RECENZIA Spike Lee znova vzbudil Ameriku: Snímka Da 5 Bloods je subjektívnym pohľadom na afroamerické protesty

Záber z filmu Da 5 Bloods

Da 5 Bloods (Zdroj: Netflix)

#Režisér Spike Lee je známy svojím svojráznym štýlom a nezvyčajnými filmami, ktoré dokážu rozdeliť publikum. Naposledy zaujal komédiou BlackKklansman, ktorá aj napriek tomu, že bola zasadená do 70. rokov, bola veľmi aktuálnym pohľadom na otázku ohľadom utláčania práv Afroameričanov. Vo filme Da 5 Bloods sa do tejto doby vraciame, aby sme odhalili pravdu o čate, ktorá bola vyslaná do Vietnamskej vojny.

Zaklínač bude loviť démonov na Slovensku: Megahit Netflixu sa bude natáčať čoskoro aj u nás

Záber z filmu Da 5 Bloods
Da 5 Bloods (Zdroj: Netflix)

Jednoduchý, ale prepracovaný príbeh

Päť mladíkov je vyslaných do boja, tých však nepriatelia prepadnú a vodcu zabijú. Po päťdesiatich rokoch od tejto udalosti sú zvyšní štyria muži rozhodnutí, že nájdu ostatky svojho priateľa, s ktorými sa dokonca môže skrývať poklad – skutočný poklad v podobe zlatých tehličiek, ktoré sa počas vojny stratili. Aj keď to znie ako jednoduchý príbeh, ver mi, že postavy sú napísane dostatočne dobre. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, scenár skrýva viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Záber z filmu Da 5 Bloods
Da 5 Bloods (Zdroj: Netflix)

Využitie Tarantinovho štýlu

Aj keď medziscénový strih je viac-menej svižný a príbeh pomaly odsýpa, konvenčný strih (strih záberov v scéne) je už iná káva. Miestami vidíme duplikované zábery, pri ktorých som mal pocit, že Spike Lee film pred vydaním ani len nevidel.

Netflix novinky na tento mesiac: Finále seriálového fenoménu aj nová pecka od režiséra BlacKkKlansman

Takéto školácke chyby sa oscarovým tvorcom skrátka nemôžu stať. Nájdeme ale pár scén, ktoré sú akoby vytrhnuté z Tarantinovky – vždy ide o dlhý rozhovor, ktorý má ťaživú atmosféru, pomalé tempo a krvavé vyústenie. Našiel som ich však len tri.

Záber z filmu Da 5 Bloods
Da 5 Bloods (Zdroj: Netflix)

Chcel Spike podporiť vzbury?

Aj keď nevieme, čo stojí za faktom, že tento film musel financovať Netflix, je to na druhú stranu dobré, nakoľko by sme sa ho v kinách asi tento rok nedočkali. V Amerike sú kiná zatvorené a ľudia trávia na Netflixe viac času. „Joint Spika Leeho“, ako sa o jeho filmoch hovorí, skrýva znova mnohé metaforické podtexty, ktoré sú v súčasnej dobre veľmi skloňované. Narážku tu máme aj na samotné „Black Lives Matter“ protesty.

Záber z filmu Da 5 Bloods
Da 5 Bloods (Zdroj: Netflix)

Kritici sú nadšení, diváci veľmi nie

Názory sa vo filmovom svete vždy delia a takéto snímky nie sú výnimkou. Pre americké obecenstvo môže ísť o snímku, ktorá vie byť mienkotvornou, u nás na Slovensku ju tak ale určite vnímať nebudeme. Je to akoby si skúsil pustiť Pelíšky rodinke z Los Angeles – asi by si film neužili tak ako my. Každá krajina má svoju kultúru a históriu, ktorej najlepšie rozumie národ žijúci v nej.

Film Da 5 Bloods odporúčam hlavne ľudom, ktorí sa zaujímajú o aktuálne dianie vo svete a sú ochotní pristúpiť na pravidlá režiséra. Ak sa ti ale náhodou aj tak nebude páčiť, tak nezúfaj – nie je to film pre každého.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame