RECENZIA Farebná jazda nabitá slávnymi hercami: Ako sa podaril muzikál The Prom od Netflixu?

Záber z muzikálu The Prom

Netflix uviedol nový muzikál The Prom (Zdroj: YouTube/Netflix)

#Netflix nám v priebehu krátkeho obdobia doručil poriadnu nádielku muzikálov. O nejakých vysokých očakávaniach sa však samozrejme nedalo hovoriť (jediným naozaj očakávaným muzikálom je momentálne len remake West Side Story od Stevena Spielberga).


Filmové prekvapenie roka: Čo stojí za úspechom muzikálu Hamilton?


Streamovací gigant sa však snažil priniesť nové témy, ktoré by mohli osloviť publikum. Dočkali sme sa tak vianočného Jingle Jangle a momentálne aj snímky The Prom, ktorá prináša (bohužiaľ pre mnohých stále pálčivú) tému homosexuálnych vzťahov. Ako sa projekt podaril?

Stále pálčivá téma

V americkom štáte Indiana nie sú k homosexuálnym párom práve prívetiví. Mladá študentka nechce nič viac, ako si na ples zobrať svoju svoju priateľku. To však nie je dovolené skrz rodičovskú radu, kde očividne sedí viac homofóbov, ako by sa mohlo zdať.

Informácia sa dostane až k hercom na slávnom Broadwayi, ktorým totálne prepadla ich najnovšia hra. Rozhodnú sa preto vydať priamo do Indiany, aby zachránili nielen situáciu v malom mestečku, ale zároveň aj svoje pošramotené herecké kariéry, ktoré visia na vlásku.

Záber z muzikálu The Prom
Zachrániť ples nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať (Zdroj: Netflix)

Divadelná predloha, ktorá však má čo ponúknuť

Muzikál The Prom vychádza z divadelnej predlohy a musím povedať, že je to cítiť o niečo viac, ako v prípade iných projektov. Je to však v poriadku a nevidím v tom žiadny problém. Príbeh je mimoriadne jednoduchý a omnoho viac sa zameriava na samotné skladby či tanečné vystúpenia.


Očakávaný film i posledná rozlúčka s Chadwickom Bosemanom: December na Netflixe prinesie množstvo skvelých projektov


Projekt však našťastie nezbieha k takým filmom, ako bol napríklad High School Musical. Prvá polovica The Prom je značne slabšia a chvíľu trvá, kým sa všetko zjednotí do toho správneho mixu. Po prekvapivom zlome, ktorý človek nečaká, prechádza film do svojej lepšej časti, kde lepšie vyniknú nielen charaktery, ale aj muzikálové pasáže.

Záber z muzikálu The Prom
Herci si musia napraviť svoju pošramotenú povesť (Zdroj: Netflix)

Nech moderátor moderuje a herci hrajú

Pozornosť na seba bez výhrad strháva Meryl Streep, ktorá ukazuje, že vek je naozaj jej číslo (úprimne, takto sa hýbať vo svojich 71 rokoch je naozaj úctyhodné). O to viac zamrzí, že Nicole Kidman nemá trištvrte filmu čo hrať. Najviac času na plátne si prekvapivo kradne James Corden, čo by bolo v poriadku, keby vedel hrať.

Ako moderátor si svoju robotu robí veľmi dobre, no akonáhle má pred kamerou zahrať nejaké emócie, tak to naozaj bolí. V rámci hereckého obsadenia je tak najslabším článkom. Jo Ellen Pellman ako Emma je rozkošná a po výkone Ariany DeBose sa ešte viac začínam tešiť na vyššie spomínaný West Side Story, v ktorom si taktiež zahrala.

Záber z muzikálu The Prom
Muzikál The Prom prináša viaceré témy, o ktorých je potrebné hovoriť (Zdroj: Netflix)

Zníž očakávania na minimum

Keby neviem, kto bol režisérom projektu, po jeho dopozeraní by som dal ruku do ohňa, že to bol práve Ryan Murphy. Jeho rukopis je nezameniteľný (a práve nie v tom najlepšom svetle). Opäť prináša na plátno témy, o ktorých sa aj napriek značnému posunu hovorí málo a predstavuje ich presne tak, ako on sám chce.


RECENZIA Muzikál Cats je bezpohlavným filmovým peklom, ktoré si nezaslúži vidieť ani tvoja najhoršia expriateľka


Vo výsledku tu tak máme gýčový film, ktorý nedokáže ísť do hĺbky tak, ako by od neho divák v konečnom dôsledku očakával. Prináša množstvo klišé (dve minúty odkazov na Bibliu fakt nezmenia roky vštepovaný názor tínedžerov), ktoré až okato pripomínajú seriál Glee. A vlastne sa niet čomu čudovať, keďže to bol práve Murphy, kto sa na ňom podieľal.

Aj napriek tomu film prináša viacero zásadných tém, pre ktoré sa oplatí sledovať ho. Nejde totiž len o toleranciu sexuálnych menších, ale aj hľadanie samého seba v spoločnosti či vzťahy medzi rovesníkmi a osobitne aj vzťahy v rodine. Očakávania pred pozeraním však musia ísť na minimum, inak budeš asi mierne sklamaný.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame