Ak by zrazu zmizol, nemal by si čo jesť, piť ani čo dýchať: Vieš, o čo ide?

Bez opeľovačov by sme mali vážny problém s potravinami

Bez opeľovačov by sme mali vážny problém s potravinami (Zdroj: Kaufland)

#Pokiaľ si tipoval, že je reč o hmyze, mal si pravdu. Ten na Zemi existuje takmer 400 miliónov rokov. Hoci ho bežne považujeme za samozrejmosť, je najvyšší čas začať ho chrániť. Hmyzu sa totiž na vybetónovaných plochách veľmi nedarí a jeho prežitiu nepomáhajú ani pesticídy. Jedno je isté – ak by jedného dňa vymrel úplne, máme obrovský problém.

Načo ho potrebujeme?

Bez opeľovačov by si si v obchode nekúpil ovocie ani zeleninu a chýbali by aj koreniny, oleje, všetky výrobky s cukrom a medové produkty, káva, čaj, kakao či kvalitné mäso, ale aj oblečenie, ktoré sa vyrába z bavlny.

Hmyz významne prispieva k opeľovaniu rastlín a stromov, ktoré nám zabezpečujú kyslík a pomáhajú regulovať klímu. Horúčavy, ničivé záplavy i mrazy na Slovensku už dobre poznáme, no pokiaľ nezačneme žiť viac udržateľne, príroda nás môže ešte veľmi nepríjemne zaskočiť. Slovenskí pestovatelia ovocia a zeleniny na to upozorňujú už roky.

Ochrana biodiverzity je pre Kaufland veľmi dôležitá
Ochrana biodiverzity je pre Kaufland veľmi dôležitá (Zdroj: Kaufland)

„My, ovocinári, sme s prírodou úzko spätí a vnímame, ako sa v poslednej dobe mení. Ľadovec sa na Slovensku objavoval raz za desať rokov, teraz našu úrodu ohrozuje aj niekoľkokrát ročne,“ vysvetľuje Martin Dokupil, marketing manažér Dobrý Ježko a dodáva: „Okrem počasia tiež zápasíme s úbytkom včiel a čmeliakov, ktorí sú pre opeľovanie ovocných sadov nenahraditeľní. Bez opeľovačov by nebolo ovocia ani zeleniny, čo by sme si mali všetci čo najskôr uvedomiť.“

Ovocie a zelenina bez pesticídov? Ide to!

Zaujíma ťa, odkiaľ pochádza šťavnaté jablko alebo jahody, na ktorých si doma pochutnávaš? Zrejme by malo – podľa vedcov z organizácie Pesticide Action Network sa množstvo kontaminovaného ovocia pesticídmi v Európe zvýšilo počas rokov 2011 až 2019 o vyše 50 percent!

Nadmerné používanie pesticídov je jedným z hlavných dôvodov, prečo dochádza k celosvetovému úhynu hmyzu. A nehovoríme iba o včelách, ale tiež o motýľoch, lienkach, pestriciach či zlatoočkách, ktoré sú pre zachovanie biodiverzity rovnako dôležité. Pesticídy síce ochránia úrodu pred škodcami, no zároveň môžu ohroziť existenciu rastlín a zvierat, úrodnosť pôdy i naše zdravie.

Kaufland prísne sleduje používanie pesticídov u dodávateľov ovocia a zeleniny
Kaufland prísne sleduje používanie pesticídov u dodávateľov ovocia a zeleniny (Zdroj: Kaufland)

Kaufland ako jeden z najväčších predajcov potravín na Slovensku v tom má jasno. Od roku 2006 sa podieľa na manažovaní pesticídov a dôkladne dbá na to, aby jeho prísne zásady dodržiavali aj dodávatelia, s ktorými spolupracuje. Ide napríklad o podmienku, aby sa pesticídy používali iba vtedy, keď neexistuje žiadna iná alternatíva a v ideálnom prípade sa nepoužívali vôbec. Nie je to síce jednoduché, no príroda takúto pomoc rozhodne potrebuje.

Ako môžeš pomôcť ty?

Napríklad aj takými drobnosťami, ako keď si na balkóne zasadíš kvety a bylinky, priateľské k včelám a hmyzu, alebo uprednostníš zodpovedný nákup potravín z overených zdrojov.

Známy reťazec svojich zákazníkov edukuje o dôležitosti zachovania hmyzu v mestách aj výstavbou hmyzích hotelov, ktoré nájdeš nielen v okolí jeho predajní, ale takisto v ZOO v Bratislave, Košiciach, Bojniciach či v Spišskej Novej Vsi. Drevené búdky poskytujú hmyzu ochranu pred nepriaznivým počasím a predátormi a ty sa z nich môžeš dozvedieť veľa zaujímavého o jeho obyvateľoch. Dnes ich po celom Slovensku stojí už vyše tridsať.

„Ochrana biodiverzity je pre nás mimoriadne dôležitá, a o to viac v mestskom prostredí, kde sú včely a drobný hmyz najviac ohrozené stratou prirodzeného úkrytu. Z tohto dôvodu ako symbol dôležitosti zachovania rozmanitosti druhov rastlín a zvierat na zemi, umiestňujeme nielen v blízkosti našich predajní drevené hmyzie hotely,“ vysvetľuje Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovenská republika, v.o.s.

Hmyzie hotely pomáhajú hmyzu prežiť v mestách
Hmyzie hotely pomáhajú hmyzu prežiť v mestách (Zdroj: Kaufland)

A čo sa dá ešte urobiť pre našu krajinu? Napríklad priniesť do nej trochu viac zelene, načo sa podujala Nadácia Ekopolis. Vo výsadbe stromov a rastlín po celom Slovensku ju podporuje aj Kaufland, ktorý sa stal hrdým partnerom iniciatívy Sadíme budúcnosť. Túto jar spoločne podporili sadenie ovocných stromov v Banisku pri Brezne, na ktorom sa podieľali aj miestni záhradkári, školáci, dôchodcovia a nadšení dobrovoľníci. „Veríme, že nové stromy sa uchytia, zakvitnú a budú robiť radosť nielen včelám a hmyzu, ale tiež miestnym obyvateľom,“ hovorí Lucia Vargová.

Naučiť sa lepšie chrániť prírodu by sme sa mali úplne všetci. Každý z nás totiž dokáže svojou „troškou“ prispieť k obnove biodiverzity a zodpovednejším konaním zlepšovať svet, v ktorom žijeme.


Zdroj: PR článok
Odporúčame