#Miluješ podcasty a ženské témy? Tento český podcast bude pre teba ako stvorený. Založili ho dve kamarátky a kolegyne, gynekologička Kamila Žižková (Kamča) a pôrodná asistentka Klára Sedmerová. Bez servítky rozoberajú tabuizované témy z oblasti ženského zdravia, sexuality, ale aj bežného života či materstva. Zahoď predsudky a „nalaď si“ Pindy z gyndy.
Ako vznikol nápad na tento podcast?
Kamča: Na to, ako vznikol náš podcast, má Klára svoju verziu príbehu. A keďže ja si to veľmi nepamätám, nemôžem namietať a nezostáva mi nič iné, len súhlasiť.
Klára: V jednu chladnú silvestrovskú noc prišla Kamča s nápadom, o ktorom bola presvedčená, že je absolútne geniálny. Keď sme spolu, stále sa veľa smejeme, a tak jej napadlo, že by bolo fajn náš humor prepojiť s osvetou v oblasti gynekológie a pôrodníctva, pretože k tomu máme obe čo povedať.
Prvotný plán bol edukačný podcast, čo sa nám v priebehu tvorby trochu vymklo spod kontroly, ale našich fanúšikov to baví a to je hlavné. Ja som Kamči tento nápad odsúhlasila a myslela som si, že tak rýchlo, ako to vymyslela, na to aj zabudne. No opak sa stal pravdou.
O týždeň mi volala, že kúpila mikrofóny a pýtala sa, kedy začíname s natáčaním. V tú chvíľu mi došlo, že to fakt myslí vážne. Úprimne, myslela som si, že to naše „pindanie“ lekárky a pôrodnej asistentky veľa ľudí nenadchne, ale evidentne rozoberáme témy, ktoré ľudí zaujímajú.
Ako dlho ste dobré priateľky?
Klára:Zoznámili sme sa v práci a úprimne – nebola to „láska“ na prvý pohľad. Chvíľu nám trvalo, než sme k sebe našli cestu, ale stálo to za tú trošku počiatočnej rivality. Po čase nám došlo, že sme si v mnohých veciach podobné a začalo to fungovať.
Kamča: Klára je pôrodnou asistentkou sedem rokov a momentálne je na materskej dovolenke. Ja som lekárkou na gynekologicko-pôrodníckom oddelení a zároveň aj sexuologičkou. Obe sme tiež maminky, máme partnerov, povinnosti okolo domácnosti.
Síce máme času na tvorbu podcastu málo, ale snažíme sa. Naši fanúšikovia toto všetko vedia a uvedomujú si, že niekedy nestíhame. Myslím si, že vďaka tomu sme autentické a zžíva sa s nami veľká časť publika. Sme jednoducho obyčajné baby z davu.
S podcastom Pindy z gyndy ste sa umiestnili v top 10 českej ankety Podcast roku 2024. Ako to vnímate?
Kamča: Účasť na Podcaste roku bola pre nás niečím, na čo sme v začiatkoch vôbec nepomysleli. Nepredpokladali sme, že by sa to mohlo niekedy stať a už vôbec nie, že by sme sa s našim podcastom mohli umiestniť v najlepšej desiatke.
Pôvodne sme sa išli len zúčastniť a vziať našich partnerov do spoločnosti, aby sme im oplatili to, že im občas „hodíme deti na krk“ a ideme točiť. Nakoniec to bol pre nás veľký úspech. Mimochodom, mojím najväčším zážitkom bolo stretnutie s Ondřejom Novotným a to, že si s nami urobil fotku! (smiech)
Klára: Ja taká skromná nebudem – od spustenia hlasovania som stále hovorila, že chcem vyhrať a že mám pripravenú dokonca aj ďakovnú reč. O tom som tak trochu žartovala, ale ambície na výhru som mala. Tak snáď to vyjde budúci rok.
Ale samozrejme, neskutočne si vážime, že sme mali možnosť tam v ten večer vôbec byť. A keď sme uvideli, koľko hlasov sme dostali, tak nám došlo, koľko fanúšikov naozaj máme a že sa naozaj snažili, aby sme sa dobre umiestnili. Za to im patrí veľké ďakujem(e)!
Podcast je primárne zameraný na ženy, no aktívne ho sledujú aj muži. Dokáže byť váš koncept náučný aj pre nich?
Kamča: Náš podcast bol primárne určený ženám, ale je fakt, že napríklad na Facebooku a YouTube prevažujú v sledovaní muži. To je vlastne super a my si to vysvetľujeme tak, že sú to pre mužov také „temné témy“, o ktorých sa doma s partnerkou nebavia, no aj tak ich to veľmi zaujíma.
Klára: Presne tak. Keď sledovatelia počúvajú náš podcast, tak majú možnosť nahliadnuť do tajných „dievčenských rozhovorov“ na rôzne témy. Vďaka spätnej väzbe od fanúšikov vieme, že sa mnohí z nich dozvedajú niečo nové a to je pre nás super. Presne to sme chceli.
Jednotlivé epizódy sú v zásade vtipné a poučné, no pre niekoho môžu byť mierne kontroverzné. Ako koncept podcastu vníma vaše okolie, respektíve ľudia, s ktorými ste v styku v reálnom živote?
Kamča: Myslím, že budem hovoriť za nás obe, keď poviem, že naše okolie na tvorbu nášho podcastu reaguje dobre. Keď sa objaví nejaký nenávistný komentár, nikdy to nie je z radov našich priateľov alebo ľudí z nášho okolia.
My sa nebojíme žiadnej témy, nemáme strach vzdelávať dospelých v sexualite. Skôr než naše témy zvykne ľuďom prekážať forma, ktorou ich podávame. Nevystupujeme ako profesorky z univerzity, ale ako dve baby, ktoré „kecajú“ pri víne. Podcast nie je a ani nemá byť určený pre každého – niekomu vyhovuje skôr „profesorský výklad“ tém, no my sme išli ľudovou cestou s nadhľadom a humorom.
Klára: Ja som sa najviac obávala reakcie mojej maminky, takže som dlho otáľala s tým, aby som jej náš podcast pustila. Ona si tú cestu našla sama a od tej doby nás počúva pravidelne a páči sa jej to.
A napríklad, môj švagor, to je podľa mňa náš najväčší fanúšik. Často mi volá a hovorí mi o rôznych pasážach, ktoré sa mu v určitom diele páčili najviac a vyzdvihuje tie, ktoré ho najväčšmi pobavili, takže super spätná väzba.
Stretávate sa na sociálnych sieťach aj s nejakými nenávistnými komentármi?
Kamča: Nebudeme si klamať, sociálne siete sú pre nenávistné reakcie a komentáre ako stvorené. Počítali sme s tým, že sa s niečím takým stretneme. Je pravda, že na začiatku som to niesla celkom zle – bolo mi ľúto, že v tom niektorí ľudia nenašli to, čo sme tým chceli predávať.
Postupom času mi ale došlo, že títo ľudia nemajú očividne nič iné na práci a že komentáre sú skôr odrazom ich osobnosti. Vždy, keď v niekom nejaká téma „zabrnká“, je to jeho problém – my s tým problém nemáme. Prijímame konštruktívnu kritiku, ale tá sa, bohužiaľ, v mnohých prípadoch nedostaví.
V ostatných negatívnych komentároch sú často sprosté slová, ale tie rovno mažeme, pretože nadávať si nenecháme. Tým ľuďom to celé nestojí ani za to, aby si to po sebe prečítali a opravili si gramatické chyby.
Na slušne podanú kritiku odpovedáme s nadhľadom, vtipom a vždy slušne. Dokonca sa často stane, že si s pisateľom nájdeme spoločnú tému a ešte sa vlastne „udobríme“, pretože sme sa na začiatku nepochopili. Dalo by sa povedať, že máme niekoľko hejterov, z ktorých sa stali fanúšikovia a týmto ich pozdravujeme.
Klára: Ja som v tomto ohľade viac „splachovacia“ ako Kamča. Mňa toto veľmi nerozhodí – prečítam si to, zasmejem sa na ľudskej hlúposti a idem ďalej. Prekážajú mi skôr hejty, ktoré nás osočujú, že toto by nemali vidieť deti, že je to nevýchovné atď.
My si to ale nemyslíme, skôr práve naopak. Nikoho nenavádzame, proste len hovoríme na rovinu veci tak, ako sa majú. Treba si uvedomiť, že nie sme detský program a nenesieme zodpovednosť za deti ostatných ľudí. A úprimne? Na internete nájdete omnoho horšie veci než sú Pindy z gyndy (smiech).
Kde čerpáte inšpiráciu pre jednotlivé diely?
Kamča: Témy z oblasti gynekológie a pôrodníctva sú, podľa nás, nevyčerpateľné. Fanúšikovia nám dokonca píšu, ktoré témy si prajú, aby sme spracovali, ale to si myslím, že za naše životy nestihneme. A vzhľadom k tomu, že letia aj neodborné témy, tak sa bude vždy o čom baviť.
Klára: Čo sa týka inšpirácie, zvyčajne ide o tému, na ktorú máme v danú chvíľu, keď natáčame, náladu. Pár dní predtým si napíšeme, čo by nás bavilo rozoberať, pripravíme sa a na mieste si definitívne povieme, o čom to dnes bude.
Máme napríklad „tehotenský denníček“, kde preberáme tehotenstvo od začiatku až po pôrod, ale po novom si do podcastu pozývame aj hostí, takže oslovujeme ľudí, ktorí sú pre nás zaujímaví a zapadajú do nášho konceptu.
Ako vyzerá príprava vášho podcastu?
Kamča: Naša príprava na podcast je trošku freestyle. Ja som trošku poctivejšia a prípravy si väčšinou robím. Ale väčšina obsahu je autenticita danej chvíle, žiadne naše výbuchy smiechu nie sú pripravené…
Avšak, ako už povedala Klárka, často sa na téme dohodneme až na mieste natáčania, pretože práve máme náladu na tú danú tému. A naopak, ak sa na niečom dohodneme, no potom na mieste sa zhodneme, že na to nemáme v ten deň kapacitu, tak vymyslíme niečo iné.
Klára: Tak a teraz už viete, že ja som väčší „lempl“. Ja som si prípravu tento rok robila asi dvakrát. Ako jedna naša kamarátka povedala – ja som hlas ľudu a Kamča ten odborník. Takže toľko k našej „starostlivej“ príprave.
V posledných epizódach sa zameriavate aj na sexuálnu poradňu z časopisov pre mládež. V čom vidíte podobnosť či odlišnosť tém a problémov, ktoré riešia mladí ľudia?
Myslíme si, že samotné témy sa nemenia. Rozdiel vidíme v tom, že dnes sa mladí nemajú na koho obrátiť a z čoho čerpať. Pokiaľ budú chcieť nájsť na internete niečo ohľadom sexuality, často je to rovno spojené s pornom alebo je to odkázané na nezmysly či nedôveryhodné zdroje.
Hoci sa nám niektoré otázky zdajú vtipné, alebo možno hlúpe, neznamená to, že ich dnešné deti nemajú. Stále pretrváva tabu okolo sexuálnych tém a nedostatočná sexuálna výchova je problémom nielen v rodinách, ale aj na školách. Deti, ale práve často aj dospelí, majú medzery v absolútne základných témach, akými sú napríklad intímna hygiena či menštruačný cyklus. Pretože, áno, aj toto patrí do sexuálnej výchovy.
Naopak, keď sa pozriete do Bravíčka, nájdete tam mnoho obrázkov a nahých tiel. Mám pocit, že práve dnes, keď si možno myslíme, ako sme sa ako spoločnosť posunuli, by takéto časopisy neprešli – veď kontroverziou v spoločnosti je len presvitanie bradaviek alebo kojenie na verejnosti…
Kamila na konte máte knihu, ktorú by si určite mala prečítať každá žena. Kde vznikol nápad vydať takúto vzdelávaciu príručku, ktorá má zároveň aj dávku humoru?
Kamča: A nielen žena (úsmev). Kniha je úplne pre všetkých a taktiež pre všetky vekové kategórie. Odporúčaná spodná hranica je 15 rokov, aby každý rodič zvážil hranicu pre svoje dieťa. Verte, že tam nájdete stopercentne niečo, čo ste nevedeli.
Napísať knihu bol vždy môj sen a keď som začala robiť Instagram a témy sa mi hromadili, napadlo mi, že by sa s tým materiálom už dalo pracovať. Náhodou ma v tej chvíli oslovilo vydavateľstvo a začala sa rodiť kniha.
V pláne je aj verzia pre deti, ktorá by mala byť interaktívna. Ono, aj keď to tak nevyzerá, tak kniha Vulva není vagína primárne nie je kniha pre deti a nenahradzuje takúto literatúru. Učí, dovzdeláva a baví dospelú populáciu.
Aké máte plány s podcastom do budúcnosti? A na čo sa môžu vaši sledovatelia tešiť?
Kamča: Pokiaľ to bude ľudí baviť, tak to bude baviť aj nás. Plánujeme nové priestory a tiež vylepšenie technických vecí. Podcast máme ako koníček, nie ako zdroj príjmu. Máme malé deti, chodíme do práce, máme hypotéky. Všetko sa odvíja od voľného času a finančných prostriedkov na chod projektu.
S Klárkou ale chystáme živé vystúpenia. Zatiaľ je len jedno a podľa spätnej väzby uvidíme, či bude mať cenu pokračovať ďalej…
Zdieľať na