Testovali sme nový projektor Freestyle od Samsungu: Dokáže nahradiť televízor?

Vyskúšali sme projektor Freestyle

Vyskúšali sme projektor Freestyle (Zdroj: hashtag.sk)

#Samsung len začiatkom roka predstavil novinku Freestyle – otočný projektor do každej domácnosti. Jeden kus som dostal na testovanie a už v úvode ti musím povedať, že dokáže všetko, čo sľubuje v reklamách. Sám som bol prekvapený, ako si tento projektor poradil s denným svetlom, kalibráciou farieb, automatickým ostrením či dokonca vyrovnaním povrchu. Teba však určite najviac zaujíma, či vie plnohodnotne nahradiť televízor.


Samsung posúva hranice premietania: Na CES predstavil otočný projektor


Veľkosť 100 palcov? Žiadny problém

Freestyle je projektor, ktorý pri dostatočnej vzdialenosti od steny, resp. od plátna, vie vykúzliť veľkosť 100-palcového obrazu, čo je viac ako dva a metra uhlopriečne. Vieš ho umiestniť aj ďalej a zväčšiť obraz, no jedine na úkor kvality. Pri 100 palcoch vyčarí veľmi pekný Full HD obraz a nakoľko 4K nepodporuje, neodporúčam ho vzďaľovať, ak nechceš prísť o kvalitu.

Zapája sa do zdroja – buď do elektriny alebo do powerbanky. Potrebuješ však mimoriadne silnú powerbanku a na pozretie celovečerného filmu budeš chcieť aspoň 20 000 mAh kapacitu. Po zapnutí sa ihneď prispôsobí plátnu. Do 2 až 3 sekúnd vie odmerať vzdialenosť, vytvoriť vodorovný obraz a navyše perfektne zaostriť. Nevadí mu, ani keď prejdeš cez obraz, pretože zbytočne nepreostrí. No a poradí si aj so šikminou či ostrým uhlom náklonu.

Farby sú sýte, živé a kontrast ide naplno. Kalibráciu farieb si vieš nastavovať, ale myslím, že väčšine bude vyhovovať. Freestyle má operačný systém Tizen, ktorý poznáš zo Samsung smart televízií a ovláda sa rovnako jednoducho a plynulo. Zo začiatku síce mal lagy, no po minútke používania fičal bez problémov. Dokonca aj seriál Drive to Survive dal na 60 fps bez problémov.

Uhlopriečka je skutočne obrovská
Uhlopriečka je skutočne obrovská (Zdroj: hashtag.sk)

Nočné premietanie zvládol na jednotku, denné trochu zaostáva

Na fotke si môžeš všimnúť nočné premietanie. Niektorí budú namietať, že sa nevyrovná televízii (a budú mať pravdu), ale skús zohnať za tisícku 100-palcovú telku. Počas tmy je Freestyle radosť používať. Farby sú vierohodné, obraz ostrý a používanie smart ovládača jednoduché. Nemal som s ním problém, dokonca si taký zrejme dokúpim k telke.

Denné premietanie síce nie je na jednotku, no mimoriadne uspokojí. Pri zatiahnutom závese stále nevyrovná výsledky z noci, no ujde. Ak ale plánuješ sledovať film odohrávajúci sa v tme, asi nebudeš s výsledkom spokojný. Počas dňa odporúčam využívať ho na premietanie rozprávok deťom alebo dokonca na kancelárske využitie – áno, vieš ho jednoducho prepojiť s počítačom či s mobilom (dokonca bezdrôtovo).

Čo ma však prekvapilo zrejme najviac, bol reproduktor. Zariadenie je síce ťažké, no veľmi malé – na výšku má len necelých 14 centimetrov. Napriek tomu má extrémne hlasný reproduktor, ktorý na 100 % má aj slušné basy. Niekedy sme sa cez neho nedohovorili ani kričaním. Zapol som Dunu a čudujem sa, že sused z druhého domu neprišiel klopať na dvere. A vieš ho cez HDMI mini prepojiť aj so silnejším reprákom.

Projektor Freestyle
Projektor Freestyle (Zdroj: hashtag.sk)

Veľa dobrých funkcií v malom prenosnom tele

Ak mám hovoriť o funkciách, popravde ani neviem, kde mám začať. Skúsim ti ich vymenovať aspoň zopár, ktoré som najčastejšie využíval. Možno sa ti niektoré budú zdať zbytočné, ale pre iného môžu byť naopak dôležité.

Powerbanka rules

Spomínal som, že na napájanie stačí výkonná powerbanka. Môžeš si ho teda vziať kamkoľvek, pokojne aj do lesa na opekanie. WiFi síce mať nebudeš, ale možno pomôžu mobilné dáta či stiahnutý film v mobile. V prípade cestovania odporúčam dokúpiť aj originálny obal, ktorý je dostatočne pevný a navyše vodotesný.

Hlasový asistent

Otvárať aplikácie pomocou hlasového asistenta bolo skutočne rýchle. Síce Netflix, Amazon či webový prehliadač je na ovládači, no po zapnutí hlasového asistenta a vyslovení slova „YouTube“ som mal do 2 sekúnd otvorenú aplikáciu, ktorú so mohol ihneď používať. Slovenský ani český asistent nie je, no nakoľko stačí len povedať názov appky, pre mnohých bude stačiť aj angličtina.

Duálne premietanie

V miestnosti som zapol Samsung smart telku a v druhej Freestyle. Výsledok? Hrali sme NHL v dvoch miestnostiach z jednej konzoly na dvoch obrazovkách. Áno, presne tak. To, čo beží na tvojej Samsung telke, vieš bezdrôtovo preniesť na Freestyle. Stačí pripojenie na rovnaký internet.

Duna poriadne rozozvučaka dom
Duna poriadne rozozvučala dom (Zdroj: hashtag.sk)

Statický obraz

Freestyle neponúka len sledovanie filmov. Vieš si vďaka nemu vytvoriť ilúziu okna či krbu. Tento statický obraz s animáciami dotvorí atmosféru na akúkoľvek príležitosť. Odporúčam ho však využívať najmä počas tmy.

Ambient mód

Na druhú stranu Ambient je živý obraz. Na plátno alebo na stenu vieš premietať rôzne tvary a animácie, pri ktorých sa pokojne odfoť na Instagram. Pre filmmakerov by bol tento mód vhodný aj na nakrúcanie klipu, ale tu už zachádzam do veľmi úzkej menšiny používateľov. Keď na Ambient nasadíš krytku, vytvorí ti v izbe pekné svetelné variácie.

Rýchle spárovanie

Pri prvotnom spustení som dúfal, že mi nastavenie nezožerie veľa času. A vieš čo? Stačilo naskenovať QR kód z môjho Samsung smartfónu, Freestyle sa ihneď prepojil a po inštalácii najnovšej verzie softvéru bol pripravený. Bez inštalácie (ktorá nie je nutná) by spustenie zabralo menej ako minútu.

Pri cestovaní odporúčam dokúpiť aj kryt
Pri cestovaní odporúčam dokúpiť aj kryt (Zdroj: hashtag.sk)

Nahradí Freestyle tvoj televízor?

Freestyle bolo radosť používať. Aj keď som bol upozornený, že nemám od zariadenia čakať zázraky, považujem ho za takú malú magickú hračku. Prekvapilo ma nielen funkciami, ale aj skvelým obrazom a rýchlym bezproblémový nastavením. Teba však zaujíma niečo iné.

Dokáže teda nahradiť telku? Áno aj nie. Veľmi záleží na tom, čo od neho budeš očakávať. Ak chceš len po večeroch pozerať Netflix či HBO Max na veľkom plátne a využívať niektoré z funkcií, tak áno, nahradí tvoj súčasný televízor. Pre denného diváka a mamičky na materskej to však nemusí byť vhodné zariadenie. Naozaj záleží na uhle pohľadu.

Rozhoduješ sa nad novou telkou? Určite pridaj Freestyle do možností na zváženie. Ak si sa našiel medzi mojimi odporúčaniami, takýto pomer ceny a uhlopriečky nič iné neponúka. Samsung si nastavil vcelku vysokú latku a myslím, že ak popracujú na dennom premietaní a 4K obraze, vie byť Freestyle veľmi atraktívnym hráčom na nahradenie klasického televízneho prijímača.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame