Rapový rok 2023: Albumy legiend, posúvanie hraníc a očakávanie nečakaného

Rapový rok 2023 (Zdroj: Instagram/rytmusking, smartdmskgb)

#Kalendárny rok 2022 je definitívne minulosťou. Na čo sa môžeme tešiť a čo nám prinesie rapový rok 2023? 

Fanúšikovia si prídu na svoje

Úvod nového kalendárneho roka bude patriť Damemu z DMS, ktorý už zajtra vydáva očakávaný dvojalbum, ktorý bude obsahovať až 31 skladieb. Veľmi sa na to tešíme, pretože Adam patrí medzi najtalentovanejších a najkreatívnejších interpretov, akých v našich končinách máme. Je dosť možné, že jeho projekt udá tón celého roka, pretože nikto nebude chcieť ostať v tieni.

Už teraz vieme, že nové sólové albumy chystajú aj žijúce legendy slovenského rapu, a teda Separ a Rytmus. V oboch prípadoch pôjde o projekty, ktoré budeme podrobne sledovať a mapovať, pretože budú, čo sa týka žánru ako celku, na Slovensku (a zrejme aj v Českej republike) definičné. Novú hudbu pre svojich fanúšikov chystá Pil C, a kto pozorne sleduje Ega, vie si odvodiť, že ani on nebude nečinne sedieť. O Kalim písať ani nemusíme, ďalší rok, ďalší projekt, je sa na čo tešiť.

Aj keby sa nestalo prakticky nič iné okrem vyššie načrtnuých udalostí, bol by to nabitý rok. Ale ideme ďalej. Radikal Chef v závere roka 2022 vydal pokračovanie kultového albumu FREERIDE. Prečo to spomíname? Tento rok totiž bude patriť ikonickej FREERIDE TOUR, ktorá bude patriť medzi nezabudnuteľné zážitky. Turné chystajú aj Frayer Flexking či Kamil Hoffmann s Konexom. Skrátka, čo je veľmi dôležité, na svoje si prídu fanúšikovia prakticky z každého kúsku rapového spektra.

Nejdeme menovať všetkých interpretov, ktorí majú niečo v tomto roku v pláne. To by sme ich totiž mohli vymenovať všetkých. Doba je rýchla a ponuka je široká, preto musíte byť aktívni a originálni, inak príde niekto ďalší, kto si „ukrojí z koláča“ kus, na ktorý ste pôvodne mali chuť vy. A čo naši západní susedia z Českej republiky? Tam hneď z hlavy môžeme spomenúť Ektora a Detektor III, to bude projekt, o ktorom sa bude hovoriť naozaj do najmenších detailov. To nám môžete veriť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Separ, EGO, Nik Tendo a ďalší: Zayo bude vydávať album (VIDEO)

Kvalita aj kvantita bude zaručená

Slovenská a česká rapová scéna majú výhodu v tom, že aj keď toho vychádza pomerne dosť a pravidelne, dáva sa veľký dôraz na kvalitu. Fanúšikovia to vedia oceniť, pričom viacero interpretov sa neustále snaží posúvať celú hru dopredu. Vidieť to môžeme napríklad na chalanov z Kontrafaktu, ktorí sa na jeseň chystajú do pražskej O2 Areny. Ego, Rytmus, Anys a ľudia okolo nich sa rozhodli, že opäť napíšu nový kúsok slovenskej rapovej histórie. Tak veľký koncert ešte nikto nikdy neurobil, pretože to so sebou prináša rôzne úskalia. Už teraz sme zvedaví na to, ako to celé dopadne.

Nezabúdajme ani na to, že rok 2023 prinesie jubilejný desiaty ročník kultového rapového festivalu HIP HOP ŽIJE. Ak ste si ešte nekúpili lístok na úvod leta na bratislavské Zlaté piesky, pravdepodobne by ste to mali zmeniť. Organizátori už v predstihu avizovali, že sa môžeme tešiť na niečo špeciálne. My pevne veríme, že nielen okrúhly HIP HOP ŽIJE, ale celý rapový rok 2023 bude špeciálny. A nielen to, zároveň dúfame, že bude ešte o kúsok lepší ako ten predchádzajúci, i keď latka je nastavená naozaj vysoko.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame