Pionier elektroniky, ktorý priniesol PlayStation aj Walkman: Aká je história legendy menom Sony?

Foto: Nikita Kostrykin/Unsplash.com

#Keď sa povie Sony, vždy mi zíde na um Walkman, prenosný prehrávač kaziet, ktorý generácii 90. rokov konečne umožnil počúvať hudbu kdekoľvek sa pohneme. Kto si ho mohol dovoliť, bol pán. Otvoril nové možnosti vychutnávania si piesní na prechádzke či cestou do školy.

Naši rodičia tak už neboli odkázaní na tranzistor, ktorý má mimochodom na svedomí tiež Sony. Veril by si, že Walkman, toto legendárne čudo, ktoré nahradilo špičkovejšie zariadenia, oslavuje už 40 rokov? Za jeho zrodom stála práve spomínaná firma, ktorá má na konte viacero skvelých počinov. A práve preto sme sa rozhodli pozrieť sa bližšie na tohto japonského giganta.

Photo by Kaique Rocha from Pexels

Sony posúva hranice relaxu

Táto japonská korporácia, ktorá sa v súčasnosti v japončine nazýva ソニー株式会社  (Soní kabušiki gaiša), má už za sebou niekoľko desaťročí úspešnej existencie. Vznikla v roku 1946, pričom za jej vznikom stáli dvaja kamaráti, Masaru Ibuka a Akio Morita, ktorí sa zoznámili počas neľahkých povojnových časoch.

Ako to už býva, chvíľu trvalo, kým sa im podarilo presadiť. Inžinier Masaku a fyzik Akio mali množstvo nápadov. Ich prvotina, varič ryže, nezožal priveľký úspech. Preto sa rozhodli vsadiť na relax a priniesť ľuďom technologické novinky, vďaka ktorým zábava nadobudla iný rozmer.

Pre tých, čo sa neboja

Za viac než 70 rokov existencie poslali do predaja množstvo skvelých produktov, ktoré neustále rozvíjali či nahrádzali za efektívnejšie zariadenia. Vo svete elektroniky platí viac než v iných oblastiach, že nesmiete zaspať na vavrínoch.

Sony sa tak rozhodlo zamerať najmä na mladú generáciu ľudí, ktorí majú chuť experimentovať. Dosvedčuje to aj samotné meno spoločnosti. Až do roku 1958 sa firma volala Tokyo Tsushin Kenkyujo (TKK), ktoré bolo nahradené novým, inšpiratívnejším názvom. Takto vzniklo Sony. Meno je práve slangovým pomenovaním mladých ľudí, ktorí sa jednoducho neboja.

Legenda menom Walkman

Japonský gigant, sídliaci v Tokiu, má na konte desiatky rôznych produktov, ktorými posúval hranice technologického rozvoja. Či už to bol prvý farebný televízor, mikro-televízia, videokamery, prenosné počítače, mobilné telefóny, špičkové fotoaparáty a mnohé ďalšie, do pamäte sa zapísal hlavne tým, že postavil hudbu na nohy. 

Tranzistor, ktorý firma predstavila v roku 1955, znamenal obrovský ošiaľ. Každý chcel vlastniť malé, prenosné rádio, ktoré sa hravo zmestilo do vrecka. V roku 1979 spoločnosť Sony prišla s legendárnym kazetovým Walkmanom, ktorý neskôr nahradil prehrávač CD – Discman. Ten sa však do vrecka len tak ľahko nevošiel, takže si si musel so sebou nosiť tašku.

Sony Walkman (foto: Pixabay.com)

Žiadna éra elektronickej novinky netrvá desaťročia a aj Discman postupne zapadol prachom. Tak, ako kazety nahradili CD-čka, tie boli postupne vytlačené digitálnymi formátmi. Zaujímavosťou je, že aj keď sa aj iným kazetovým prehrávačom od ďalších značiek hovorilo walkmany, jedine Sony môže tento názov používať oficiálne. Aj preto sa meno Walkman objavovalo na Discmanoch, ale aj na mobilných telefónoch od Sony. Zvláštne, čo?

PlayStation 2 – najpredávanejšia konzola

Jeden z ich najprelomovejších produktov je určite herná konzola PlayStation, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1994. Určite si aj ty prišiel do kontaktu s niektorou z jej verzií. Zaujímavosťou je, že práve konzola PlayStation zaznamenala úspech doslova cez noc. Zrazu každý túžil po tom, o čom doteraz ani len nechyroval.

Foto: Nikita Kostrykin/Unsplash.com

Najväčšiu celosvetovú predajnosť zaznamenal PlayStation 2, ktorého sa počas roku 2000, prvého roku uvedenia na trh, podarilo predať len v Japonsku 1 milión kusov. To však nebolo všetko. Ako uvádza portál The Fact Site, celosvetovo sa predalo viac ako 1,5 miliardy kusov tejto legendy.

Čoraz viac ľudí si sadlo k obrazovkám a dali sa tak zlákať ilúziou virtuálnej hry. Mimochodom, najpredávanejšou hrou pre PS2 je legendárna GTA San Andreas, ktorej sa predalo približne 17 miliónov kópií. Dnes sa nadšenci hier môžu tešiť z PlayStation 4 s doplnkom Playstation VR, ktorá ťa dostane svojou virtuálnou realitou. A hoci konkurencia v podobe iných konzol je veľká, PlayStation si stále drží kľúčové miesto na trhu.

Foto: Florian Gagnepain/Unsplash.com

125-tisíc zamestnancov

Sony sa samozrejme, podobne ako ostatné firmy, nezaobišla bez problémov. Tie našťastie nemali nijaký fatálny charakter. Avšak zo spoločnosti, ktorú najprv tvorila len dvojica nadšených zakladateľov sa stal celosvetový gigant, ktorý má viac ako 125-tisíc zamestnancov.

Pre mnohých je dodnes Sony symbolom japonskej kvality, ktorá nesklame a ktorá má stále čím prekvapiť svojich priaznivcov. Pre iných zase firmou, ktorá stojí za prenosnými prehrávačmi a štyrmi hracími konzolami, ktoré sa nedali prehliadnuť.

Odporúčame