Bardejovčanky prišli so skvelou myšlienkou: Slovenským rodinám darovali už stovky eur

RecyVeci

Zakladateľkami RecyVeci sú tri sestry z Bardejova (Zdroj: Instagram/re.cy.ve.ci)

#Každý z nás má v skrini minimálne pár kúskov oblečenia, ktoré veľmi často nenosí. Tie tam zbytočne zapadajú prachom a mnohokrát nájdu svoje miesto nakoniec v koši. Čoraz viac ľudí sa v súčasnosti pohráva s úvahami, ako zabrániť zbytočnému plytvaniu a zároveň, ako nadbytočné kúsky posunúť niekomu, kto ich ešte dokáže využiť. Aj na Slovensku si konečne swap-y, bazáre či prenájom oblečenia získavajú čoraz väčšiu pozornosť.

Sestry Slávka, Lenka a Danka Tkáčové našli spôsob, ako nájsť nevyužitému oblečeniu nový domov a zároveň finančne pomôcť rodinám, ktoré to potrebujú. „Sestra Danka dostala nápad, že by sme mohli vytvoriť bazár. Vstúpila som do debaty s myšlienkou o charite a sestra Slávka to spečatila názvom. A tak sme sa do toho veľmi spontánne, bez akýchkoľvek veľkých očakávaní, pustili,“ spomína na začiatky Lenka.

Na Instagrame tak zakrátko vznikol profil RecyVeci, cez ktorý celý predaj prebieha. Necelých 5 mesiacov od spustenia sa do projektu zapojili už desiatky ľudí. „Presné číslo si vôbec nedovolím odhadnúť. Sú to desiatky ľudí, ktorí nám pomohli, či už sponzorskými darmi alebo kúpou a darovaním.“

Neľahký začiatok

Aj keď bol o projekt od prvého momentu veľký záujem, začiatok ľahký nebol. „Prvé kúsky, ktoré sme predávali, boli z našich šatníkov. Ľudia zrazu zistili, aké veľkosti nosíme, kde nakupujeme a podobne. Nebolo jednoduché ísť s kožou na trh.“  Postupne sa okruh prispievateľov rozšíril o známych či kamarátov, ktorí začali do projektu darovať vlastné oblečenie. V súčasnosti už ale väčšinu ponúkaného tovaru tvoria kúsky od úplne neznámych ľudí.


Slovenky prišli so skvelým vizuálnym a umeleckým nápadom: Charitatívny projekt Copatý kalendár pomáha detským onkologickým pacientom


Prispieť môže každý

Kusom oblečenia môže prispieť naozaj každý, a to veľmi rýchlo a jednoducho. „Stačí napísať na našu stránku RecyVeci, či už na Facebooku alebo Instagrame, a všetko ostatné už doladíme. Oblečenie nám môžete osobne odovzdať v Bratislave, Bardejove alebo aj na Orave. Ak to ale okolnosti nedovoľujú, je možné ho aj poslať poštou.“

Pomôcť skvelej myšlienke nemusíš len tým, že daruješ svoje nevyužívané oblečenie, ale aj tým, že si nejaké zakúpiš. Stránka momentálne osloví hlavne baby, keďže väčšina ponúkaných modelov je práve z dámskych šatníkov. Na svoje si čas od času prídu aj chalani, ktorí v ponuke nájdu košele, tričká či saká.

Ponuku pánskych, či dokonca detských vecí by ale v budúcnosti rady rozšírili. „Zopár pánskych, ale aj detských kúskov u nás nájdete už teraz. V budúcnosti by sme rady ponúkli viac oblečenia aj pre pánov, avšak to, či sa to podarí, závisí predovšetkým od toho, aké oblečenie dostaneme zvonku.“

Rýchlosť rozhoduje

Stačí pár minút a pekné tričko či šaty už majú svojho nového majiteľa. Aj to sa čoraz častejšie stáva trendom v tomto „bazári pomoci“. Niektoré modely sa vypredajú doslova za pár minút. Tak ako pri darovaní oblečenia, tak aj pri kúpe prebieha všetko cez sociálne siete.

V podstate si stačí vybrať, napísať správu a ak daný model nie je ešte predaný, je tvoj. „Do správy stačí poslať screen konkrétneho kúsku, o ktorý máš záujem a my ti obratom napíšeme, či je ešte dostupný. Ak áno, je tvoj. Potom nám stačí poslať screen o prevode peňazí na účet RecyVeci a presnú adresu, kam má byť zásielka poslaná,“ popisuje spôsob nákupu Lenka.

O veľkom záujme o oblečenie z ich bazáru hovorí aj fakt, že zásielky musia odosielať aj niekoľkokrát týždenne. „Presne to odhadnúť neviem, zaberie nám to ale dosť času. Hoci je to niekedy náročné, takto strávený čas vôbec neľutujeme,“ dodáva s úsmevom na tvári.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa RecyVeci♻️ (@re.cy.ve.ci),


Nová kniha o Escobarovi: Narkobarónove tajomstvá odkrývajú priamo tí, ktorí ho dolapili


Silné emócie

Zakladateľky išli do projektu s jasnou víziou, a to finančne pomôcť ťažko skúšaným rodinám. To sa im zatiaľ úspešne darí a sumou 500 eur obdarovali už štyri rodiny. „Na Slovensku sme nastavení tak, že pýtať akúkoľvek formu pomoci je hanba. Ešte sa nám nestalo, že by nám napísala konkrétna rodina, aj keď samozrejme môže. Píšu nám ľudia, ktorí také rodiny poznajú a my následne vyberáme čo najakútnejšie prípady,“ hovorí.

Príbeh ťažko skúšanej rodiny zo svojho okolia môže poslať ktokoľvek na mail recyveci@recyveci.sk. Aj samotné odovzdávanie peňazí vyvoláva veľmi silné emócie. „Je to veľký rešpekt stretnúť sa s neznámymi ľuďmi kvôli tomu, že pre nich máte peniaze. Sú to prirodzené obavy z toho, ako to bude celé prebiehať. Doposiaľ sme odovzdali finančný dar štyrom slovenským rodinám a ich reakcie boli nesmierne silné. Boli to veľká skromnosť a vďačnosť, ktoré sme cítili, čo sa dnes len tak nevidí.“

RecyVeci
Sumou 500 eur už obdarovali štyri rodiny (Foto: RecyVeci)

Zaujali aj známe osobnosti

Projekt nedávno podporili aj herci Marek Fašiang a Jozef Jurčišin-Kukľa, či hudobníci Bystík a Zuzana Smatanová. Kým u väčšiny išlo skôr o jednorazovú podporu, herec Marek Fašiang by projekt rád podporoval aj dlhodobo. „K spoluprácam sme sa dostali ako slepé kura k zrnu.“

V budúcnosti sa nebránia spolupráci ani s inými ľuďmi, či už známymi alebo nie. „Kto sa k nám do cesty pridá a bude chcieť byť podporou akéhokoľvek druhu a formátu, či už je mediálne známy, alebo nie, toho rady nejakým spôsobom začleníme,“ dodáva usmievavá východniarka.

„Naším snom je pomôcť čo najväčšiemu počtu slovenských rodín. Či sa nám to podarí o rok, o desať a či vôbec, to je už v rukách niekoho iného.“

Skús prehrabať plnú skriňu oblečenia aj ty, možno budeš vedieť svojou troškou prispieť k tejto skvelej myšlienke.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa RecyVeci♻️ (@re.cy.ve.ci),

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame