Unikol koronavírus z laboratória alebo ide o Boží trest? Slováci prehovorili, toto si myslia o pandémii!

Čo si myslia Slováci o koronavíruse? (Zdroj: Unsplash)

#Kým pandémia koronavírusu v niektorých krajinách sveta stále pretrváva, na Slovensku by sa dalo hovoriť o jej ústupe. Z tvári ľudí pomaly miznú rúška, ulice sa postupne zapĺňajú a život sa vracia do normálu. Ako ale Slováci vnímajú celú situáciu okolo korony s odstupom času?

Šesť špecializovaných agentúr sa spojilo, aby v projekte s názvom Striking Back ukázalo detailnú expertízu nálady Slovákov ohľadom pandémie. Na projekte sa podieľajú spoločnosti Wiktor Leo Burnett, Starmedia, Socialists, Leopard Production, Digitask a Data Science. Svoj prieskum realizovali na vzorke 1 000 respondentov, ktorí boli vo veku od 18 do 60 rokov.

Výskum ukazuje čo si Slováci myslia o vzniku vírusu, či v súčasnosti kvôli chorobe panikária alebo ako reagujú na vystupovanie Igora Matoviča na sociálnych sieťach.

Sme nad vecou

Index paniky
Foto: strikingback.sk

Panika a stres, ktoré prevládali tesne po vypuknutí pandémie sú na Slovensku nadobro zažehnané. Vírus naďalej predstavuje nebezpečenstvo, no postupom času sa zaradil k ďalším hrozbám, ktoré dennodenne na ľudí striehnu. Dalo by sa povedať, že korony sa v súčasnosti už nebojíme viac ako chrípky či iných chorôb. Index paniky, ktorý je zložený z rôznych ukazovateľov je na hranici iba 13 %. Slováci teda z koronavírusu v súčasnosti nepanikária a situáciu zvládajú mimoriadne dobre. Podľa výsledkov si iba približne 10 % opýtaných myslí, že by sa vírusom mohli nakaziť.

Za vírus môžu netopiere aj laboratóriá

Netopiere alebo čínske laboratóriá
Foto: strikingback.sk

O pôvode vírusu existujú asi desiatky variant. Napriek tomu, že sa väčšina vedcov prikláňa k teórií, ktorá hovorí o prenesení vírusu z netopiera na človeka, ani tento predpoklad nie je 100 % podložený. Iní sa zase prikláňajú k možnosti, že vírus bol umelo vytvorený v čínskych laboratóriách a neskôr z nich unikol. Opýtaní Slováci sa prikláňajú práve k dvom najpravdepodobnejším verziám. Niekoľko opýtaných si taktiež myslí, že vírus je Božím trestom na ľudí. Čo si myslíš ty?

Hrdina alebo šašo?

Hrdina alebo šašo
Foto: strikingback.sk

Pandémia rozdelila občanov Slovenska na dva tábory aj čo sa týka politiky. Kým jedna strana ospevuje súčasného premiéra Igora Matoviča, druhá ho zas viní z nezvládnutia situácie. Otázka tak bola ľahká: „Bude po premiérovi pomenované námestie, alebo skôr diagnóza?“ Väčšia časť sa priklonila k druhej možnosti. Podľa nich by mal premiér v ťažkých časoch prinášať skôr pokoj a rozvahu, nie stres a paniku, ktorú v istých momentoch vyvolával.

Lepšie zajtrajšky

Čo ďalej
Foto: strikingback.sk

Bude lepšie alebo horšie? Otázka, na ktorú v súčasnosti asi nikto nepozná odpoveď. Kým ekonomicky bude Slovensko na oveľa horšej úrovni ako doteraz, návyky ľudí by sa mali do budúcna zlepšiť. Až 76 % opýtaných si myslí, že ekonomický dosah pandémie bude horší než samotné ochorenie. Viac ako polovica ľudí verí, že svet po korone už nebude taký ako predtým. Podľa 85 % respondentov sa zlepší najmä správanie ľudí. Ako to však všetko bude, uvidíme sami v nasledujúcich mesiacoch.

Pre viac zaujímavých štatistík a komentárov jednotlivých špecialistov určite klikaj na oficiálnu stránku prieskumu Striking Back.

Zdroj: Hashtag.sk, Striking Back
Odporúčame