieť niečo neobvyklé?

Keďže naše ubytovanie bolo smerom, ktorým jazdia všetky linky do Bronxu, tak bohužiaľ, sme zažili aj nepekné situácie. Väčšinou išlo o ľudí, ktorí žobrali, alebo boli opití a nadávali na celý vagón. Okrem týchto situácií si každý, ako sa hovorí, išiel svoje a žil vo svojom svete. Väčšinou hlava dole a pozerali do mobilných telefónov.

Na čo si dať pozor? Bál si sa niekedy? 

Myslím si, že kriminalita je vo všetkých veľkomestách vyššia. Treba byť obozretní najmä v metre, postranným uličkám sa večer vyvarovať, Bronx tiež nie je bezpečná štvrť. Mne sa stalo na Times Square, že ma dvakrát oslovili s ponukou na marihuanu a kokaín. Mal som zmiešané pocity, keď som cestoval večer metrom. Celkovo menšie stanice sú menej strážené, často aj nestrážené, a majú nepredvídateľnú atmosféru.

Stal sa ti aj nejaký vtipný zážitok?

Vtipný áno. Bolo to v Central parku pri verejných toaletách. Oslovil ma Afroameričan, ktorý mal na vôdzkach dvoch psov, jedného menšieho a druhý sa podobal na nejakého poľovníckeho psa, so slovami: „Mohol by si mi ich na chvíľu postrážiť? Ja si zatiaľ odskočím. Ďakujem. A toho väčšieho drž pevne.“ (smiech)

Foto: súkromný archív P.

Čo si si z New Yorku doniesol okrem množstva zážitkov? Čo by si odporučil ostatným, ktorí sa tam chystajú?

Oplatí sa doniesť niečo, čo tu nekúpiš. Niečo originálne. Okrem magnetiek som si kúpil dva obrazy v Múzeu moderného umenia. Škoda, že jedlo nevydrží tak dlhý let, inak by som doniesol ospevovaný Junior´s Cheesecake, ktorý bol naozaj fenomenálny. Ak by som sa tam niekedy vrátil, chcel by som vidieť predstavenie na Broadway.

V čom môže byť New York inšpiráciou pre Slovensko alebo naše hlavné mesto?

Ťažko povedať. Tá zmes všelijakých kultúr je obdivuhodná a narážam na to, že všetci sa naučili žiť a rešpektovať sa navzájom. Je to všetko o ľuďoch, o mentalite. Možno na SR sa ľudia veľmi riešia navzájom a v NY si žije každý svoj vlastný život, väčšia sloboda prejavu v každom smere bez odsudzovania. Ak beriem do úvahy infraštruktúru, metro je odpoveď. Ešte by som spomenul separovanie odpadu a vysoké sankcie za neseparovaný odpad.

Odporúčame