RECENZIA Legendárny Sylvester Stallone: Jeho príbeh na Netflixe ťa chytí za srdce

Sylvester Stallone

Sylvester Stallone v novom dokumente (Zdroj: Netflix)

#Fanúšikov akčných filmov pomaly straší predstava, že už sa nikdy nevráti zlatá éra a s odchodom legiend už tento žáner nikdy nebude ako predtým. Svoj odkaz ale stále neukončili ani otcovia akčných filmov, spomedzi ktorých je azda najvýraznejším menom sám Sylvester Stallone.

Na jeho filmoch sme vyrastali nielen my, ale aj naši tatkovia, ktorí ich pravdepodobne sledovali so svojimi otcami. Sly tento rok oslávil svojich 77 rokov a s prehľadom päť dekád dominoval filmovému priemyslu práve v rámci svojho žánru. Ale často aj mimo neho. Netflix predstavil dokument o jeho živote a kariére a nám to samozrejme nemohlo ujsť. Ako na nás dokument Sly zapôsobil? 

Príbeh najväčšieho akčného hrdinu

V marci tohto roku sme mali možnosť na Netflixe vidieť dokument o Arnoldovi Schwarzeneggerovi, pričom dokument o Slyovi bol naozaj len otázkou času. Keď sme pred pár mesiacmi videli aj prvú ukážku, bolo nám okamžite jasné, že pôjde o veľmi emotívny zážitok.

Biografické dokumenty sú samozrejme väčšinou tvorené tak, aby o hlavnej postave rozpovedali príbeh, ktorý diváka zasiahne. V prípade Sylvestra Stallonea však nebolo potrebné absolútne nič prikrášľovať. Jeho detstvo, dospievanie, osobný život a kariéra sú natoľko inšpirujúcimi, že to pravdepodobne budeš prežívať rovnako ako my. 

Mnohí ho označujú za najväčšiu akčnú legendu všetkých čias a my nemôžeme urobiť nič iné, iba s týmto tvrdením súhlasiť. Napriek tomu, že dokument odkrýva nielen úspechy, ale aj trápenia a pády, sústreďuje sa najmä na dve najkľúčovejšie postavy Slyovej kariéry. A tými sú samozrejme Rocky Balboa a John J. Rambo. 

Sylvester Stallone
Nový dokument od Netflixu (Zdroj: Netflix)

Nesmrteľné postavy

Aj napriek spomínanému akčnému žánru a samotnému Rambovi, dôležitým momentom Stalloneovej kariéry bol práve zrod filadelfského boxera Rockyho. Na jeho príbehu krásne predviedol nielen svoju schopnosť herectva, ale takisto aj talentu na písanie scenárov či samotnú réžiu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Za málo peňazí veľa muziky: Motorola Edge 40 Neo je takmer dokonalým vianočným darčekom

Popri tom všetkom nám zároveň ukázal aj to, že do Rockyho postavy sa sám Sylvester vžil a skrz jeho príbehy nám vlastne prinášal zrkadlo svojich vlastných myšlienok a osobných súbojov, čo z tohto dokumentu naozaj výrazne vyžaruje. 

Sly sa na svoje nesmrteľné a ikonické filmové postavy nepozerá späť do minulosti sám. V dokumente sa objavil aj Arnold, ktorý si zaspomínal na to, ako Slya obdivoval, ale s ním aj súperil.

Veľké slovo (najmä vo veciach vzťahu s otcom) tam mal Slyov mladší brat Frank, ale ukázala sa tam napríklad aj Talia Shire, ktorá v ikonickej sérii o Rockym stvárnila jeho milovanú manželku Adrian. O svoje pocity sa podelil aj fantastický režisér Quentin Tarantino, ktorého osobitý pohľad na svet dodal tomuto rozprávaniu výrazný bonus.

Sylvester Stallone
Kultové filmy o Rockym (Zdroj: Netflix)

Ľudia, príbehy, emócie

Samozrejme, ako v každom podobne silnom príbehu, ani v tomto nechýba výrazná dávka klišé. Ale je uchopené veľmi správne, a teda nepôsobí rušivo, práve naopak. Veľmi efektívne dotvára celú spleť emócií, ktorý Stallone prežíva počas rozprávania o svojej ceste.

V priebehu celej hodiny a pol je veľmi cítiť vplyv, ktorý na ňom zanechal jeho otec. Takisto jeho neustála túžba oživiť svoje nápady a podeliť sa s nimi s ostatnými. Nikto z nás sa počas života nevyhne trápeniu a nevyhol sa mu ani on sám. Tak ako pri krušných začiatkoch svojej kariéry, ale ani na jej vrchole.

Dokument Sly hovorí o tom, že pokiaľ na sebe naozaj makáš a máš jasný cieľ, je prakticky nemožné neuspieť. Je nemožné neuspieť, ak sa s ničím iným ako s úspechom neuspokojíš. Práve to ťa totiž ženie ďalej aj cez všetku bolesť a zlyhania. Znie to ako lacná motivácia? Motivácia áno. Lacná určite nie. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Mysteriózny príbeh z čias prvej republiky: Úsvit vykresľuje boj s predsudkami
Sylvester Stallone
Dokument ťa chytí za srdce (Zdroj: Netflix)

Záverečné zhrnutie

Sylvester Stallone je stelesnením toho, čo pre nás majú príbehy znamenať. Skrz tie ožili jeho predstavy, vízie, ale zároveň sa vďaka nim popasoval s problémami, ktoré by inak možno zostali naveky zamknuté dole v pivnici.

Môžeme s istotou tvrdiť, že tento dokument zaujme pokojne aj ľudí, ktorí sa neradia medzi jeho fanúšikov. Ale na druhej strane, pre ľudí, ktorí na jeho filmoch vyrastali, pôjde skutočne o veľmi silne emotívne sledovanie, počas ktorého sa pravdepodobne ani ty nevyhneš slzičkám. My sme sa nevyhli. A to je v poriadku.

Hodnotenie: #####

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame