Aká bude naša planéta o pár desiatok rokov? Vedci vytvorili model zničenej zemegule

Ako určite vieš, počasie a klíma sa každým rokom zhoršujú (Zdroj: Freepik/freepik)

#To, že naša planéta je vplyvom globálneho otepľovania a iných environmentálnych javov ohrozená, určite vieš. Klimatické zmeny vplývajú na jej existenciu a my tomu, zdá sa, nevieme úplne zabrániť. Vedci teraz prišli s unikátnym simulovaným obrazom, ktorý odhalil, ako by mohla vyzerať zničená planéta o pár desiatok rokov.

AI dvojča

Projekt Destination Earth vytvoril unikátnu digitálnu repliku našej planéty, ktorá vyobrazuje možné zmeny, ktoré čoskoro nastanú. Orientuje sa najmä na simulovanie prepojenia vplyvov prírody a ľudskej aktivity, ktoré ohrozujú Zem už desiatky rokov.

Vedci tento projekt vytvorili v spolupráci s Európskou komisiou, ktorá ich podporila financiami až vo výške 315 miliónov eur. V spolupráci s Európskym centrom pre predpovede počasia, Európskou vesmírnou agentúrou a Európskou organizáciou pre využívanie meteorologických satelitov chcú dosiahnuť do roku 2050 niečo, o čo sa tu roky pokúšali mnohí. Informoval o tom portál Euronews.

Prelom v environmentalistike

„Spustenie počiatočnej Destination Earth skutočne mení hru v našom boji proti klimatickým zmenám. Teraz môžeme pozorovať environmentálne výzvy, ktoré nám môžu pomôcť predpovedať budúce scenáre, ako sme to nikdy predtým neurobili. Dnes máme budúcnosť doslova na dosah ruky,“ hovorí pre spomínaný portál Margrethe Vestagerová, ktorá je viceprezidentkou projektu.

Model pozostáva z dvoch čiastkových modelov – kým jeden sa zameriava na klimatickú zmenu, druhý upozorňuje na dopady extrémne horúceho počasia. Vedci predpokladajú, že nasledujúce roky budú prelomové a do roku 2030 by mohlo digitálne dvojča Zeme už úplne fungovať.

Pomoc pre Európu

Ako určite vieš, počasie a klíma sa každým rokom zhoršujú, čo absolútne neprospieva fungovaniu našej planéty. Horúce počasie ničí všetko, čo mu príde „pod ruky“ – od prostredia, úrody, zvierat až po samotných ľudí, ktorí často vysoké vonkajšie teploty nezvládajú.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zamieša Microsoft karty vo svete umelej inteligencie? Čoskoro predstaví svoju vlastnú AI

DestinE (pozn. red.: skrátený názov pre projekt) má byť nápomocný pre Európanov najmä pri reagovaní na prírodné katastrofy či sociálno-ekonomické vplyvy na životné prostredie. Plánuje sa s tým, že by mohol dokonca slúžiť ako prevencia, ktorá by dokázala predvídať vhodné miesto pre pestovanie plodín či budovanie veterných elektrární.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame