Lesná sauna v Spišskom Hrhove je slovenským unikátom: Oddýchnuť si v nej môžeš úplne zadarmo, len tak ľahko sa sem však nedostaneš

sauna

Lesná sauna v Spišskom Hrhove ti ponúka výnimočný zážitok (Zdroj: Unsplash/Anne Nygård)

#Relax v saune majú radi mnohí ľudia. Dobre padne napríklad po práci alebo po škole. Saunu dnes môžeš navštíviť takmer v každom meste. No vedel si, že takýto oddych si môžeš dopriať aj v prírode? Lesná sauna v Spišskom Hrhove je unikátnym projektom nielen v spišskom regióne. Zaujme ťa ešte predtým, ako do nej vôbec vstúpiš. Jej architektonické riešenie je pomerne nezvyčajné, sauna ti môže pripomenúť napríklad kocku zapichnutú do zeme.

Návštevníkom je sprístupnená počas celého roka, a to celkom zadarmo. Napriek tomu, že je vybookovaná na rok dopredu, stále môžeš skúšať šťastie. Ak by sa náhodou nejaké miesto uvoľnilo, možno sa ho podarí rezervovať práve tebe. Pokiaľ chceš o lesnej saune vedieť viac, prečítaj si rozhovor s Líviou, jednou z autoriek projektu, a súčasným správcom sauny, Matúšom.


Kam na výlet po našej krásnej krajine? Rozprávková lesná sauna, najkrajší viadukt a ďalšie miesta, ktoré musíš zažiť


Čo vás inšpirovalo k vytvoreniu takejto netradičnej sauny a práve na tomto mieste?
Lívia: Pri nápade sme sa inšpirovali škandinávskymi saunami v lese. Na rozdiel od tých organizovaných mestských umožňujú väčší kontakt s prírodou, vodou, stromami, zimou a podobne. Inšpiroval nás aj podobný projekt prírodnej sauny v obci Dúbravica, kam sme veľmi radi chodili.

Prečo ste zvolili práve dizajn v tvare kocky? Bol v tom nejaký špeciálny umelecký úmysel, alebo išlo skôr o praktické dôvody?
Lívia: Návrh vytvorili architektky z ateliéru Woven ako nezvyčajný prvok v krajine, ktorý nesúvisí s okolím, ale rozvíja svoju vlastnú ideu. Pri návrhu využili koncept matriošky – tmavý priestor samotnej sauny z masívneho dreva je skrytý v medzipriestore polopriesvitného obalu.

Okolo neho je ešte vrstva terasy otvorenej do exteriéru. Medzi saunou a lesom tak vznikol priestor z polykarbonátu, jemne priesvitný, ktorý v tme žiari ako lampión. Je tieňovým divadlom, ale aj praktickým miestom na skladovanie dreva, uloženie vecí a odpočinok po saunovaní.

Stáva sa vám často, že si záujemci rezervujú saunu aj na niekoľko dní po sebe? Je na to nejaké obmedzenie?
Matúš: Áno, stáva sa to, ale rezervácie musím potvrdiť, takže sa snažím, aby dostalo možnosť navštíviť saunu čo najviac ľudí.

Je vôbec možné dohliadnuť na to, aby si návštevníci saunu „neprivlastnili“?
Lívia: Každý návštevník nám necháva kontaktné údaje, takže vieme, kto sa v nej práve nachádza. Musíme povedať, že návštevníci sú vo všeobecnosti disciplinovaní.

Ako vyzerá proces po registrácii či vyplnení kontaktného formulára? Dostanú ľudia emailom nejaké potvrdenie s bližšími inštrukciami? Musia sa niekomu pri návšteve sauny preukazovať?
Lívia: Po vyplnení formulára na webstránke príde návštevníkom potvrdzovací email s inštrukciami – miestom, kde sa presne sauna nachádza, kde sa odovzdávajú kľúče, aké sú pokyny k saunovaniu. V dohodnutý čas si potom saunu prevezmú.

Zaznamenali ste počas takmer trojročného fungovania aj vandalizmus?
Lívia: Napriek tomu, že v počiatočných fázach projektu nám to predpovedali úplne všetci, nič také sa nám nestalo. Samých nás to prekvapilo, ale aspoň kvôli tomu veríme v dobro ľudstva 🙂

Zažili ste už aj nejaké kuriózne prípady, či zážitky s návštevníkmi?
Matúš: Bolo ich množstvo.  Za všetky spomeniem asi ten „naj“. Chalan s babou meškali do sauny, povedali si, veď máme čas. Po polhodine mi volal chalan s otázkou, ako saunu zapne. Pýtam sa, ako zapne? Máte tam drevo, zapaľovač a podobne. Treba si ju rozkúriť. Jeho reakcia bola: „Aha, ja som myslel, že to je elektrická sauna, stlačím gombík a vyhreje sa.“ Uprostred lesa bez elektriny, kde ľudia idú zrelaxovať a oddýchnuť si od dnešného zhonu… (smiech)

Mávate návštevníkov aj zo zahraničia?
Matúš: Nebolo ich veľa,  ale občas sa objavia. Naším projektom sú fascinovaní a sú vďační, že mohli saunu vyskúšať.

Čo všetko zahŕňa údržba takej sauny?
Matúš: Okrem údržby a upratovania ako v bežnej saune je to ešte príprava dreva, čo zaberie najviac času. Možno, keby si to mohli niektorí návštevníci vyskúšať, viac by si vážili návštevu sauny. Potom kosenie okolia v letných mesiacoch. Keďže je to prototyp sauny, občas je potrebná nejaká drobná oprava. Občas sa aj návštevníkom podarí nedopatrením niečo poškodiť.

Sauna je sprístupnená návštevníkom zadarmo, prípadne za dobrovoľný príspevok. Medzi ľuďmi je obľúbená, no dá sa hovoriť aj o zisku?
Lívia: Saunu nevedieme komerčne. Od začiatku bolo ideou, aby si zarobila na údržbu a prevádzku, čo sa v tejto chvíli napĺňa. Aj keď je poplatok dobrovoľný, sme radi, že skoro všetci návštevníci prispievajú na údržbu a služby správcu, ktorého dennodenná práca je naozaj náročná.

Projekt získal v roku 2020 Cenu verejnosti v prestížnej súťaži CE.ZA.AR, ktorú udeľuje Slovenská komora architektov. Malo ocenenie vplyv na návštevnosť?
Lívia: Určite to malo vplyv na medializáciu projektu, ale sauna bola naplno vybookovaná aj predtým.

Termíny sú zarezervované na rok dopredu. Sú v pláne aj ďalšie podobné projekty?
Lívia: Sami ďalšie podobné projekty zatiaľ neplánujeme. Môžeme však povedať, že od spustenia sauny nás kontaktovali možno až desiatky nadšencov po celom Slovensku, ktorí mali podobný zámer. Žiaden z nich sa podľa mojich informácií zatiaľ nezrealizoval. Najbližšie k spusteniu je sauna v Šumiaci, v obci, kde bola vybudovaná vôbec prvá sauna na území Československa.

Jedným z hlavných zámerov výstavby sauny bola aj podpora turizmu. Pocítili ste za ten čas nárast turizmu v regióne?
Lívia: Keďže sauna ponúka tri termíny na deň a všetky sú vždy plné, návštevníkov je naozaj veľa. Nemáme odsledované, či navštevujú aj iné lokality v regióne. Určite sa však pýtajú na možnosti ubytovania, stravovania alebo inej rekreácie, čím niektorí z nich podporujú lokálnu ekonomiku.

Aké miesta v obci, prípadne v jej blízkom okolí by ste turistom odporučili?
Lívia: Obec Spišský Hrhov nedávno od štátu odkúpila krásny kaštieľ priamo v obci a robia tam občasné komentované prehliadky. Je to novinka a odporúčam sa ísť pozrieť.

Matúš: V okolí sa nachádza vyhliadková  veža s výhľadom na Levoču a okolité dediny, pár kilometrov ďalej si môžete pozrieť Spišský hrad, ktorý vidieť aj z našej sauny.

Páči sa ti projekt Lesnej sauny v Spišskom Hrhove?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame