Stredoškolák Michal Lajčiak vyhral prestížnu súťaž v Los Angeles: Chcem vytvoriť niečo prínosné pre svet

Michal Lajčiak

Mladý vedec na celom projekte pracoval sám (Zdroj: Osobný archív M. L.)

#Študent Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom Michal Lajčiak sa stal víťazom najprestížnejšej projektovej súťaže pre stredoškolákov Regeneron ISEF 2024 (Regeneron International Science and Engineering Fair 2024), ktorá sa uskutočnila v máji 2024 v Los Angeles v Kalifornii.

Michal Lajčiak obsadil najvyššiu priečku. V kategórii Robotics and Intelligent Machines zvíťazil s projektom Návrh systémov na riadenie robotického roja. Súťaže sa zúčastnilo 1 699 žiakov zo 67 krajín z celého sveta, ktorí prišli s 1 357 vedeckými projektmi. V rozhovore nám prezradil, čo je vlastne robotický roj a o čom je celý jeho projekt.

Súťaž ISEF má dlhoročnú tradíciu, v roku 1958 ju vyhral aj neskorší nositeľ Nobelovej ceny za fyziku z roku 2017 Američan Kip Thorne. V súčasnosti ju sponzoruje spoločnosť Regeneron, vďaka čomu ISEF každoročne udeľuje stredoškolským vedcom ceny a štipendiá v hodnote takmer 8 miliónov dolárov, pričom hlavná cena je 75 000 dolárov.

Michal Lajčiak na súťaži Regeneron ISEF 2024 (Zdroj: Osobný archív Michala Lajčiaka)

O robotiku si sa začal zaujímať už v 10 rokoch. Čím ťa získala?
V 10 rokoch som začal s programovaním, postupne som sa zaoberal elektronikou a 3D tlačou, pričom ma bavilo takmer všetko. Robotika je oblasť, ktorá to všetko spája do jednej. Baví ma na nej komplexnosť a to, že všetko – od mechaniky, elektroniky a následne samotného softvéru – si robím úplne sám.

Ako si sa dostal do svetovej súťaže Regeneron ISEF 2024?
Na súťaž sa nedá len tak prihlásiť, treba sa tam „kvalifikovať“. Ja som sa minulý rok na jeseň prihlásil na Festival Vedy a Techniky (FVAT), ktorý každoročne organizuje AMAVET. Na samotný festival som sa prihlásil, aby som prezentoval svoj projekt, na ktorom som tvrdo pracoval. Zároveň som chcel vyhrať, teda postúpiť na medzinárodnú súťaž, čo sa mi aj podarilo. Na ISEF som sa teda dostal vďaka AMAVETu, ktorý zároveň aj všetko organizačne zabezpečil, za čo im ďakujem.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Trápi ťa zápach z klimatizácie v aute? Takto jednoducho sa ho zbavíš

Navrhol si systémy na riadenie robotického roja. To znie zložito. Čo si pod ním majú čitatelia predstaviť?
Robotický roj si môžeme predstaviť ako kooperáciu N robotov na spoločnej úlohe. Počas tejto úlohy je nutné ich vhodne riadiť, aby daný problém vyriešili čo najefektívnejšie. Moje riešenie tento problém delí na priradenie úloh robotom podľa rôznych parametrov a následné plánovanie ciest k daným úlohám.

Michal na súťaži Regeneron ISEF 2024 (Zdroj osobný archív M. L.)

Robotický roj musí splniť požadovanú úlohu. Akým spôsobom ho k tomu prinútiš?
Plní úlohu na základe programu, resp. pokynov, ktoré mu pošle centrálny počítač. A ten ich vyhodnocuje.

Aké úlohy má plniť?
Roj je možné nasadiť na rôzne problémy, ja som skúmal najmä jeho využitie v oblasti logistiky a flexibilnej výroby, je však možné ho nasadiť aj do odvetví bežného života.

Okrem toho si zhotovil aj experimentálny hardvér, na ktorom si testoval softvérové riešenie. Potom si vytvoril aj grafiku na simulácie a aplikáciu pre robotické roje. Ako dlho to celé trvalo?
Na projekte som pracoval celé minulé letné prázdniny, pričom následne po výhre na FVAT AMAVET som projekt dolaďoval a pracoval na prezentácii, tak aby bol konkurencie schopný až do samotnej súťaže.

Na čo je dobrý tento hardvér?
Experimentálny hardvér pozostáva zo štyroch robotov, na ktorých som testoval a ladil rôzne verzie môjho riadiaceho systému.

Mladý vedec na celom projekte pracoval sám (Zdroj: Osobný archív M. L.)

Pracoval si na projekte sám?
Áno, na projekte som pracoval sám. Zakaždým som niečo spravil sám a následne som to v rámci prípravy na ISEF konzultoval s pánom docentom Jánom Vachálkom zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Pán docent mi pomohol projekt usmerniť a správne ho aplikovať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bola Maria Branyas Morero? Najstaršia žena na svete zomrela vo veku 117 rokov

Na svojej webovej stránke uvádzaš, že vyvíjaš inovatívne riešenie zamerané na revolúciu vo výrobnom procese pomocou robotických rojov a pokročilej technológie aditívnej výroby. Vieš to nejako konkretizovať a vysvetliť, o čo ide?
Nechajte sa prekvapiť, čoskoro sa to snáď bude predávať. Predaj plánujem začiatkom roka 2025.

Kde všade môžu nájsť tieto systémy na riadenie robotického roja využitie?
V oblasti logistiky a dúfam, že v budúcnosti vďaka môjmu projektu aj v oblasti flexibilnej výroby. Často sa však používajú v armáde pri roji dronov.

V akom štádiu je tento projekt? Na čom konkrétne chceš v rámci projektu pracovať počas najbližších mesiacov?
Aktuálne pracujem na inom projekte, ktorý bude novodobý a nikto nič také nikde nespravil, tým som si istý. Môj projekt v oblasti robotického roja však plánujem neskôr využiť, pri možnom zavádzaní nového projektu do praxe.

Robotický roj plní úlohu na základe programu (Zdroj: Osobný archív M. L.)

V Amerike si bol aj v Universal Studios, ktorého návštevu považuješ za jeden z najlepších zážitkov. Čím ťa toto miesto najviac nadchlo?
Universal Studios som si užil najmä kvôli ľuďom, s ktorým som tam bol, keďže to tam mali súťažiaci ISEFu celé pre seba. Celkovo to bola super zábava a oddych po náročnom dni, kde som svoj projekt prezentoval hodnotiteľom.

Aké máš plány do budúcna?
Určite pracovať ďalej na nových projektoch, keďže zisk prvého miesta v kategórii Robotics and Intelligent Machines je super úspech, ale pre mňa je to teraz iba motivácia pracovať na sebe viac a vytvoriť niečo ešte väčšie a prínosnejšie pre svet a bežných ľudí.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame