Freestyle už dávno nie je len premietačka filmov: Zahráš si hry a získaš veľkú obrazovku

Samsung The Freestyle 2. generácie

Samsung The Freestyle 2. generácie (Foto: Hashtag.sk)

#Ešte pred necelými dvomi rokmi som dostal možnosť otestovať prvú generáciu projektora The Freestyle od Samsungu. Vtedy som produkt zadefinoval ako slušne fungujúcu premietačku (jednu z najmenších, aké som videl), ktorá sa hodí napríklad na chatu. Jeho druhá generácia chce ukázať, že jej potenciál je oveľa väčší.

Rovnaký dizajn aj pripojenie

Začnem tým, čo sa od minulej generácie nezmenilo. Dizajn, veľkosť, farebné vyhotovenie, tenký ovládač a váha sú na chlp rovnaké. Dokonca aj príslušenstvo, ktoré patrilo k prvému Freestylu, ti bude pasovať na novú generáciu zariadenia. Otáčací pánt je rovnako tuhý a piedestál dosť silný na to, aby sa zariadenie neprekotilo pod žiadnym uhlom.

Napájanie funguje vďaka USB-C káblu a adaptéru do elektriny. Ak máš ale dostatočne veľkú powerbanku, jednoducho do nej pripoj a zdroj nepotrebuješ. Pripojiť napríklad k mobilu, telke či notebooku sa dá pomocou HDMI micro (s čím bol však niekedy problém), no odporúčam to cez apku Smart Things, respektíve využiť bluetooth (ak ti nevadí asi polsekundová latencia).

Nuž, a to by sme z hľadiska konštrukcie mali. Osobne tento dizajn považujem za funkčný, čistý, moderný a pre väčšinu používateľov vyhovujúci. Na jeho spodnú základňu si po novom môžeš dokúpiť batériu, aby ti na cestách vydržal viac ako jeden či dva filmy.

Samsung The Freestyle 2. generácie
Samsung The Freestyle 2. generácie (Foto: Hashtag.sk)

Full HD obraz a jeho automatické vyladenie

Ešte zhrniem obrazovú kvalitu. Stále tu máme Full HD pri maximálnej snímkovej frekvencii 60 Hz. Uvítal by som už lepšie rozlíšenie, aj keď neviem, či by projektor nepotreboval väčší senzor. Každopádne, kvalita obrazu je dobrá a ak sleduješ z dostatočnej vzdialenosti a si pripravený na premietaciu kvalitu, bude ti vyhovovať. Taktiež zvuková stránka je prekvapivo veľmi kvalitná, no stále je možnosť pripojiť akékoľvek repráky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Najnovší Marvel seriál je absolútne skvelý: Fenomenálny Loki sa stal symbolom nádeje

Neviem prečo, ale mal som pocit, akoby automatické vyrovnanie uhlov a doostrovanie bolo horšie ako pred dvomi rokmi. Pravdou je, že som skúšal Freestyle na viacerých povrchoch, farbách aj v iných svetelných podmienkach. Niekedy som musel manuálne doostriť či zmeniť uhol. Nie je to problém a zaberie to pár sekúnd, ale nemôžem potvrdiť, že by som mal v zariadení 100 % istotu.

Aby som mal kvalitu automatického vylaďovania v rýchlosti zhrnul – akékoľvek tmavé povrchy sú problém z hľadiska ostrenia najmä vrchnej časti obrazovky (napríklad zelená či tmavosivá stena), uloženie projektora na nerovný povrch zasa nevyladí uhol na 100 %, zvyčajne bol jeden až dva stupne mimo. Stále platí, že ideálny obraz dostaneš na bielej stene v tmavej miestnosti.

Samsung The Freestyle 2. generácie
Samsung The Freestyle 2. generácie (Foto: Hashtag.sk)

Po novom aj s Xbox apkou a možnosťou contolleru

Ambíciou Freestylu je tento rok dostať sa k viacerým užívateľom a cieľom sú najmä hráči. Projektor má v sebe nainštalovanú aplikáciu Xbox a cez internetový Beta Cloud Gaming na ňom môžeš hrať hry. Znie to na prvú super a aj to naozaj funguje, no je tu pár ale, ktoré ti k tomu musím povedať (a nemôže za ne premietačka samotná).

K Freestylu sa dajú pripojiť pokojne aj dva Xbox controllery, no oba snímajú v hrách pre dvoch len jednu postavu. Hrať na jednej premietačke preto môžeš len sám. Cloudové hranie má zhruba pol sekundový delay (niektorá hra viac, niektorá menej). Závodné a online hry je obťažné hrať, menej náročné arkády a stratégie sú v pohode.

Kvalita cloudového hrania sa pochopiteľne nedokáže rovnať next-gen konzolám či počítačom. Rozbehneš aj najnovšie hry, no na kvalite podobnej priemerným hrám na Xbox One. Napriek tomu partnerstvo Samsungu a Xboxu vítam a s lepším Cloudovým hraním a časom aj 4K obrazom môže ísť o dobrú investíciu na stretká s kamarátmi či na oddych do officu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Smartphone Motorola g84 poteší skôr nenáročných: Pekne fotí a má aj super výdrž
Samsung The Freestyle 2. generácie
Samsung The Freestyle 2. generácie (Foto: Hashtag.sk)

Dve premietačky – dvojitá obrazovka

Poslednou veľkou novinkou je ďalšie softvérové vylepšenie v podobe možnosti spojiť dva projektory do jedného súvislého obrazu. To neznamená, že dostaneš 4K obraz, nakoľko sa asi tretiny oboch obrazov zlievajú, ale skôr obrovské, takmer 5-metrové plátno.

Na to všetko potrebuješ dva projektory, apku Smart Things a stabilný internet – ideálne na 5 GHz pásme (respektíve aj veľmi veľkú stenu). Aby som bol úprimný, dostal som sa v spíjaní len po bod, kde som prepojil premietačky, no nevedel ich ovládať. Preto ti sem pripojím video, kde uvidíš, ako to funguje.

Spájal som zariadenia na rovnakej Wi-Fi sieti bežiacej na požadovanom pásme s pripojením 600 Mb/s, no aj tak ma nechcelo pustiť k úplnému spojeniu. Verím, že ide o len o systémovú vadu, ktorú Samsung vyrieši. Poznáš však ľudí, ktorým sa premietačky spojiť podarilo, takže mám potvrdené, že to funguje aj v praxi.

Samsung The Freestyle 2. generácie
Samsung The Freestyle 2. generácie (Foto: Hashtag.sk)

Kam sa Freestyle posunul?

Samsung vylepšuje svoj Freestyle viac softvérovo ako hardvérovo. To nie je síce na škodu, ale bez lepšieho hardvéru sa nedá vylepšovať softvér. Preto dúfam, že v nasledujúcej generácii už uvidíme aj lepšiu kvalitu obrazu (možno Pro model so 4K, väčšími rozmermi a vyššou cenou?) a lepšiu čitateľnosť obrazu počas osvetlenia. Toto je problém takmer každej premietačky, no Freestyle by sa nemal zameriavať výhradne na tmu.

Pre doplnenie – Netflix, HBO, Disney, SkyShowtime a ostatné streamovacie služby bežia stabilne, ako som písal v recenzii pred takmer dvomi rokmi. Pevné televízory sa však stále nemajú čoho báť a Samsung by ich ani nechcel vytlačiť – veď je sám jedným z ich top svetových predajcov. Platí, že Freestyle je pre ľudí, ktorí často cestujú, chcú „veľkú obrazovku bez obrazovky“ a po novom si radi aj čo-to zahrajú. No zatiaľ len v single-player kampaniach.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Týždeň s novými Watch6 od Samsungu: Prinášajú pár zmien, chceš ich vidieť pod stromčekom?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame