Rozprávali sme sa s ľuďmi, ktorí prekonali koronavírus: Samotná choroba sa dala zvládnuť, okolie nás však pre nákazu odsúdilo

chlapec s rúškom

Zvládli boj s koronavírusom, postaviť sa museli predsudkom spoločnosti (Zdroj: Unsplash/engin akyurt)

#Deň čo deň sa dozvedáme o počte ľudí, ktorí sa infikovali zákerným ochorením COVID-19. K nakazeným patril aj Kevin a Teo.  Za hranicami Slovenska, v Holandsku – krajine tulipánov, žije Hana a Ema. Aj tie koronavírus neobišiel. Aký je rozdiel pri testovaní na Slovensku a v Holandsku? Aké boli ich prvé príznaky a ako ich vnímalo okolie? Viac o tom sa dozvieš v rozhovore.


Koronavírusy nie sú žiadna novinka, zabíjajú už desaťročia: Spoznaj predchodcov súčasnej pandémie


Pre upresnenie, mená infikovaných osôb v rozhovore sú vymyslené, a to z dôvodu ich anonymity. Informácie, ktoré nám poskytli sú však pravdivé a preto ich uvádzame v ich plnom znení.

Vysoké teploty aj minimálne prejavy

Druhý septembrový týždeň pre nich nebol naozaj jednoduchý. Strata čuchu, chuti, teploty, bolesti pľúc či ospalosť. „Cítila som, že na mňa niečo lezie, bola som veľmi unavená a večer som mala zvýšenú teplotu. Ďalší deň to už bolo 38 a postupne prichádzali ďalšie symptómy,“ opisuje prvé príznaky nákazy Hana. Keď stratila čuch, objednala sa na testy. Stratou chuti a čuchu to začalo aj u Tea.

ampulka s pozitívnou krvou
Infikovať sa novým koronavírusom môže ktokoľvek (Zdroj: Pixabay)

U Emy sa prejavil aj kašeľ, bolesti pľúc a hrozná bolesť hlavy. Už v samotných začiatkoch mala pocit, že ide o koronavírus. Dôvodom totiž bolo, že jej spolubývajúca mala pozitívny test. Je vysoko pravdepodobné, že to bola práve ona, od koho sa infikovala.

„Ja som sa cítil ako pri chrípke, no nemal som teploty a necítil som vône,“ opisuje Kevin, ktorý sa nakazil v práci. Deň po tom, ako mu kolega oznámil pozitívny test, sa vybral na testy aj on. „Zaplatil som si 8-hodinový test a nemusel som dokonca vystúpiť ani z auta. Stiahol som okienko a príslušní pracovníci mi spravili odber z nosa a hrdla.“


Môj kamarát mal koronavírus! Študentka sa s nami podelila o svoj šokujúci príbeh


Po prečítaní výsledkov tomu Kevin nemohol uveriť: „Veď som stratil iba chuť, inak mi nič nie je,“ takéto boli jeho prvé slová po zistení nákazy.

V zahraničí je testovanie rovnaké

Ema mala, naopak, z testovania veľké obavy. Nakoniec som bola prekvapená, nie je to až tak hrozné a dá sa to zvládnuť.“ A aký je rozdiel medzi testovaním v Holandsku a u nás? Testovanie sa nelíši, ale proces objednania už áno. Sú dve možnosti – zaregistrovať sa online, alebo zavolať na príslušnú infolinku.

koronavírus
Infikovať sa novým koronavírusom môže ktokoľvek (Zdroj: Pixabay)

Ema si zvolila druhú možnosť a bol to asi jej ôsmy pokus. „Všetky lokality na test koronavírusu sú v Holandsku veľmi vyťažené, no ja som mala šťastie. Uvoľnil sa jeden voľný termín a na test som mohla ísť už v ten istý deň. Pri objednávaní si overovali moje osobné údaje. Výsledok sa zvyčajne dozvieš do 48 hodín. Ja som ho dostala už po dni.“

Hana zažila testovanie na Slovensku, ale aj v Holandsku. „Priebeh je rovnaký, spravíte si termín online. Rozdiel bol, že na Slovensku som si mohla vybrať z viac termínov, no v Holandsku mi bol daný.“

Informácií máme stále málo

Koronavírus je fenomén, ktorý spôsobil skupinové šialenstvo. Hoci dnes už máme viac informácií, ako po vypuknutí pandémie, stále sa svetom šíria polopravdy či hoaxy. A tie dokonca naberajú na sile raketovým tempom.


Unikol koronavírus z laboratória alebo ide o Boží trest? Slováci prehovorili, toto si myslia o pandémii!


Aj Ema si množstvo informácií dohľadávala: „Z môjho pohľadu a mojich symptómov som si na oficiálnej stránke WHO našla len polovicu vecí a druhú som len tipovala. Nevedela som, či patria k ochoreniu, alebo si ich nahováram. Mnoho informácií som sa neskôr dozvedela od samotných doktorov na teste a počas telefonátov na infolinku.“

žena v rúšku
Informácií o novom koronavíruse máme stále málo (Zdroj: Pixabay)

Informácia, ktorú mnohí nepoznajú je aj tá, že samotným prenášačom si len 7 dní od objavenia príznakov, alebo že inkubačná doba je len 10 dní. Pritom ide o mimoriadne dôležitú informáciu, ktorú sa rozhodne oplatí vedieť.

Pre koronavírus ich okolie odsudzovalo

Aj kvôli nevedomosti ľudí boli reakcie na nákazu Emy, Hany, Kevina a Tea rôzne. O niektorých sa šírili rôzne fámy, iných odcudzovali aj po prekonaní infekcie. Ale našli sa aj ľudia, ktorí konali ľudsky a rešpektovali ich.

Podľa Emy ju mnoho ľudí odsúdilo práve preto, že mali nedostatok informácií, alebo práve naopak, mali veľa mylných informácií. „Napríklad som sa stretla so situáciou, že ľudia, ktorým to bolo jedno a pre ktorých bol Covid-19 len obyčajnou chrípkou, zrazu zmenili názor a nechceli sa so mnou stretnúť. Alebo boli samozvanými doktormi a odporučili mi ešte dva týždne ostať doma.“


Internet opäť nesklamal: Prečítaj si najčastejšie fámy, ktoré sa šíria o koronavíruse


Ani Hana sa nestretla s pochopením. Napriek tomu, že už nebola prenášač a mohla navštíviť školu i prácu, okolie ju neprijalo. „Bohužiaľ, učitelia v škole, ktorá bola v tom čase ešte otvorená, začali moje ochorenie až príliš riešiť. Povedali mi, že do školy prísť nemôžem, doteraz neviem dokedy to potrvá. V práci mi povedali niečo podobné, nech tam radšej nejdem.“

dvaja ľudia na ulici v rúškach
Ak aj raz prekonáš koronavírus, bojovať musíš s predsudkami okolia (Zdroj: Unsplash/Max Bender)

Táto reakcia je veľmi smutná. U dievčat vyvolala poriadne znepokojenie. „Výsledkom je, že sa zrazu necítim ani ako človek, ale ako niekto, kto je odsúdený spoločnosťou,“ vyjadrila sa Ema. Teší ich naopak druhá polovica ľudí, ktorá ich počúvala a pristupovala k nim s opatrnosťou, normálne a ľudsky.

Slovensko má prísnejšie opatrenia

Holandsko v posledných týždňoch zaviedlo prísnejšie opatrenia, podľa ktorých majú byť dodržiavané odstupy, počty v reštauráciách a baroch sú limitované a mesto je otvorené len do 22-hej hodiny. Ako vníma naopak Ema situáciu doma na Slovensku?

„Na Slovensku sú podľa môjho názoru silnejšie reštrikcie od vlády. Ak to mám objektívne porovnať s Holandskom, tu sú reštrikcie miernejšie. Akokoľvek sú Holanďania oboznámení so situáciou, dohliada sa tu na dodržiavanie odstupov a hygienických pokynov, ale ľudia pristupujú ku vírusu ako keby to bola chrípka.

Dvaja muži v rúškach
Rúška sa stali našou neoddeliteľnou súčasťou (Zdroj: Unsplash/Kate Trifo)

Slovensko má samotné reštrikcie silnejšie ako Holandsko. Je to hlavne z dôvodu, že naša krajina si väčší počet infikovaných nemôže dovoliť. Hana sa snaží situáciu až tak nesledovať: „Podľa môjho názoru Slovensko prvú vlnu riešilo až príliš rázne. Práve preto sa ľudia druhej vlny veľmi boja a nechcú ďalšie opatrenia. V Holandsku sú a boli vždy opatrenia miernejšie, ale ľudia ich prijímali v pohode.“

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame