#Manželia Lenka a David Haringovci alias Harovci spolu radi cestujú. Rozhodli sa prejsť celý svet, pričom za 14 mesiacov obehli až 27 krajín. Navštevujú skutočne nezvyčajné destinácie, najmä v Afrike či v Ázii. Na ich webovej stránke alebo blogu nájdeš rôzne tipy a triky pre každého vášnivého cestovateľa.
Dokonca organizujú aj spoločné zájazdy do krajín, kam by sa každý neodvážil vycestovať. Ak máš rád dobrodružstvo a nechceš spoznávať rozdielne kultúry osamote, určite sa k nim pridaj.
Neustále v pohybe
Cestu okolo sveta spolu plánovali už niekoľko rokov. Obaja vždy chceli spoznávať rozličné kultúry, zaujímavú prírodu a stretávať nových ľudí. „Chceli sme tiež skúsiť vyjsť z nášho komfortu na dlhšie a zistiť, či nás takýto túlavý spôsob života bude baviť,“ tvrdia manželia. V afrických krajinách zažili množstvo dobrodružstiev. V Namíbii napríklad chodí verejná doprava len zriedkavo. Buď si teda prenajmeš auto alebo zdieľaný taxík.
Ako sa im to všetko podarilo? V každej krajine totiž strávili priemerne iba dva týždne. „Všetko je o plánovaní a dobrom manažmente času. My nevyspávame a taktiež neoddychujeme. Stále sme v pohybe a spoznávame. Vďaka tomu sme dokázali toho stihnúť tak veľa za krátky čas,“ spomínajú.
Gorilia rodinka v džungli
Najviac ich očarila Uganda, o ktorej sa hovorí ako o perle Afriky. „Získala si nás nielen svojimi veľmi priateľskými ľuďmi, ale aj fantastickým jedlom a unikátmi, akými sú horské gorily.“ Tie môžete pozorovať len v troch krajinách sveta – v Kongu, v Ugande v Národnom parku Bwindi či Rwande.
V skorých ranných hodinách vyrazili na túru, pričom sa mačetou presekávali cez početné množstvo africkej zelene. „Potom sme našli rodinku goríl, s ktorými sme strávili presne 60 minút. Za tento čas môžete dôkladne pozorovať ich správanie, ako sa dospelé gorily sústredia na obhrýzanie listov, zatiaľ čo sa mláďatá jašia. Ide skutočne o nezabudnuteľný zážitok,“ tvrdia manželia.
Tlačenica v autobuse
Práve z Ugandy vyrazili do Juhoafrickej republiky verejnou dopravou. Prešli asi 15-tisíc kilometrov. „Zvládli sme to za 78 dní, no cesta bola naozaj šialená. Sem-tam sme šli v autobuse pre 15 ľudí asi dvadsiati štyria, sem-tam sme celú 15-hodinovú cestu počúvali náboženské pesničky. Občas sme v kufri mali nabalené malé sušené rybičky, ktoré nám „spríjemňovali“ dlhé hodiny svojou vôňou, a raz sa nám dokonca stalo, že sme nasadli do taxíka, z ktorého nás opitý šofér vyhodil,“ spomínajú na zážitky z cesty.
V Afrike ich okrem toho veľmi zaujala Namíbia, kde nájdete mŕtve stromy na planine Sossusvlei. Ide o soľnú a hlinenú panvu v púšti Namib. Harovci tu odporúčajú pozorovať aj vysoké duny, ktoré dosahujú výšku až 300 metrov a poskytujú výhľady na mohutnú púšť.
„V Namíbii sme si okrem toho na dva týždne prenajali auto a navštívili sme neskutočne zaujímavé miesta. Napríklad, prešli sme sa popri druhom najväčšom kaňone na svete, spali sme pod najsilnejšou mliečnou dráhou v našich životoch, pod skalnými formáciami uprostred púšte.
Vyšliapali sme si jednu z najvyšších dún na svete, strávili sme západ slnka pri 900 rokov starých stromoch alebo sme navštívili národný park Etosha, kde sme pozorovali nosorožce, slony či levy. Namíbia nás neskutočne očarila a mala by byť na zozname každého milovníka kempovania,“ odporúčajú manželia.
V Zimbabwe si boli pozrieť Viktóriine vodopády, v národnom parku Victoria Falls sa plavili po rieke plnej krokodílov.
Pakistan pre milovníkov prírody
V Ázii a Afrike navštevujú netradičné krajiny, kde nechodí príliš veľa turistov. „Baví nás cestovať dobrodružne, všetko si hľadať priamo na mieste a nespoliehať sa na informácie z internetu. To je pre nás pravé cestovanie. Veľmi nás zaujíma život ľudí práve v tých menej promovaných krajinách a chceli sme sa o nich naučiť čo najviac.“
Ak by mali vybrať len tri najkrajšie krajiny, ktoré prešli, boli by to Pakistan, Laos a Uganda. Na deviatu najvyššiu horu Nanga Parbat v Pakistane by sa mohli pozerať aj týždeň. Dostali sa sem džípom do údolia Fairy Meadows v Pakistane po jednej z najnebezpečnejších ciest na svete, potom šliapali pešo asi tri hodiny.
„Navštívili sme aj jednu z najvyššie položených púští na svete a bývali sme pod scénickými štítmi Passu Cones. Pakistan je za nás jedna z najlepších krajín pre milovníkov prírody. Laos nás zaujal najmä svojimi dobrodružnými aktivitami. Je akýmsi ihriskom pre dospelých. Prenajmete si skúter a spoznávate krásne jaskyne, prekrásnu prírodu či azúrové lagúny,“ opisujú Harovci.
Prešli dokonca aj džungľou v Nepále. Na každom kroku na nich číhalo nebezpečenstvo. „Do džungle plnej bengálskych tigrov a nosorožcov sme sa vydali so sprievodcom, ktorý mal na obranu v ruke len kameň a palicu. Šli sme pešo a väčšinu nosorožcov sme videli z diaľky, no jeden nás trocha zaskočil, keď sa za nami rozbehol. My sme začali cikcakovito bežať, aby sme ho zmiatli, takže sa vrátil späť k svojej rodine,“ spomínajú na nebezpečné chvíle.
Afričania sa tešia z maličkostí
Aj keď videli rôznych obyvateľov a stretli sa s rozličnými kultúrami či náboženstvami, nikdy nemali s miestnymi negatívnu skúsenosť. „Musíme povedať, že počas celej cesty sme sa ani raz nestretli s človekom, ktorý by bol naozaj nepríjemný. Sem-tam sa samozrejme stalo, že nás niekto chcel oklamať, ale to na turistov skúšajú vo viacerých krajinách.“
Afričania sú podľa nich bezprostrední a zvedaví. „Hocikedy k nám pribehnú deti a kývajú na nás, dospelí sa zas s úsmevom prihovoria. Žijú jednoduchým životom a veľmi sa nesťažujú. Tešia sa z maličkostí,“ tvrdia manželia.
Živé pochúťky
Samozrejme, počas ciest ochutnali aj miestne lahôdky. Najčudnejšie pre nich boli asi surové červy. „Museli sme ich hľadať v džungli v Indonézii. Tu sme dva dni žili u šamana, ktorý nás zobral hľadať takúto pochúťku. Keď sme ich našli skryté v jednom strome, Dávid jedného ochutnal, okamžite ho však vypľul. Konzistencia mu nesadla a radšej si ich potom dal ugrilované na ohni. Tie so štipkou soli chutili fantasticky,“ smejú sa.
V ktorej krajine by si vedeli predstaviť žiť? „Zo všetkých krajín, ktoré sme navštívili, sa nám najviac na život pozdávala asi Juhoafrická republika, konkrétne Kapské Mesto, no neplánujeme sa sem sťahovať.“
V čase nášho rozhovoru sedeli na Madagaskare po celodennej túre v národnom parku Tsingy. „Túlali sme sa tu po vápencových skalnatých útvaroch. Príroda a zvieratá sú tu dychberúce, počas túry sme natrafili na chameleóna či lemury,“ dodávajú na záver.
Zdieľať na
Zdieľaní