RECENZIA Z najchudobnejšej časti Indie až na vrchol: The White Tiger od Netflixu rozhodne stojí za pozretie

Záber z filmu The White Tiger

The White Tiger je filmom, ktorý by nemal ujsť tvojej pozornosti (Zdroj: Netflix)

#To, že Netflix vie prísť s rôznorodým obsahom, je všeobecne známe. Niekedy je to však viac na škodu, pretože nájsť klenoty v takom obrovskom mori obsahu začína byť stále zložitejšie. My ti dnes predstavíme film The White Tiger, ktorý sa teší slovám chvály z celého sveta, a to nielen od recenzentov, ale aj bežných divákov.


Poznáme nominácie na Zlaté Glóbusy: Netflix totálne dominuje nad konkurenciou, pozri si prehľad nominovaných


Priprav sa na poriadne odlišný film, než na aký si zvyknutý a hneď na úvod ti poviem, že sa pred jeho sledovaním snaž vyhnúť predsudkom. Túto jazdu si totiž poriadne užiješ. Ako sa teda podaril The White Tiger od Netflixu?

Túžba po ceste na vrchol

Dej príbehu nás na úvod zavedie do chudobnej časti Indie, kde panujú striktné pravidlá a kastovný systém rozdelenia spoločnosti. Malý Balram je mimoriadne šikovný chlapec, ktorý sníva o štúdiu a dobrej práci. Hneď na úvod sú však jeho túžby rozmetané na prach a on zostáva niekoľko rokov žiť v chudobe.

Keď sa však naskytne príležitosť, stane sa sluhom a vodičom u bohatých pánov. Postupne si Balram začína uvedomovať, ako funguje svet vo vyššej spoločnosti a chce sa do nej taktiež dostať. Máločo však ide podľa plánu a on tak stojí pred zásadným životným rozhodnutím.

Záber z filmu The White Tiger
Adarsh Gourav vo filme predvádza skvelý herecký výkon (Zdroj: Netflix)

Príbeh, ktorý ťa pohltí

The White Tiger ťa hneď od začiatku vtlačí do sedačky a ty sa od neho nebudeš vedieť odtrhnúť. Nemusí sa báť, že ide o bollywoodsky film a na teba každých desať minúť vyskočí veľkolepá farebná tanečná scéna. Tie tu rozhodne nehľadaj. Prvá tretina snímky je ladená v humornejšom štýle a predstavuje ti systém kást v Indii spolu s túžbou dostať sa vyššie.


Netflix si pre teba vo februári pripravil viac filmov ako seriálov: Ktorý z nich si vyberieš na sledovanie ty?


Druhá tretina naberie temnejší spád a prináša viacero zásadných zvratov, ktoré posúvajú kvalitu filmu ešte o niečo vyššie. Samotné uponáhľané finále mohlo vyzerať inak a vôbec by ma neprekvapilo, keby ti príde odfláknuté.

Záber z filmu The White Tiger
The White Tiger rozhodne nie je typickým bollywoodskym filmom (Zdroj: Netflix)

Skvelá knižná adaptácia

Ťahúňom celého projektu je herec Adarsh Gourav, ktorého rozhodne čaká svetlá budúcnosť. Postavy sú uveriteľné a ty sa s nimi ľahko dokážeš stotožniť. Osobne sa mi páčili dve tváre ľudí z vyšších kást, čo bolo pekne vidieť na postave menom Ashok. Ako protipól kastovného systému tu vystupuje Priyanka Chopra Jonas čoby Pinky, ktorá ukazuje, ako veľmi sa odlišujú demokracie naprieč svetom.

Paolo Carnera za kamerou predviedol solídnu prácu, no nepochybujem o tom, že v rukách zručnejšieho kameramana by film vyzeral o poznanie lepšie. Režisér Ramin Bahrani však skvele pretavil knižnú predlohu do scenára, a preto sa budeš viac zameriavať na príbeh, ako na to, ktoré zábery sa dali natočiť lepšie.

Záber z filmu The White Tiger
Príbeh filmu The White Tiger ťa doslova pohltí (Zdroj: Netflix)

Zo sluhu pánom

Dvojica Danny Bensi a Saunder Jurriaans už niekoľkokrát ukázali, že dokážu urobiť dobrú filmovú hudbu a nič sa na tomto tvrdení nemení ani v prípade The White Tiger. Zapamätateľné motívy absentujú, no soundtrack skvele navodzuje indickú atmosféru.


Konkurencia Netflixu a HBO GO je pre Slovákov dostupnejšia: Amazon Prime Video konečne ponúka české a slovenské titulky


Vo výsledku tu máme zaujímavý film, ktorý rozhodne stojí za pozretie. Je v ňom síce vidieť silnú inšpiráciu Milionárom z chatrče, no to podľa mňa nijako neuberá projektu na charizme. Tento útek z kurníka si poriadne užiješ, nehovoriac o tom, že sa naučíš niečo viac o živote v „najväčšej demokracii na svete“.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame