Zuzana predstavila svoje šperky aj vo Francúzsku: Sú ľahké ako pierko, a pritom si ich každý všimne!

Zuzana Szabová šperky

Zuzanine šperky boli aj na titulnej stránke francúzskeho magazínu (Zdroj: archív Z. Szabová)

#Zuzana Szabová je šikovná žena, ktorá sa venuje ručnému šitiu šperkov. K svojej záľube sa však dostala náhodou, a to prostredníctvom priateľky na materskej dovolenke. Jej výtvory sú nádherné a nápadité. Ak sa ti zapáčia, môžeš si ich prezrieť aj na robene.sk, čo je stránka, kde nájdeš poctivých slovenských výrobcov.

Dnes Zuzana svoju tvorbu predstavuje aj v zahraničí! Ako tvorí, čo ju inšpiruje a aké sú jej ciele? To všetko sa dočítaš v dnešnom rozhovore!

Zuzana, tvoje šperky sú poctivou slovenskou výrobou, ako si sa dostala k takémuto remeslu?
K výrobe šperkov som sa dostala úplnou náhodou. Počas materskej dovolenky som si spestrovala čas rôznou ručnou výrobou. Moja kamarátka dostala od manžela darček, publikáciu s názvom Korálkovanie. Začali sme spolu vyrábať ozdoby na vianočný stromček. Keď som si o tejto technike viac zisťovala na internete, hľadala som nové inšpirácie, našla som postupy na výrobu šperkov.

Bola to láska na prvý pohľad. Postupne, ako samouk, som sa učila prostredníctvom internetu jednotlivé techniky ručného šitia šperkov. Vždy sa mi páčili veľké náušnice, ale nevedela som ich nosiť. Boli pre mňa príliš ťažké. Hľadala som techniku, ktorý by mi umožnila vyrobiť veľké výrazné náušnice a ktoré zároveň ostanú ľahké ako pierko. Čo sa mi aj napokon podarilo.

Zuzana Szabová
Šitie šperkov bola pre Zuzanu láska na prvý pohľad (Zdroj: Z. Szabová)

V čom svoje šperky považuješ za iné, netradičné?
Ľahkosť mojich náušníc je až neuveriteľná. Pôsobia veľmi žensky, jemne, ale zároveň sú dostatočne pútavé. No nie príliš. Pre mňa je nesmierne dôležité, aby šperk „nezatieňoval“ svoju nositeľku. Keď dáma vojde do miestnosti, nesmie byť šperk to prvé, čo všetkých zaujme. Musí to byť jej pôvab a krása – šperk má byť len takou čerešničkou na torte.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Spolu s krstnou mamou tvoria kožené výrobky: Moja prvá kabelka bola zo starých šuštiakov
Zuzana Szabová šperky
Šperk má byť podľa Zuzany len čerešničkou na torte (Zdroj: archív Z. Szabová)

Ako si už sama spomenula, tvoje náušnice sú skutočne ľahko nositeľné, pri nosení zbytočne naťažia uši, ako sme často zvyknutí u robustných slávnostných šperkov na uši. Spočíva to vo voľbe materiálu, alebo to ovplyvňuje aj technika šitia?
Oboje. Na výrobu používam tie najmenšie sklenené korálky, niekedy ide o stovky až tisíce kúskov postupne prišívaných k sebe a spojených do jedného celku. Tento neuveriteľný výsledok však zárovň spoluvytvára technika, ktorou šperky vyrábam.

Šikovnosť tvojich rúk ocenili aj v samotnom Francúzsku. Ako vnímaš túto skúsenosť a plánuješ sa orientovať aj na zahraničný trh?
Ide o jedinečnú skúsenosť a veľmi ma potešil ich záujem o moju tvorbu. Určite sa chcem v budúcnosti orientovať aj na zahraničný trh, pretože v ňom vidím veľký potenciál.

Zuzana Szabová
Značka Zuzany Szabovej a jej propagácia vo francúzskom magazíne Malvie (Zdroj: archív Z. Szabová)

Aj u nás sme už mali šancu pozrieť si výstavu tvojich náušníc, a to konkrétne na Art film feste v Košiciach. Ako si spomínaš na túto módnu prehliadku?
Neskutočný zážitok! Išlo o moju vôbec prvú módnu prehliadku. Keď ma oslivli, aby som odprezentovala svoju tvorbu, bola som nesmierne poctená a rada, ale zároveň ma pochytila panika. Nemala som žiadne skúsenosti s niečím takým a bola to pre mňa veľká výzva. Napokon všetko výborne dopadlo, šperky zaujali aj verejnosť, čo ma veľmi potešilo.

Zuzana Szabová šperky
Šperky zaujali verejnosť aj na Art film feste v Košiciach (Zdroj: archív Z. Szabová)

Riadiš sa pri tvorbe aktuálnymi trendami alebo skôr počúvaš svoju intuíciu?
Snažím sa zosúladiť oboje. Sledujem aktuálne módne trendy, nechávam sa nimi inšpirovať, ale zároveň vo svojej tvorbe ostávam verná svojej hlavnej myšlienke. Aby boli šperky jemné a ženské.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tomáš a Andrea sa venujú upcyklovaniu: Odpad menia na originálny nábytok

Všimli sme si, že tvoríš ozdoby aj pre nevesty. Po akých šperkoch najčastejšie siahajú?
Ide predovšetkým o náušnice rôznych tvarov a veľkostí, prípadne ozdoby do vlasov.

Zuzana Szabová
V Zuzaninej tvorbe si nájdu šperk aj nevesty (Zdroj: archív Z. Szabová)

Zuzka, na tvojej stránke som našla tvrdenie, že vhodné náušnice si môžeme vybrať aj spolu s tebou. Podľa čoho by sme si mali vyberať náušnice?
Sú tvary náušníc, ako napríklad „slzy“, ktoré pristanú každej dáme. Tento tvar nájdete v mojom modeli ANNA. V tomto prípade už stačí zvoliť správnu farebnú kombináciu. Iné tvary, ako kruhy, sú trochu limitujúce. Dámy, ktoré majú okrúhlu tvár a ktoré by ju chceli opticky predlžiť, by mali siahnuť po dlhších náušniciach, ako napríklad model ZOE alebo niečo výraznejší model PAOLA.

Farebná kombinácia je tiež veľmi dôležitá. Správne zvolené farby dokážu vykúzliť jedinečný výsledok. Mala som zákazníčku, ktorá si sama zvolila svoju vlastnú verziu svadobných náušníc modelu LINDA – zvolila kombinácia bielej, ružového zlata a odtieňa burgundy a výsledok bol očarujúci!

Zuzana Szabová
Pri výbere náušníc sa môžeš poradiť alebo si vybrať aj vlastnú farebnú kombináciu (Zdroj: archív Z. Szabová)

Krásnymi robia tvoje šperky aj minerály. Existujú nejaké pravidlá, ako ich kombinovať, alebo je to skôr záležitosťou vkusu?
Minerály a polodrahokamy kombinujem výlučne podľa môjho vlastného pocitu, podľa farebnosti. Dávam dokopy rôzne tvary a veľkosti, ale priznám sa, že pri tom neprihliadam na žiadne predpísané pravidlá.

Tvoja najnovšia kolekcia, pri ktorej využívaš aj spomínané minerály, je skutočne jedinečná a nevtieravo zaujímavá. Čo ťa pri jej tvorbe inšpirovalo?
Znova len moje vlastné pocity a potreba priniesť aj niečo minimalistické, zaujímavé, ale opäť s mojím rukopisom, aby to bolo ženské a jemné. Chcela som vytvoriť kolekciu, pri ktorej dámy môžu kombinovať jednotlivé kúsky podľa vlastného uváženia a pocitov.  Tým sa aj ony samé podieľajú na výslednom efekte.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Peter cestuje po slovenských farmách: Kde kúpiš najlepšie domáce syry?
Zuzana Szabová
Vlastný rukopis pri je pre Zuzanu dôležitou súčasťou tvorby (Zdroj: archív Z. Szabová)

Sleduj náš Instagram

Odporúčame