RECENZIA Wonder Woman sa vracia do roku 1984: Stojí táto komiksová retro jazda za návštevu kina?

Záber z filmu Wonder Woman 1984

(Zdroj: Warner Bros. Pictures)

#Milovníci filmu počas roku 2020 veľakrát zaplakali. Pre pandémiu koronavírusu sa zatvárali kiná po celom svete, a keď už sa aj niektoré z nich otvorili, ľudia nemali čo pozerať, lebo štúdiá popresúvali premiéry projektov až na budúci rok. Jediným svetlým bodom v tme bol Tenet od Christophera Nolana, ktorý však na seba ledva dokázal zarobiť.


Nikto u nás nespopularizoval počas socializmu film tak veľmi, ako práve oni: Do kín po odklade prichádzajú Králi videa


S decembrom však do kín prichádza ešte jeden veľký blockbuster, ktorý by mal stáť za pozornosť más. Je ním pokračovanie Wonder Woman s podtitulom 1984. Nehľadaj za tým žiadny skrytý význam, naozaj sa presúvame doprostred 80. rokov. A ako sa táto retro jazda podarila?

Priprav sa na poriadne retro

Diana Prince sa rozhodla stiahnuť do úzadia, venuje sa práci v Národnom prírodovednom múzeu, no v prípade nebezpečenstva je vždy po ruke ako Wonder Woman. Svet však zhodou okolností bude čeliť novému záporákovi, ktorý chce získať pre svoje potešenie všetko, čo sa dá.

K tomu sa pridá ešte závisť a láska, ktoré poriadne zamiešajú nielen dianím vo filme, ale navždy ovplyvnia aj Dianu a jej postoje k životu. Wonder Woman si tak musí vybrať, čomu je ochotná dať prednosť. A rozhodnutie sa určite nebude rodiť ľahko.

Záber z filmu Wonder Woman 1984
Wonder Woman sa vracia v pokračovaní (Zdroj: Warner Bros. Pictures)

Príjemný kontrast

Na začiatok musím povedať, že 80´s feeling si ma získal už na samom začiatku. Retro atmosféra je skvelá a v prvom rade uveriteľná. K tomu ešte dopomáha aj samotný soundtrack, ku ktorému sa ale ešte vrátim nižšie. Rozhodnutie zasadiť pokračovanie do roku 1984 sa tvorcom naozaj vyplatilo a prinieslo zaujímavý farebný kontrast oproti prvému vojnovému filmu.


Disney ukázalo, čo chystá najbližšie roky: Priprav sa na nové Star Wars, návrat Dartha Vadera či rozšírenia obľúbených animákov


Gal Gadot je ako Wonder Woman nádherná a musím povedať, že je vidieť aj posun jej hereckých zručností. Stále to však nie je úplne ono. Kde má byť tou „rozkošnou“ ženou, prípadne dominantnou kolegyňou, tam predvádza skvelú robotu, no akonáhle má skĺznuť k emóciám, začína byť plochá a veľmi rýchlo sa stane, že jej niektoré veci jednoducho neuveríš.

Návrat Chrisa Pinea nebolo žiadne tajomstvo a jeho prítomnosť je príjemným spestrením deja. Chémia medzi ním a Gal funguje na výbornú. Kristen Wiig je v úlohe The Cheetah (fakt ju nevolajme Gepardica) skvelá, zábavná a jediné, čo ju brzdí, je samotný scenár. Rovnako je na tom aj Pedro Pascal ako Max Lord.

Záber z filmu Wonder Woman 1984
Niektoré postavy by potrebovali lepší scenár (Zdroj: Warner Bros. Pictures)

Príliš deravý scenár

Dobrou správou je, že dej sa podarilo udržať pod rúškom tajomstva, takže na teba čaká viacero zvratov i prekvapivých momentov. A bohužiaľ aj sklamaní. Scenár Patty Jenkins je poriadne deravý, a to aj na pomery komiksového filmu, kde nad mnohými nelogickosťami fanúšikovia len mávnu rukou.


RECENZIA Mank od Davida Finchera je jedným z najlepších filmov roka: Prečo ťa teda pravdepodobne nebude baviť?


Tu však práve scenár zabíja niekoľko skvelých momentov, ktoré mali byť nosnými prvkami celého príbehu (napríklad lietanie). Wonder Woman 1984 trpí aj tým, že vieme, ako Dianin príbeh pokračoval (skrz Batman v Superman, Justice League), a preto udalosti vo filme človeka až tak nestrhnú, prinášajú viac otázok ako odpovedí, no a v konečnom dôsledku sa o hlavnú postavu vôbec nebojíš.

Skvelá hudba od Zimmera

Pozastaviť sa však musím pri skvelej hudbe od Hansa Zimmera. Ten pracuje s už známou témou, ktorú vytvoril pre Wonder Woman pred rokmi, no prináša aj množstvo skvelých skladieb, ktoré si užiješ aj počas samostatného počúvania. Po dlhšom čase tak ide pre Zimmera o zapamätateľnejšiu prácu, takže dúfame, že je opäť pri chuti. Dúfajme, že to zúročil aj pri snímke Duna.

Záber z filmu Wonder Woman 1984
Návrat do roku 1984 je príjemným retrom (Zdroj: Warner Bros. Pictures)

Hlasy zo zahraničia neklamali, Wonder Woman 1984 je naozaj film, ktorí ľudia koncom tohto, pandémiou zasiahnutého roka potrebovali. Ale iba preto, že tu máme koronavírus. Úprimne, mám pocit, že ak by pandémia nebola, film by v kontraste s ostatnými projektami vyzeral ešte horšie, ako je tomu teraz.

Obe možnosti sú správne

Je to feel-good komiksový film s deravým scenárom, postavami, ktoré si zaslúžili omnoho väčšiu hĺbku a efektami, za ktoré by sa v niektorých prípadoch (niektoré scény s lasom, bojová scéna v Egypte) hanbili aj filmy spred desiatich rokov. K tomu ešte pridaj prepálenú dĺžku (cez dve a pol hodiny), dlhý úvod či primálo akcie a máš výsledok.


Marvel je späť v plnej sile: Priprav sa na nového Bladea, Fantastickú štvorku či návrat Lokiho, Ant-Mana a Strážcov Galaxie


Mohlo to byť omnoho lepšie, no aj omnoho horšie. Wonder Woman 1984 je filmom, ktorý sa ti buď bude páčiť, alebo nad ním mávneš rukou. A obe možnosti sú správne. Nad návštevou kina ale dlho neuvažuj. Návrat do sály stojí za to a možno vďaka nemu Wonder Woman nejaké chybičky aj odpustíš.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame