RECENZIA The Last of Us Part II je perfektná hra po takmer každej stránke: Bude sa však páčiť aj tebe?

Záber z hry The Last of Us 2

The Last of Us: Part II (Zdroj:YouTube/Playstation)

#V roku 2013 sme boli svedkami vydania doteraz najviac oceňovanej hry všetkých čias – na PlayStation 3 dorazilo The Last of Us. Na evente E3 v roku 2016, kde predstavili pokračovanie tejto instantnej klasiky, dav priamo šalel. Sľuby tvorcov boli veľké, rovnako však aj očakávania širokej verejnosti hráčov. Doručila ich táto nová PlayStation exkluzivita?

Záber z hry The Last of Us 2
The Last of Us: Part II (Zdroj:YouTube/Playstation)

Láska a nenávisť

Príbeh prvého dielu The Last of Us pracuje s láskou Joela k Ellie, ktorý v dievčati vidí svoju nebohú dcéru. Preto sa s Ellie vydá na púť naprieč Amerikou v nádeji lepšieho zajtrajška. Druhá časť sa odohráva päť rokov po tom, ako sa obaja usadia v osade Jackson vo Wyomingu. Počas hrôzostrašnej udalosti, ktorá naruší dlhotrvajúci mier, sa dospelá Ellie vydáva na cestu nenávisti, aby zabila tých, ktorí jej ublížili. Na túto cestu sa však nevydá sama.

Sony oficiálne predstavilo PlayStation 5: Naplní konzola novej generácie tvoje očakávania?

Aj keď sme si z rôznych ukážok hry mohli domýšľať, o čo konkrétne v hre pôjde, jasné je nám to až po zahratí. Druhá časť The Last of Us sa nesústreďuje na lásku ako jej predchodca, ale na nenávisť. Na hlavnej hrdinke skúmame, čo všetko môže nenávisť spraviť s človekom a že každý z nás, nehľadiac na to, aký sme, sa môžeme svojimi činmi stať zlým človekom. Tento fakt, o ktorom hra počas cele dĺžky hovorí, je však ťažké niekedy vstrebať a akceptovať ho.

Záber z hry The Last of Us 2
The Last of Us: Part II (Zdroj:YouTube/Playstation)

Hra novej generácie

Povedzme si na rovinu, že The Last of Us Part II sme čakali spoločne s launchom na PlayStation 5. Spoilery príbehu, tzv. leaks, ktoré sa zo štúdia Naughty Dog dostali nedávno von, prinútili tvorcov dátum vydania viac uponáhľať a preto sme mali možnosť vziať joystick do rúk už 19. júna.

Technická stránka hry je, úprimne, dokonalá. Ak nás prvý diel pred siedmimi rokmi štval kvôli vysokej inteligencii nepriateľov, tu si budeme hlavy lámať ešte viac. Osobne som hral na úrovni Normal, čo mi doprialo plnohodnotný zážitok ako z hrania, tak aj z príbehu. Kvôli obmedzeným nábojom aj surovinám ťa bude každá jedna netrafená guľka mrzieť.

Graficky je level tejto hry hodný novej generácie konzol, čo značí o tom, že tvorcovia jej vydanie plánovali až na koniec roka. Jediný krát sa mi stalo, že som sa zasekol v textúre, to bola však čiastočne moja vina, nakoľko som od postavy vyžadoval viaceré úkony naraz. Inak sa dá hra považovať na technicky bezchybnú.

Záber z hry The Last of Us 2
The Last of Us: Part II (Zdroj:YouTube/Playstation)

Príbeh, ktorý nepoteší každého

Režisér hry Neil Druckmann svojím svojským prístupom k príbehu a postavám zaujal mnohých už prvým dielom. The Last of Us Part II je však iná šálka kávy. Neil sa dokonca netajil tým, že niektorí hráči na pravidlá hry pristúpia a iní nie. Ide o komorný zážitok a vnútorné študovanie postavy ako človeka, ktorý môže ľahko pochybiť zlým rozhodnutím.

VIDEO Hra, na ktorú čaká celý svet: Pokračovanie The Last of Us odhaľuje nový trailer aj dátum premiéry

Masové publikum bude zrejme sklamané. Nejde tu o zabíjanie nepriateľov, či už ľudí alebo monštrá, ako sa môže zdať z prvej hry. Netušíte, čo bude nasledovať za ďalším rohom. Našľapujete opatrne, pretože hra vás k tomu prinúti. Cítiš každú guľku a každý šíp, ktorý Ellie schytá. Na konci však zistíš, že to všetko nebolo márne.

Záber z hry The Last of Us 2
The Last of Us: Part II (Zdroj:YouTube/Playstation)

Dôraz na detaily

Či už ide o animáciu snehu, presné vykreslenie Seattlu, alebo dokonca o odkazy na rôzne iné hry či nostalgické predmety, Naughty Dog sa touto hrou znova prekonal. Nepriateľov môžeš zneškodniť potichu alebo ich mínami roztrhať na kusy. Variabilita je skutočne pestrá a ovládanie vám rýchlo sadne do rúk. Ak si takéto niečo nevieš predstaviť, pozri si toto video z gameplayu, ktoré ti realistickosť a brutalitu tohto diela ukáže v plnej paráde.

Ak si mentálne zdatný na toto dobrodružstvo a poddáš sa mu, zrejme budeš hru považovať za masterpiece. Reakcie ľudí sú však rôzne a každá minca má dve strany. Odporúčam ti dať hre šancu, či už si si príbeh vyspoileroval alebo nie – prekvapený budeš aj tak, pretože na devastačný koniec tejto hry ťa nemôže nič pripraviť.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, playstation.com
Odporúčame