Premnožené medúzy sú hrozbou pre celé ekosystémy: Nečakané riešenie ponúkol gastro priemysel!

Premnožené medúzy ničia celé ekosystémy iných živočíchov (Zdroj: Pexels.com/Airam Dato-on)

#S rastúcou klimatickou krízou počúvame čoraz častejšie o druhoch živočíchov, ktoré sú na pokraji vyhynutia alebo sa naopak nekontrolovateľne množia. Výrazný nárast počtu medúz spôsobuje, že sú narúšané celé ekosystémy iných živočíchov. Objavilo sa ale riešenie tohto problému, ktoré môže byť dokonca celkom chutné! Bude to ale stačiť?

Môžu byť nesmrteľné a prežijú aj z mála

Biodiverzita a teda rôznorodosť živočíchov je pre rovnováhu v prírode nesmierne dôležitá. Výnimkou nie sú ani oceány, kde ju ale narúšajú medúzy a sezóny ich „kvitnutí“ (náhly vznik veľkého roja). Množia sa nesmierne rýchlo a niektoré druhy sú takmer nesmrteľné! Po poranení sa totiž premenia na menej zrelú verziu samých seba (polyp), ktorý sa neskôr ďalej namnoží a zabezpečí medúze „nesmrteľný“ život.

To ale nie je všetko! Sú nesmierne prispôsobivé a dokážu vydržať len tak roky ležať na dne oceánu, kým sa pre ne nevytvoria priaznivé podmienky. Vystačia si aj s malým množstvom kyslíka, preto sa im darí aj v miestach, kde to ryby už dávno vzdali. Tu vzniká ale veľký problém, pretože tieto miesta už opätovne nedokážu iné živočíchy osídliť.

Medúzy obľubujú larvy rýb (Zdroj: Pexels.com/Dids)

Do problému sa treba zahryznúť

Nie len že predstavujú hrozbu pre iné živočíchy, no medúzy by mohli byť riešením vznikajúcej potravinovej krízy. Ich rýchla reproduktívna schopnosť by mohla byť východiskom pri hľadaní udržateľných potravinových zdrojov. Je ale zrejmé, že samotné medúzy nevyriešia problém nadmerného rybolovu.

Zatiaľ čo sa v Ázii stali bežnou súčasťou tamojšej kuchyne, v našich končinách by sme ich na jedálnom lístku hľadali len márne! Sú to aj obavy z neznámeho, čo nám neraz bráni skúšať nové veci, no v Číne sú medúzy súčasťou rôznych pokrmov už viac ako 1000 rokov. V skutočnosti sú skvelým zdrojom mastných kyselín a kolagénu. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tajomstvá fast-foodu: Vegetariánom podávajú mäsovú šťavu a hranolčeky zvláštne dochucujú!

Ako prebieha jej príprava?

Nie všetky druhy medúz sú jedlé. Doposiaľ bolo identifikovaných len 11 druhov, ktorých konzumácia je pre človeka bezpečná. Po vylovení sa medúza dehydruje soľou, ktorú je potom potrebné odstrániť jej namočením do vody (pokojne aj na celú noc).

Je to prekvapivé, no pri správnej úprave môže ostať chrumkavá. Pri varení ma tendenciu preberať chute suroviny, s ktorou sa varí. Pripravuje sa na rôzne spôsoby – ako nastrúhaná, nakrájaná na tenké plátky, môže byť dochutená cukrom, sójovou omáčkou či octom.

Ochutnal by si pokrm z medúzy?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame