Julián založil výnimočný projekt, ktorý ťa veľa naučí: Čo majú spoločné sexuálna výchova a pápež?

Zdroj: Zmudri

#Po štúdiu v Dánsku či Kanade sa vrátil na rodnú hrudu, aby spolu s tímom šikovných ľudí založil projekt Zmudri.sk, prostredníctvom ktorého interaktívne vzdeláva nielen tvojich rovesníkov, ale aj učiteľov. Juliána Gerharta sme sa pýtali, ako možno zlepšiť naše školstvo, čo užitočné na jeho platforme nájdeš a napríklad aj na to, či je rodeným moderátorom.


Michal rozbehol vlastný hostel v Thajsku: V tejto krajine je veľmi ľahké byť úspešný


Nápad založiť Zmudri prišiel počas tvojho štúdia v Dánsku. Ako hodnotíš spätne možnosť študovať v jednom z najlepších školských systémov v Európe? 

Hodnotím to určite veľmi pozitívne. Ešte lepšia bola moja skúsenosť v Kanade. Z ich systému som doteraz očarený. Veľké campusy, študenti s tričkami s logom školy, veľké množstvo možností na angažovanie v rôznych krúžkoch či športových kluboch a, samozrejme, praktická výučba. Napríklad strategický manažment nás učili formou komplexnej hry, ktorú sme hrali v tímoch celý semester a na záver sme z toho dostali bodové hodnotenie.

Zdroj: Zmudri

Aká to bola pre teba skúsenosť? Odporučil by si mladým študovať v zahraničí? 

Ak by som mal tú možnosť, ja by som štúdium v zahraničí dal ako povinnú vec pre každého mladého človeka. Osobne nepoznám človeka, ktorý by ľutoval, že odišiel študovať do zahraničia, aj keď zažil niečo nepríjemné. Samozrejme, aj nepríjemné zážitky sú súčasťou takýchto programov, ale to patrí k tomu a človeka to naučí ešte viac ako tie príjemné veci. Možnosť spoznávať nové kultúry, nových ľudí, nové spôsoby, zlepšovať sa v cudzom jazyku a spoliehať sa iba sám na seba sú na nezaplatenie.   

Čo chýba slovenskému školskému systému na to, aby bol dostatočne konkurencieschopný?
Osobne vnímam asi 2 najväčšie problémy. Podpora učiteľov a obsah vzdelávania. Učitelia majú na Slovensku veľmi ťažké podmienky. Nielen platovo, ale tak celkovo, ako sa na nich spoločnosť pozerá, ako ich (ne)rešpektuje a podobne. A pritom sú absolútne kľúčoví vo vzdelávaní budúcich generácií. Sám som milo prekvapený, koľkí z nich sa napriek tomu všetkému snažia vzdelávať čo najinovatívnejšie.

Druhým problémom je obsah. Už dávno nereflektuje praktické potreby, ktoré prináša život, alebo sa zídu na trhu práce. Chýba dôraz na kritické myslenie, mediálnu, digitálnu či finančnú gramotnosť, komunikačné zručnosti alebo schopnosť zvládať stresové situácie.

Vo videách na Zmudri.sk riešiš kritické myslenie, občiansku angažovanosť či sexuálnu výchovu. Pre koho je obsah primárne určený?

Zo začiatku sme sa zameriavali na stredoškolákov, časom sme zistili, že sme relevantní aj pre starších základoškolákov, ale aj vysokoškolákov či dospelákov, keďže riešime praktické témy ako písanie životopisu či daňové priznanie. Je to teda celkom univerzálne.

Sú témy, ktoré sú podľa teba zaujímavé, no nedostáva sa im dostatok pozornosti?

Určite áno. Treba rozlišovať pozornosť na školách a na verejnosti. Podľa mňa sa verejne venuje príliš veľa pozornosti témam, ako sú kritické myslenie, hoaxy, udalosti v spoločnosti, psychohygiena, finančná gramotnosť a podobne… Otázne je, do akej miery sa týmto témam venujú študenti na školách. Myslím si, že v tomto ešte máme čo robiť.

Zdroj: Zmudri

Podľa akého kľúča vyberáte témy, ktoré budete spracúvať?

Snažíme sa vyberať témy podľa toho, čo chcú učitelia, mladí ľudia, čo je momentálne v spoločnosti aktuálne a dôležité, ale aj podľa toho, čo chýbalo nám, keď sme boli stredoškoláci.

Ako vyzerá proces výroby videa, od nápadu až po zverejnenie?

Proces vie byť niekedy veľmi dlhý a náročný. To sa laikom častokrát nezdá, pretože vidia iba špičku ľadovca a neuvedomujú si, čo všetko je za tým.
Najprv si musíme vybrať tému, ktorú chceme spracovať. Následne ju musíme zúžiť na určité okruhy. Potom oslovujeme obsahového garanta, ktorý nám dodáva podklady, s ktorými pracujeme. Potom z týchto podkladov napíšeme scenár. Ten prejde interne kontrolou aspoň 2 ľuďmi a obsahovým garantom. Následne sa to natočí a postrihá. Keď je video hotové, prejde si ho obsahový garant ešte raz, aby sme si boli istí, že je obsahovo všetko správne. Potom video zverejníme a tvoríme k tomu sprievodné materiály ako kvízy, metodiky a podobne. Celkom zdĺhavé. (úsmev)

Si rodený moderátor a zvládaš všetko natočiť na jeden záber?

Vôbec nie. Je to celkom náročné a vôbec nechápem, ako to mnohí dávajú. Ešte aj naživo. Máme čítačku, ktorá nám výrazne uľahčuje prácu. Aj napriek tomu mám niekedy problém prečítať jednu vetu. Stále ešte mám v mojom prejave čo zlepšovať. Keď sa na seba pozerám, vidím asi sto chýb. Ale baví ma to. Natáčanie je zábava.

Ktoré z videí majú zatiaľ najväčší dosah?

Medzi najobľúbenejšie patria videá o sexuálnej výchove, 17. novembri, hackeroch, ale napríklad aj o návšteve pápeža na Slovensku.

Zdroj: Zmudri

Boli aj také, ktoré zaznamenali búrlivé reakcie? 

Áno. Už spomínané video o sexuálnej výchove. Samozrejme, všetky naše videá o očkovaní, ale napríklad aj NATO či téma konšpiračných médií je pre ľudí citlivá. Z reakcií častokrát vidíme, že si ľudia vlastne ani nepozreli celé video, ale čítali len nadpis.

Môžu vám študenti a učitelia pri tvorbe Zmudri videí a materiálov nejako pomôcť?

Najviac nám pomáhajú, keď nám dávajú spätnú väzbu, či už pozitívnu alebo konštruktívnu negatívnu. Vždy sme ale otvorení aj užšej spolupráci napríklad so študentami, ktorí nám môžu pomôcť pri tvorbe materiálov. Úprimne, častokrát sa nám ale stáva, že nás aj mladí ľudia kontaktujú, že chcú pomôcť, ale potom už následne neodpíšu, alebo nakoniec nedodajú sľúbené výstupy.

Aktuálne Zmudri spolupracuje s viac ako 7 500 učiteľmi, v rámci projektu cestuješ do škôl po celom Slovensku. Aké plány má Zmudri na tento rok? 

Naším hlavný cieľom je rozširovať sa na čo najviac škôl, naďalej tvoriť obsah a spolupracovať s čo najviac učiteľmi prostredníctvom nášho programu Zmudri do škôl. Ten je zameraný na úzku spoluprácu s učiteľmi v regiónoch Slovenska, ktorí pravidelne používajú naše videá vo vyučovaní.    


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame