Kto je Joaquin Phoenix? Poznačila ho smrť slávneho brata, do kín sa vracia ako Napoleon

Joaquin Phoenix Joker

Rola Jokera je nezabudnuteľná (Zdroj: Instagram/jokermovie)

#Keď sa v roku 2019 objavil v kinách film Joker, diváci sa rozdelili do dvoch táborov. Na jednej strane boli tí, ktorým film priam učaroval, na druhej strane ostatní, ktorí nerozumeli, prečo je okolo toho také haló. V jednom sa však dozaista mnohí zhodovali, a to bol herecký výkon Joaquina Phoenixa, ktorý stvárnil hlavnú postavu. Keďže sa do kín blíži veľkofilm Napoleon, je čas si ho lepšie predstaviť.

VIZITKA
Celé meno: Joaquin Rafael Phoenix
Dátum a miesto narodenia: 28. októbra 1974, San Juan, Puerto Rico
Výška: 1,73 m
Charakteristika: herec
Najznámejšie filmy: Gladiátor, Ukradni čo môžeš, Znamenia, Medvedie srdce, Za všetko môže láska, Joker

Chcel iné meno

Joaquin sa narodil do pomerne tradičnej rodiny, avšak na prvý pohľad vyčnieval od svojich piatich súrodencov. Ako jediný nemal meno, ktoré by nebolo inšpirované prírodou. Predsa len, mal sestry s menami Rain (Dážď), Butterfly (Motýľ), Summer (Leto) a Liberty (Sloboda). Jeho brat dostal meno River, čiže Rieka. Joaquin nechcel byť iný. Do roku 1985 sa preto predstavoval ako Leaf (List).

S menami sa spája ešte jeden príbeh. Pôvodne mali príslušníci jeho rodiny priezvisko Bottom, neskôr si ho však zmenili na Phoenix. To malo naznačovať koniec ich „kočovníckej“ etapy života, keďže rodina veľa cestovala.

Smrť milovaného brata

Každé z detí bolo vedené k herectvu, avšak najviac vynikal River. Joaquin sa v menších úlohách objavil v roku 1982, avšak ani následné úlohy mu nepriniesli väčšiu slávu. Všetko sa zmenilo 30. októbra 1993. Neprišla ale veľká rola, za ktorú by získal množstvo ocenení. Preslávil sa telefonátom na pohotovostnú linku 911, aby oznámil, že jeho slávny brat River skolaboval po použití drog. Udialo sa tak v klube, ktorý patril Johnnymu Deppovi.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Róbert Boženík? Rodák z Terchovej konečne našiel svoju futbalovú cestu

Táto tragická udalosť hercom natoľko otriasla, že sa stiahol do úzadia a upustil od herectva. Späť ho priviedol až jeho manažér. Comeback sa mu podaril na sto percent, keďže vo filme Zomrieť pre, kde si zahral po boku Nicole Kidman, zaujal verejnosť aj filmových kritikov.

 

Úžasný začiatok kariéry

Prvýkrát viditeľnejšie zaujal vo filme Gladiátor v roku 2000, keď mal ešte len 24 rokov. Joaquin sa tu predstavil v role záporáka, cisára Commoda. V snímke podal priam nadpriemerný herecký výkon, za čo si vyslúžil aj nomináciu na Oscara. 

O päť rokov neskôr sa blysol v životopisnej dráme Walk the Line, kde si zahral slávneho speváka Johnyho Casha. Za túto rolu si opäť vyslúžil nomináciu na Oscara. Na konte má aj ďalšie zaujímavé filmy, medzi nimi aj oceňovanú snímku Hotel Rwanda, Znamenia či film 8 mm. Mnohých preto šokovalo, keď v roku 2008 oznámil svoj odchod z filmového priemyslu. Našťastie sa však tak nestalo.

Nezabudnuteľný Joker

V roku 2019 prišiel do kín film Joker, v ktorom si Phoenix zahral hlavnú úlohu a azda všetkým bolo zrejmé, že jeho herecký talent zreje ako víno. Pravdou však je, že keď si po prvýkrát čítal svoju rolu, nevedel, ako ju poňať. Ako už mnohí vieme, dopadlo to skvele.

Film mal po pár týždňoch nadpriemerné zárobky a dlho sa o ňom diskutovalo. Navyše s ním prišlo až jedenásť nominácii na Oscara. Bola len otázka času, kedy sa začne riešiť jeho pokračovanie. Všetko však boli iba dohady a klebety. Až donedávna…

Prichádza Napoleon

Hoci Joaquin pôsobí aj pred médiami skôr uzavreto, vo filmových rolách dokáže naplno prejaviť svoj talent a veľkosť. Výnimkou zrejme nebude ani veľkofilm Napoleon od Apple TV, ktorý má premiéru už v novembri. Joaquina tu uvidíme v koži geniálneho francúzskeho generála, politického vodcu, ale aj tyrana, ktorý sa neskôr sám vyhlásil za cisára. Americký herec tu opäť spolupracoval s režisérskym esom Ridleym Scottom, ktorý sa podpísal aj pod Gladiátora.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Eliška Mintálová? Mladú slovenskú kajakárku prezývajú nová Kaliská či ženský Martikán

Trailer filmu sľubuje dramaticky stvárnenú cestu Napoleona na vrchol, nebudú chýbať dramatické vojnové scény, ale tiež zákulisie jeho súkromného života, najmä vzťah k Jozefíne, ktorú zosobnila nemenej talentovaná britská herečka Vanessa Kirby. Táto dáma mala v minulosti aféry s viacerými politickými predstaviteľmi Francúzska, neskôr sa stala Napoleonovou milenkou. Už čoskoro sa dozvieme, ako ich osudy vykresľuje samotný film.

Joker 2: Phoenix a Lady Gaga

V kuloároch sa šepká, že Phoenix si za účinkovanie v pokračovaní Jokera vyslúžil poriadny balík peňazí. Snímka, ktorá nesie názov Joker: Folie à Deux, v preklade znamená Šialenstvo pre dvoch. Táto snímka rezonuje medzi filmovými nadšencami už teraz. Deje sa tak aj z toho dôvodu, že film bude natočený ako muzikál. Zaujme však ale aj fakt, že v úlohe obľúbenej Harley Quinn sa predstaví Lady Gaga. Výsledok nakrúcania si budeme môcť užiť 4. októbra 2024, keď snímka dorazí do kín.

film joker
Lady Gaga a Joaquin Phoenix v pokračovaní Jokera (Zdroj: Instagram/jokermovie)

Čo si o ňom možno nevedel

  • Pre postavu Jokera schudol až 24 kilogramov.
  • Stal sa z neho vegetarián.
  • Výrazne sa angažuje v kampaniach organizácie PETA.
  • Pri preberaní Oscara v roku 2020 zaujal prejavom, ktorý mal silné environmentálne a ľudské posolstvo.
  • Má dve motorky, ktorým dal aj mená – Ducati a Le mans.
  • Pomocou hypnózy sa snažil prestať s fajčením.
  • Narodeniny oslavuje v rovnaký deň ako herečka Julia Roberts.
  • Jeho partnerkou je od roku 2012 Rooney Mara, ktorú poznáš napríklad ako Dievča s tetovaním draka. Spoznali sa pri natáčaní filmu Her, kde si zahrala Joaquinovu exmanželku. 
Joaquin Phoenix
Joaquin ako slávny Joker (Zdroj: Instagram/jokermovie)

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame