Sony oficiálne predstavilo PlayStation 5: Naplní konzola novej generácie tvoje očakávania?

PlayStation 5

PlayStation 5 (Zdroj: YouTube/Sony)

#PlayStation 5 je definitívne tu. Čakanie sa končí a mozaika novej generácie konzol je konečne kompletná. Po odhalení informácií o Xbox Series X sme pomerne dlho museli čakať, kým sa konečne odhodlá aj konkurencia u Sony. Prešli sme si nečakaným odhalením gamepadu s novým názvom, až po odkladanie predstavenia samotnej konzoly.

Pionier elektroniky, ktorý priniesol PlayStation aj Walkman: Aká je história legendy menom Sony?

Teraz je však všetko inak. Po The Future of Gaming Show už vieme všetko podstatné. Bez zbytočných rečí sa teda poďme pozrieť, čo sme sa dozvedeli. Unikátny dizajn a skvelé množstvo hier totiž nie je málo!

Technické špecifikácie

CPU: 8-jadrový AMD Zen 2 s frekvenciou 3.5 GHz
GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs s frekvenciou 2.23 GHz
GPU: Custom RDNA 2
RAM: 16 GB GDDR6 / 256-bit – 448 GB/s
SSD: Custom 825 GB SSD
Rozšíriteľný port: NVMe SSD slot
Externý disk: HDD
Mechanika: 4K UHD Blu-ray

Vizuál

Musíme uznať, že je neuveriteľné, ako sa sa Sony podarilo udržať pod rúškom tajomstva tak dlho skutočný vizuál konzoly. Vo výsledku tu máme unikátny dizajn, ktorý nám naozaj vyrazil dych. PlayStation 5 vyzerá jednoducho famózne a my sa nevieme dočkať, kedy ju uvidíme naživo. Sony predstavilo hneď dve verzie – klasickú s mechanikou a Digital Edition.

PlayStation 5
PlayStation 5 (Zdroj: YouTube/Sony)

SSD ako symbol rýchlosti

SSD disk je tu v prvom rade preto, aby hráčom ušetril čas. Sony chce totiž docieliť načítavanie pri hrách pod jednu sekundu. Na rozdiel od disku použitom pri predošlej PS4, by mal byť SSD asi 100-krát silnejší. Napríklad 2 GB dát vraj zvládne načítať za približne štvrť sekundy, pričom PS4 by to trvalo asi 20 sekúnd. Prvá verzia bude v sebe skrývať 825 GB NVMe SSD, PCIe 4.0 s neuveriteľným prietokom dát na úrovni 5,5 GB/s.

VIDEO GTA San Andreas či Windows XP: Toto sú zvuky a melódie, ktoré pozná každý, kto sa narodil pred rokom 2000

Nevýhodou však je, že SSD disk vo vnútri konzoly len tak nevymeníš. Aj na toto Sony myslelo, a preto si budeš môcť k PlayStation 5 pripojiť až dva rôzne disky. Prvým bude HDD tak, ako ho už roky poznáme, druhým je externý NVMe SSD disk, o ktorom však zatiaľ veľa nevieme. Na trhu sa totiž ešte nenachádza a všetko nasvedčuje tomu, že pri jeho kúpe sa budeš musieť poriadne plesnúť po vrecku.

PlayStation 5
PlayStation 5 (Zdroj: YouTube/Sony)

CPU/GPU/RAM

Máme potvrdené, že sa opäť raz dočkáme procesoru značky AMD. Tentokrát pôjde o 7nm 8-jadrové srdce celej konzoly architektúry Zen 2. Dlho sa špekulovalo, ako sa vyrieši chladenie, keďže pri PlayStation 4 to bolo, povedzme… chabé.

Grafická karta mohla byť podľa mnohých taktiež na lepšej úrovni. Nakoniec sa ale dočkáme upravenej (a stále mimoriadne kvalitnej) AMD RDNA 2 s 36 výpočtovými jednotkami, ktoré disponujú frekvenciou limitovanou na 2,23 GHz. To v praxi znamená, že grafika môže šliapať až na výkone 10.28 TFlops. Otázkou však zostáva, koľko z nej vyťažia vývojári. Prítomný by mal byť aj boost, no od neho veľké zázraky pri dlhom hraní nečakajte.

PS4 disponovalo 8 GB GDDR5/256-bit RAM, ktorá sa na svoju dobu mohla pochváliť tokom dát na úrovni 176 GB/s. V novej generácii sa dočkáme 16 GB GDDR6/256-bit RAM s prietokom dát na úrovni 488 GB/s. O tomto údaji sa vedelo už dlhšie a množstvo ľudí hovorí, že to mohlo byť aj viac.

PlayStation 5
PlayStation 5 (Zdroj: YouTube/Sony)

DualShock je minulosťou, privítaj DualSense

Veľkou zmenou je aj samotný ovládač, ktorý po viac ako 20-tich rokoch nebude niesť názov Dualshock. Názov gamepadu k novej konzole je DualSense. Sony chcelo zvýrazniť veľké množstvo zmien, ktoré majú prispieť k omnoho lepšiemu uchopeniu v rukách, nehovoriac o samotnom hraní. Okrem toho sa môže pochváliť zaujímavou dvojfarebnou kombináciou.

Porovnali sme nové konzoly Xbox Series X a PlayStation 5: Pozri sa, čo všetko môžeš čakať od budúcnosti hrania hier

Zachovaný zostáva zabudovaný mikrofón a 3,5 mm jack, vďaka ktorému môžeš bez problémov zapojiť slúchadlá. K tomu nechýba USB C port, ktorý si nová konzola pýtala ako soľ. Opomenúť nesmieme ani 3D audio pre dokonalý herný zážitok.

Mierne zmeny sú viditeľné pri tlačidlách L2 a R2. Okrem toho sa tlačidlo Share premenovalo na Create. DualSense však ponúkne aj nové funkcie. Ide konkrétne o Advanced Haptic Feedback (adaptívne vibrácie gamepadu) a Adaptive triggers (L2 a R2 sa budú pri rozličných činnostiach správať podľa toho, či v hre robíte ľahkú alebo náročnú fyzickú činnosť). Otázkou je, či tieto novinky zapoja aj vývojári. Ak nie, budeme si musieť vystaviť s klasickými vibráciami.

Tu si môžeš pozrieť celú konferenciu

Audiozážitok, ktorý ťa dostane

Sony predstavilo svoj vlastný audiosystém s názvom Tempest. Pokiaľ si ho nevieš hneď predstaviť, prirovnať by sme ho mohli k Dolby Atmos. To sa udomácnilo nielen v našich domácnostiach, ale napríklad aj v telefónoch či multiplexoch. Tempest by mal byť podľa Sony ešte lepší.

VIDEO Hra, na ktorú čaká celý svet: Pokračovanie The Last of Us odhaľuje nový trailer aj dátum premiéry

Pozornosť sa už tradične venovala hlavne slúchadlám. Ich audio by malo byť o poznanie lepšie, než v prípade predchádzajúcej generácie. Konečne by sme však mali mať zážitok aj zo zvuku cez domáce kino. Sony nám totiž sľubuje, že budeme reálne počuť, odkiaľ zvuk prichádza. K tomu môžeme povedať len – konečne!

Dátum vydania a cena

Samozrejme, sú informácie, ktoré sme sa nedozvedeli. Medzi nimi je napríklad definitívne potvrdenie spätnej kompatibility, ktorá je síce na 60 % istá, no dôvody na radosť ešte nie sú. Mnoho ľudí totiž tvrdí, že nie je technicky možné, aby sme si mohli zahrať hry zo všetkých prechádzajúcich konzol na PlayStation 5. Na to, ako to nakoniec bude, si musíme ešte počkať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🔸Gaming World & More🔸 (@gamer_snack),

Nedozvedeli sme sa ani presný dátum vydania, čo nás príliš neprekvapuje. Otázkou je, kedy a ako zareaguje Microsoft so svojím Xboxom. Ten chce začať predávať za každú cenu skôr ako Sony. A keď už sme pri tej cene, tak ani o tej ešte nič nevieme. V ponuke Amazonu sa zrejme omylom objavila cenovka 599 libier, čo by znamenalo, že u nás to bude cez 600 eur. Nefabulujme ale.

Hry

Dočkali sme sa potvrdenia a ukážok tony zaujímavých nových hier. Keďže ich je ale príliš veľa, rozoberieme si ich neskôr v samostatnom článku. Takto pridávame aspoň ich zoznam s dostupnými trailermi.

Rozšírená verzia GTA V

Spider-Man: Miles Morales

Gran Turismo 7

Ratchet & Clank: Rift Apart

Project Athia

Stray

Returnal

Sackboy: A Big Adventure

Destruction AllStars

Kena: Bridge of Spirits

Goodbye Volcano High

Oddworld Soulstorm

GhostWire: Tokio

Godfall

Solar Ash

Hitman III

Astro’s Playroom

Little Devil Inside

NBA 2K21

Bugsnax 

Demon’s Souls

Deathloop

Resident Evil Village

Pragmata

Horizon Forbidden West

Zdroj: Sony, YouTube/Sony, ign.com
Odporúčame