Michal predáva rastlinné klobásy aj torty: Prečo sa dal na raw vegánstvo?

Michal sa roky venuje parkouru aj príprave surových dobrôt. Jeho sladkosti aj slanosti idú na dračku. Zdroj: archív MM

#Michal Marček aka Captain Wortex do úst nevloží nič, čo by bolo zahriate nad teplotu 48 °C. Vyznáva denný pôst a každý deň prijíma potravu iba počas trojhodinového okna. Základ jeho stravy tvoria hlavne čerstvé ovocie a zelenina, pestrosť chutí dopĺňa rastlinnými alternatívami bežných jedál pripravovaných, ako inak, raw štýlom.

Takto fungujú spolu s priateľkou Alex Wortex, mimochodom taktiež známou raw vegánkou. „Varia“ si vegánsky guláš, raw lasagne a keď majú chuť na sladké, zvládnu pripraviť aj raw moravské koláče.

Videl, ako mu pred očami kvôli cigaretám, alkoholu a ďalším závislostiam starnú kamaráti, a tak sa zo dňa na deň rozhodol seknúť so všetkým toxickým v živote. Z jedálnička vyhodil mäso, nahradil ho rastlinnými výrobkami a stal sa raw vegánom,“ vysvetľuje Michal, ktorý dnes na tomto prístupe buduje úspešný biznis.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Captain Wortex (@captainwortex)

Bestsellery? Čokoládový orgazmus aj raw klobáska

Raw vegánstvo priviedlo pár, ktorý sa na ulici nedá prehliadnuť, aj k zaujímavému podnikaniu. Ich instagramový profil Wortexland ponúka 100 % živé mňamky. Čo si pod tým predstaviť? „Ide o živé produkty, pretože naše produkty nevaríme ani nepečieme. Tým zachovávame čo najviac ich živín,“ pokračuje Michal. „Snažíme sa čo najviac priblížiť k „tradičnej“ poznanej chuti, vizuálu aj konzistencii. Vieme urobiť všetko od šalátu až po pizzu. Všetky naše produkty sú bez cukru, bez lepku, bez laktózy, bez živočíšnych produktov a bez pridaných konzervantov, emulgátorov a umelých farbív.“

Pár chce osloviť hlavne priaznivcov rastlinnej stravy, no vítaní sú aj všežravci. V ponuke majú všakovaké dobroty, od rastlinnej klobásy, cez raw torty, až po zdravé čokoládové bonbóny. „Máme sladké aj slané dobroty. Momentálne ide o 10 druhov sladkostí a čokolád rôznych príchutí, tyčinky, nanuky, koláče aj torty k rôznym príležitostiam,“ hovorí Michal.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa WORTEXLAND (@wortexland)

Ďalšiu kategóriu produktov tvoria ich slané raw dobroty, ako napríklad klobrawka, teda nevarená rastlinná klobáska, rawčica (rastlinná alternatíva horčice) či rôzne pestá. „Jedna z našich najpredávanejších položiek je práve klobrawka, no bestsellery sa menia, hlavne, keď prídeme s nejakou novinkou. Naposledy si ľudia obľúbili naše raw čokolády. Zo zákuskov sa dobre predáva torta Čokoládový orgazmus, ale aj kombinácia kokos a lesná zmes či čučoriedková torta,“ vysvetľuje Michal.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Požiar auta sa môže prihodiť aj tebe: Čo vieš spraviť, aby si znížil jeho riziko?

„Sem-tam sa rozhodneme a ohlásime, že tento týždeň robíme menučka. Ľudia, hlavne z okolia Bratislavy, tak môžu ochutnať aj jedlá, ktoré nemožno poslať poštou. Základom sú vždy oriešky, semiačka, ovocie, zelenina a koreniny,“ dodáva. O ich „surové“ menučka je vždy veľký záujem, limitovaný počet porcií sa vždy vypredá do pár hodín.

Ako začať s parkourom?

Michal s Alex vyznávajú aktívny a zdravý životný štýl. Ak práve nepripravujú novú várku živých dobrôt pre svojich zákazníkov, venujú sa svojmu psíkovi Siriusovi, cestujú, vymetajú blšáky aj telocvične. Michal sa tiež dlhé roky venuje parkouru a hovorí, že ho táto netradičná disciplína baví dodnes.

„Odmalička som bol akčné dieťa. Mojou najobľúbenejšou aktivitou bolo hľadať blízke stromy, ktoré boli vhodné na preskok. Fascinovala ma akrobacia, ktorú som vídal hlavne v telke v podobne gymnastiky a pouličného parkouru v hudobných klipoch, ale aj filmy s Jackie Chanom,“ vyznáva sa Michal. „Keď som neskôr na internete našiel dospelých chlapov, ako v meste pohodlne skáču doslova odkiaľkoľvek a kamkoľvek, vedel som, že to zvládnem aj ja.“

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Captain Wortex (@captainwortex)

„Moje prvé pokusy sa odohrávali na trávniku a posteľovom matraci, neskôr na starých socialistických kožených žinenkách. Na mäkký dopad sa veľmi nehodili, bolo to ako skákať na koberec,“ smeje sa Michal.

Akú cennú radu by ti poskytol, keby si náhodou chcel s parkourom začať? „Dnes máš veľa možností, kde si parkour otestovať, iba v samotnej Bratislave existuje niekoľko telocviční s mäkkými povrchmi a penovými jamami. Moja rada znie: Začni jednoduchým pohybom a inšpiruj sa svetovou scénou parkouru a freerunningu. Ľudia, ktorí to robia na svetovej úrovni, ťahajú vpred aj mňa. Okrem toho ti určite pomôže čerpať pohyb aj z iných športov.“

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame