RECENZIA Krvavé hrôzy druhej svetovej vojny v animovanom prevedení: Miniséria The Liberator je strhujúcim unikátom

Záber z minisérie The Liberator

Animovaná miniséria The Liberator ťa strhne na niekoľko hodín (Zdroj: Netflix)

#Druhá svetová vojna bola najkrvavejším konfliktom v histórii našej planéty. Vyžiadala si milióny obetí a zdevastovaný svet, z ktorého sa spamätával dlhé desaťročia. Kinematografia priniesla už množstvo skvelých projektov, ktoré sa venovali práve z príbehov tohto obdobia.


Štvrtá séria The Crown mnohým vyrazila dych: Pozri si porovnanie so skutočnými zábermi, niektoré sú na nerozoznanie


Dočkali sme sa aj kvalitných seriálov, ako napríklad oceňované Bratstvo neohrozených. Práve naň sa najviac podobá novinka s názvom The Liberator od Netflixu. Stojí táto miniséria so zaujímavým spracovaním za tvoju pozornosť?

Spojenie nespojiteľných

Veliteľ Felix Sparks dostal spočiatku nesplniteľnú úlohu. Musí dať dokopy jednotku vojakov, ktorí sú nielen kultúrne úplne odlišní, ale ešte aj balansujú na hrane zákona. Svojim odhodlaním postaviť za každého muža však Sparks dáva mužov dokopy a vydávajú sa do vojnou zdecimovanej Európy.

Do nej vchádzajú skrz Taliansko. Prejsť musia doslova peklom, drsným počasím a náročnými operáciami, ktoré navždy poznačia ich životy. Ich cesta nakoniec trvá viac ako 500 dní a končí sa mimoriadne kontroverznou udalosťou, ktorá môže zmeniť vnímanie Američanov ako osloboditeľov.

Záber z minisérie The Liberator
The Liberator ťa vezme na animované dobrodružstvo do srdca vojnovej Európy (Zdroj: Netflix)

Silný materiál brzdí slabý rozpočet

Povedzme si na začiatok o problémoch, ktoré tento projekt sprevádzali. Tvorcovia totiž pôvodne chceli nakrútiť osemdielny hraný seriál. Nedostatok peňazí však spôsobil, že sa projekt skrátil o polovicu a nízky rozpočet zakryla animácia, ktorá rýchlo dokázala dotvoriť pozadie a akčné scény.


Najkratší film či najväčšia explózia na plátne: Sleduj tie najzaujímavejšie filmové rekordy, ktoré ti vyrazia dych


The Liberator ukazuje, prečo má stále zmysel tvoriť projekty z obdobia druhej svetovej vojny. Silný príbeh dokáže strhnúť, no vytvoriť si vzťah k postavám (nerátajúc Felixa Sparksa) v tak uponáhľanom deji príliš nejde. Verím, že pôvodný scenár obsahoval práve tie nebojové scény, v ktorých sa budoval charakter, no zároveň spomaľovali tempo.

Záber z minisérie The Liberator
Animovaná miniséria The Liberator ťa strhne na niekoľko hodín (Zdroj: Netflix)

Po skrátení však zostali len zásadné bojové udalosti a príbeh hlavnej postavy. Rotoskopická animácia bola veľkým ťahúňom tohto projektu a v mnohých scénach je naozaj vydarená. Sem-tam však trošku škrípe a je vidieť, že je len nástrojom na zakrytie nízkeho rozpočtu.

Príval emócií

Celá miniséria je pritom silná nie v bojových scénach, ale práve vo chvíľach, keď zbrane utíchnu. Samotný finálový konflikt zase až príliš pripomína najsilnejšiu epizódu Bratstva neohrozených, no rovnako v ňom cítiť hnev, sklamanie a nenávisť voči nacistickým zločinom.

Záber z minisérie The Liberator
The Liberator ťa vezme na animované dobrodružstvo do srdca vojnovej Európy (Zdroj: Netflix)

Nedá mi nepozastaviť sa pri mierne zavádzajúcom českom názve na Netflixe. Ten znie Liberator: Operace Avalanche, no pritom sa seriál samotnej operácii venuje len krátko počas prvej epizódy. V projekte ma prekvapilo, že sa našiel čas ukázať vojnu aj z pohľadu nemeckých vojakov, čo vnímam ako veľké plus pre lepšie pochopenie vojnových strán.


Gigantický úspech českého internetového seriálu: #martyisdead získal prestížnu cenu Emmy


The Liberator v konečnom dôsledku prináša unikátne spracovanie zaujímavého príbehu z druhej svetovej vojny. Je z neho však cítiť, že v ňom chýba hĺbka a budovanie charakterov. Aj napriek tomu však miniséria dokáže v istých bodoch strhnúť. Pre milovníkov histórie ide určite o vhodnú voľbu na dlhý zimný večer. Pochopím ale, pokiaľ niekto zostane sklamaný.

Hodnotenie: #####

PS: Miniséria vychádza s knižnej predlohy s názvom The Liberator: One World War II Soldier’s 500-Day Odyssey od spisovateľa Alexa Kershawa. Pokiaľ sa teda chceš o tejto vojenskej jednotke dozvedieť viac, siahni po nej. 

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame