ROZHOVOR Hovorí si Lemra Hnilá, ale lenivá rozhodne nie je: Slovenská tiktokerka ťa prevedie našimi tradíciami ako nik iný

Jej videá milujú všetky vekové kategórie (Zdroj: Osobný archív - LH)

#Na TikToku má vyše 30-tisíc sledovateľov, hoci prináša pomerne netradičný content. Jej videá milujú všetky vekové kategórie. Pomocou nich vzdeláva mladších alebo navodzuje nostalgiu starším. „Za profilom Lemra Hnilá, skrýva sa obyčajná Nina…“ predstavuje sa influencerka. Je len obyčajnou Ninou, alebo sa za tým skrýva niečo omnoho viac?

Snaží sa o to, aby slovenské tradície neupadli do zabudnutia. Tvorí dobroty, ktoré ťa budú lákať už cez obrazovku. Zdieľa svoje skúsenosti, vzdeláva sledovateľov v oblasti nárečia, ale aj byliniek. Takáto je Lemra Hnilá – multifunkčná žena, gazdiná, matka, manželka.

Na sociálnych sieťach vystupujete pod prezývkou „Lemra Hnilá“. Na svojom profile však followerom, naopak, ukazujete, že vôbec nie ste lenivá, pretože neustále niečo vytvárate. Prezradíte nám, prečo ste si vybrali práve takúto prezývku?
Nuž popravde, túto otázku dostávam veľmi často. Hoci to vyzerá, že mám v zadku vrtuľu, aj mne sa stáva, že len tak sedím a nič nerobím. Vtedy si poviem: Nebuď Lemra Hnilá a choď niečo robiť! Funguje to. Manžel to tiež rád používa vo svoj prospech. Je to paradox, ale to som ja…

Čo vás viedlo k tomu, aby ste si založili profil, na ktorom budete zdieľať veci, ktoré nie sú také zvyčajné pre bežného užívateľa TikToku?
Na sociálnu sieť Tik Tok som pred pár rokmi narazila úplnou náhodou prostredníctvom zdieľaných videí a veľmi ma to nadchlo. Vtedy som bola iba pozorovateľ. Samozrejme, rýchlo som prišla na to, ako to funguje, a začala som vyhľadávať objekty svojich záujmov: starožitnosti, tradície, folklór a podobne. No nič som nenašla. Nabrala som odvahu a začala som po troche vytvárať videá s rôznou tematikou. Nakoniec som tu, v dnešnej podobe.

Za profilom Lemra Hnilá sa skrýva obyčajná Nina (Zdroj: Osobný archív LH)

Na TikToku máte vyše 30-tisíc sledovateľov. Očakávali ste takú fanúšikovskú základňu, keď ste sa rozhodli pre tvorbu contentu na tejto platforme?
Pamätám si, ako som po prvom mesiaci na Tik Toku manželovi hovorila: Keď raz budem mať aspoň tisíc sledujúcich, wau, to bude! Nuž, splnilo sa mi to (úsmev). Stále ma to prekvapuje a zároveň teší, že môžem toľkým ľuďom robiť radosť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Geografický KVÍZ: Uhádneš, ktoré miesta sú pekelne nebezpečné aj pre ostrieľaných dobrodruhov?

Stáva sa vám občas aj to, že neviete, čo máte na TikTok natočiť? Alebo robíte videá len v prípade, že máte nápady?
Nie, nestáva. Som absolútne tvorivý tvor, čo som zdedila po ocinovi. Mám v hlave tisíce plánov a nápadov. K tomu sa pridávajú príležitosti samé od seba – je toho naozaj veľa.

Mám rozrobené videá, ktoré vyžadujú čas. Napríklad, pri renovácií starožitností. Keď mám čas, natočím viacero nárečových okienok naraz. Mám veľké množstvo záľub a tie mi prinášajú inšpiráciu – zahŕňajú varenie, pečenie, starožitnosti, tradície, bylinky, záhradu, mágiu, knihy, umenie či históriu.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu pre tvorbu vašich videí? Najmä, čo sa týka varenia a pečenia. Sú za tým kuchárske knihy, rodinná história, vlastné nápady?
Vlastne všetko dokopy, som nonstop ponorená v starých knihách a „ňúrim“, čo som ešte nevarila. Chcem všetko vyskúšať. Akonáhle v texte nájdem niečo, čo nepoznám, okamžite vyhľadávam recepty, porovnávam a študujem. Potom len zahlásim doma, že potrebujem lieh, alebo ideme natrhať skorocel a už som vo svojom živle.

Nad jej výtvormi sa ti budú zbiehať slinky (Zdroj: Osobný archív LH)

Z vášho profilu je zrejmé, že vašou vášňou sú starožitnosti. Prezradíte nám niečo o tomto hobby? Prečo vás fascinujú staré kúsky nábytku?
Vyrastala som v prekrásnom meštianskom dome v starej časti Nitry. Dom bol v čase môjho detstva zariadený nábytkom zo 60. rokov. Najskôr tam bývali starí rodičia, neskôr sme sa tam presťahovali my. Ten dom je prameňom mojej lásky k danému obdobiu.

Ťažko som niesla, keď sme sa odtiaľ odsťahovali. Ešte aj teraz, keď idem okolo, stisne mi srdce. Pamätám si, ako vyzeral každý jeden centimeter, každú jednu vec, ktorá v ňom bola. Odkedy mi pamäť siaha, trávila som ako dieťa veľa času tým, že som sa hrabala v pivnici a na povale. Moja detská, neskôr tínedžerská izba bola vždy plná starých kníh, fliaš, rámov od obrazov…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Útok žraloka: Poradíš si, ak na teba zaútočí tento dravec?

Ako vníma vaša najbližšia rodina fakt, že vás prostredníctvom TikToku poznajú tisíce ľudí?
Môj najväčší fanúšik a podporovateľ je môj manžel. Ale takisto mi držia palce aj ocino, moji dvaja „krpci“ a ich spolužiaci (smiech). Rodina ma samozrejme sleduje a podporuje, som im za to vďačná.

Zastávajú aj oni tieto tradičné slovenské hodnoty?
Máme veľa spoločných názorov, rada sa s nimi rozprávam o tom, aký bol život, najmä so svokrou a s ocinom. Zbieram historky a pamäti, kým sa ešte dá. Myslím si, že sú radi, keď môžu posunúť svoje poklady ďalej k niekomu, kto si ich váži. A to nielen starožitnosti, ale aj hodnoty a názory.

Doma si zriadila nádhernú babičkinu izbu (Zdroj: Osobný archív LH)

Zvyknú vás na ulici oslovovať cudzí ľudia, že vás sledujú a majú radi vašu tvorbu?
Stalo sa mi to asi dva či trikrát. Najviac mi utkvelo v pamäti dievča, ktorého mamina ma oslovila v obchode. Ja som bola taká prekvapená, že som nevedela, čo mám hovoriť a srdce mi šlo vyskočiť z hrude. Odfotili sme sa spolu a urobilo jej to ohromnú radosť. A mne tiež. Avšak, skôr mi ľudia napíšu, že ma niekde videli a hanbili sa zastaviť ma.

Vo vašej tvorbe vzdávate hold aj starým ľudovým tradíciám. Je pravda, že upadajú do zabudnutia, alebo je to dnes skôr naopak?
Veľa tradícií sa vytratilo úplne zmenou životného štýlu.  Sú sviatky, ktoré už prakticky neexistujú a mladí ľudia ich nepoznajú, ako napríklad dožinky, stridžie dni, pálenie Moreny a pod. Bolo by pekné, ak by ostali slovenské ľudové tradície v povedomí. Ak ich ľudia už nepraktizujú, mali by aspoň vedieť, že boli súčasťou našej kultúry. Aby nezmizli úplne.

Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí nezažili pravý dedinský život? Je niečo, čo im podľa vás možno chýba v mestskom prostredí?
Dedinský život nie je pre každého, ale tí, ktorí ho milujú, poznajú to hlavné: Prvé ranné lúče slnka štekliace rozospaté líčka, voňavý vzduch, žblnkot iskrivého potôčika, vôňa sena a cinkotanie zvonov roztopašných ovečiek – je to kúzlo. Ak raz okúsite toto, už navždy to ostane vo vašom srdci.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Si festivalový guru alebo presný opak? Náš test ti odhalí pravdu!
Dedinský život má svoje čaro (Zdroj: Osobný archív LH)

Svojich followerov sa snažíte aj vzdelávať. Máme radi vaše nárečové okienka či spomienkové príhody z vášho detstva. Nepremýšľali ste aj nad nejakými vzdelávacími workshopmi alebo stretnutiami s fanúšikmi, kde by ste zdieľali svoju vášeň aj v reálnom priestore?
Som takejto myšlienke otvorená, aj keď som introvert a pred väčším počtom ľudí sa hanbím. Najradšej som šedou myškou schovanou kdesi v kúte (úsmev). V každom prípade, nárečové okienka budú mať pokračovanie, chystám aj sériu ľudových porekadiel.

Čo plánujete v najbližšej dobe? 
Uvidíme, čo život prinesie, som otvorená novým možnostiam, milujem výzvy, nechám sa prekvapiť. Na jeseň plánujem nové série videí o tradíciách. Chcem ich pripraviť tak, aby som prešla krok po kroku celý kolobeh roka. Najviac sa teším na Vianoce, je to pre mňa neskutočne magické obdobie.

Ste hrdou Slovenkou. Čo by ste na záver odkázali ľuďom, ktorí sa možno hanbia za svoj slovenský pôvod?
Pri jednom z posledných videí som povedala, že sme s manželom hrdí Slováci. Pod videom bolo niekoľko uštipačných komentárov, na čo sme takí hrdí. 

Som hrdá Slovenka a nehanbím sa to hovoriť nahlas. Som hrdá na našu krásnu vlasť, na našu prekrásnu a jedinečnú kultúru. Na bohatú a ťažkú minulosť, na našu ľubozvučnú spevavú slovenčinu, na naše krásne nenahraditeľné kultúrne pamiatky a nejeden svetový unikát, ktoré na Slovensku máme.

Som pyšná na šikovných a inteligentných Slovákov, ktorí reprezentujú našu krajinu v zahraničí, v športe, vede a mnohých iných odvetviach. Na naše literárne a umelecké skvosty. 

Naša krajina je taká, ako sme my – ak sa na ňu budeme pozerať srdcom a s čistou hlavou, vtedy ju uvidíme v plnej kráse. A aby sme si vážili, čo dnes máme, mali by sme spoznať našu minulosť.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame