Český umelec predal svoje obrazy za kryptomeny rekordne rýchlo: Je toto budúcnosť výtvarného umenia?

Julius Reichel

Krypto-umelec Julius Reichel (Zdroj: Instagram/ Julius Reichel)

#Českému umelecovi Juliusovi Reichelovi sa podaril nevídaný kúsok v našich končinách. Na svojej výstave obrazov predal všetkých 12 diel za 1,69 bitcoinu – asi 50 000 eur, a to dokonca v rekordnom čase. V rozhovore prezradil, v čom sú si svety krypto a umenia podobné, kde si možno krypto-umenie zakúpiť a aká budúcnosť toto nové odvetvie čaká.

Ako dlho maľujete a ako dlho sa venujete kryptomenám?

Maľovať som začal okolo roku 2000 a to len graffiti. Mal som teóriu, že maľovať sa dá všade a na všetko okolo nás. A až okolo roku 2008 som namaľoval prvý obraz. Obraz ako obraz. Graf som prvýkrát pozoroval, keď som Kořenovi pomáhal robiť Paper Hub v Paralelní Polis. Trebárs v roku 2014? Ale vtedy som nemal vôbec žiadne prachy, ale vôbec žiadne prachy. Takže ani žiadne krypto.

V čom sú si svety kryptomien a umenia podobné?

Podľa mňa sa v oboch špekuluje o hodnote veci v budúcnosti. Ktorú inovatívnu technológiu alebo inovatívny štýl autora bude možné raz mať. Ale toto je fakt priamočiara skratka. Potom je tam kopa ďalších paralel a prienikov, horizontov, súvislostí i rozporov. Aj ten fakt, že umenie tak trošku masívne ovplyvňuje veci, aj keď nepriamo. Rovnako masívne ako technológia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Julius Reichel (@reichel.julius)

V rozhovore spomínate, že vás baví objavovanie nových ciest. Akú cestu razí krypto-svet?

Na toto nemôžem odpovedať, pretože neviem. V tom priestore je veľa vyhranených individualít, rovnako tak, ako vyhranených bublín. Asi základný naratív pre všetkých je zodpovednosť. Zodpovednosť za vlastné rozhodnutia, za vlastné prostriedky. Ale cesta krypto sveta sa podľa mňa mení podľa vývoja grafu, vývoja bitcoin dominancie, FUD správ alebo pozitív správ. Od doby silk road sa to celé celkom pohlo. Teraz mi došla odpoveď asi cestu Pružnosti, Prieskumu, Inovácie, Prieniku. Bez debát čistý kapitalizmus.

Čo vás na krypto fascinuje najviac?

Komplexita. Vlastne ma zaujímajú ekosystémy a štruktúry, ktoré tvoria. Takže ma zaujíma pozorovať prieniky medzi štátnou štruktúrou a paralelnou štruktúrou. Táto globálna paralelná štruktúra je za mňa bezprecedentný fenomén. A tento bezprecedentný fenomén je to, čo ma asi fascinuje najviac.

V júni ste mali výstavu, vaše obrazy ste predávali za bitcoiny. Predali ste všetko a rekordne rýchlo.

Celé to bola taká spontánna euforická akcia. Podarilo sa mi presvedčiť galéristku, Sašu Karpuchinu, že by bolo fajn, keby akceptovala krypto. No, bolo to v čase, keď to spadlo zo 60 tisíc. Do toho ekológia. Do toho veľa ľudí z umeleckej scény sú marxisti alebo aspoň socialisti. Takže to nebolo jednoduché. Ale pretlačil som to, a potom už to bola tá spontánna euforická akcia. Pár ľudí bolo rado, že môžu vymeniť krypto za obraz. Ono umenie historicky funguje tiež ako prístav proti inflácii. A diverzifikácia je fajn.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Julius Reichel (@reichel.julius)

4 roky budete zarobené bitcoiny držať. Čo s nimi urobíte potom?

Bitcoiny sú fyzicky na peňaženke galérie. Sme dohodnutí, že ich necháme tie 4 roky na jednej hromade. Na tej patriacej galérii. Takže za 4 roky si z tej hromady vezmem svoj diel. A s tým svojím dielom nebudem robiť s najväčšou pravdepodobnosťou nič. Keďže si myslím, že za tie 4 roky bude ešte skoro.


Krypto a ekológia: Zistili nečakanú pravdu o dopadoch ťažby kryptomien na životné prostredie


Na novom umeleckom krypto-trhu Binance NFT marketplace ste jediným umelcom z Česka a Slovenska. Čo tu budete predávať?

Pre začiatok máme pre nich vybranú sériu obrazov. Crypto native. Baví nás ten rozmer, že vec fyzicky existuje. Že to nie sú len meta dáta. To, že v prípade predaja NFT vzniká zaujímavý precedens. Kupujúci sa môže rozhodnúť, čo s fyzickou vecou urobiť. Tým vlastne rozhoduje o množstve situácií pre budúcnosť. Za mňa je to zaujímavý proces, v ktorom sa určujú a nastavujú akési pravidlá. A je hlavne vtipné, ako každý vie, čo NFT byť môže a čo nie. Ale čo budeme robiť za 2 roky, je vo hviezdach.

Ako funguje proces predaja a nákupu digitálneho umenia?

Proces funguje ako proces vo fyzickom svete. Úplne rovnako. Coin sa mení za vec. Peniaze za fyzický obraz. Coin za NFT. U NFT je ten rozdiel, že to je úplne nový industry. Takže predaj NBA kartičiek ako NFT si dokážeme predstaviť. Kdežto predaj umenia je pre väčšinu ľudí tak trošku, alebo úplná blbosť. No a my to ideme skúsiť. Inak samotná zmena funguje rovnako ako keď sa menili mušle za ananásy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Julius Reichel (@reichel.julius)

Takže ak si kúpim vaše dielo, dostanem jediný digitálny originál. Ako je zabezpečené, aby bolo jasné, že skutočným vlastníkom digitálnej kópie som ja?

Nielen to, že dostanete jediný digitálny originál. Ale navyše budete môcť rozhodnúť o budúcnosti fyzickej matrice. Takže príbeh 2 v jednom. Nikto, samozrejme, nezaručí, že si nikto neurobí screenshot a nebude mať tiež ten obrázok čo vy. Ale tá debata je na začiatku a je na dlho.

Tak do tej doby, kým bude existovať block-chain tej istej platformy. Tak je na vždycky kryštalicky jasne zapísané, aká je história vlastnenia tej danej veci. Myslím, že sa v budúcnosti zlepší migrácia medzi jednotlivými platformami. Vzniknú špeciálne trhy, pre rôzne druhy vizuálnych výstupov. Ale zase veštiť, čo bude za 20 rokov, je ťažké. Príde mi, že to je podobné, ako keď sme hrali na základke na 8-bitovom didaktiku, napojenom na televíziu hry. Tak by sme si dnešné hry nedokázali predstaviť.

Akú budúcnosť čaká výtvarné umenie v krypto-svete?

Myslím, že veľa svetových galérií kvôli korone skúšalo nejaké virtuálne stratégie. Prehliadky, prezentácie, a tak ďalej. Avšak myslím, že to málokto robí dobre, pretože nevie ako. Myslím, že začnú vznikať autonómne virtuálne priestory. Trhovisko, trhy, galérie. Ale rovnako tak budú fyzické obrazy existovať ešte za 100 rokov. Myslím, že to pôjde popri sebe, nie proti sebe.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame