RECENZIA Rodina je ako Achillova päta: Mafia Definitive Edition je skvelý remake, má to však jeden háčik

Záber z hry Mafia

Legendárna Mafia je späť (Zdroj: 2K Games)

#Tak sme sa napokon dočkali. Štúdiá 2K Games a Hangar 13 úspešne priniesli na trh remake pôvodnej klasiky Mafia z roku 2002 a to rovno na PlayStation, Xbox aj PC. Koniec septembra sa teda znova stal menším herným sviatkom, počas ktorého si mnohí z nás tento originálny príbeh zopakovali v novom šate.

Záber z hry Mafia
Legendárna Mafia je späť (Zdroj: 2K Games)

Nevinnosť má svoju daň

30. roky 20. storočia. Fiktívne americké veľkomesto. A chlapík Tom, ktorý chce lepší život. Thomas Angelo je taxikárom, každý deň zarobí pár dolárov a jeho život nie je to, čo chce. Jednej noci do jeho taxíka nastúpi dvojica mladých ľudí prenasledovaní vrahmi a Tom sa ocitá v reťazi udalostí, ktoré jeho doteraz nanič život otočia hore nohami. Avšak za akú cenu?


PlayStation 5 alebo Xbox Series? Toto veľké porovnanie ti pomôže vo výbere novej next-gen konzoly


V príbehu sa nám striedajú rovno dve dejové linky – jednou je spomínané Thomasove stretnutie s podsvetím Lost Heaven, druhou je rozhovor Tommyho s detektívom v roku 1938, tzv. medzihra. Obe linky sa navzájom prelínajú a ty sa postupne dozvedáš, aké zločiny hlavný hrdina vykonal a prečo tak činil.

Záber z hry Mafia
Legendárna Mafia je späť (Zdroj: 2K Games)

Dychberúci motion-capture

Už originálna hra spred osemnástich rokov mala na svoju dobu výborne vykreslené postavy. Definitive Edition posunula tento level do astronomických výšin. Tváre sú tak skvelo nasnímané, že postavy nemusia ani rozprávať, aby ste zachytili ich pocity. Častokrát je close-up účastníkov doslova fotorealistický.

Budem úprimný, nečakal som tak skvelo vyzerajúcu hru v porovnaní s jej cenou (pozn. odporúčaná cena je 39,99€). Motion-capture by som kvalitatívne pokojne prirovnal s The Last of Us Part II, hrou, ktorej výrobná cena bola niekoľkonásobne vyššia. Tvorcovia skutočne milujú svoju prácu a herci dané postavy.

Záber z hry Mafia
Legendárna Mafia je späť (Zdroj: 2K Games)

Krásny svet a výborné efekty, ale…

Svet prvej Mafie je v novom prevedení o čosi väčší ako v pôvodnej hre, čomu však uberá je jeho nevyužiteľnosť, nakoľko príbeh sa na nových lokáciách neodohráva a preskúmať ho môžeš len vo voľnej hre. Treba však uznať, že je krásny a detailný. Niekedy máš pocit, že o všetky odrazy a tiene sa stará Ray Tracing, čo je možné aktuálne len na PC verzii. A tu sa dostávam k hlavnému problému hry.


Nová RPG hra zo sveta Harry Pottera je snom každého fanúšika: V Hogwarts: Legacy sa staneš skutočným čarodejníkom!


Aj keď je technická stránka odvedená dobre, je zároveň najväčšou slabinou. Osobne mi až tri krát za príbeh (cca. 12 hodín hrania) hra padla a musel som ju znova načítať. Taktiež mi raz vystrelilo master audio a hru som musel resetovať. Ide zrejme o prekomplikované cinematic sekvencie, ktoré na nižších konzolách (PlayStation 4 Slim a Xbox One S) a vysokému nároku na PC jednoducho nestíhajú.

Táto hra sa na konzoly mala jednoznačne dostaviť až na 5. generáciu, čim by sa problémom predišlo. Cinematic ukážky často nepríjemne sekajú, avšak gameplay plynie v 40-60fps bez problémov. Osobne som hru prešiel na PS4 Slim a odskúšal na PS4 Pro, kde boli tieto nedostatky čiastočne limitované. Je to žiaľ vec, ktorú hre nedokážem odpustiť a odrádza ma od plného hodnotenia.

Hra, ktorá časom dozreje

Celkovo však musím uznať, že ide o veľmi vydarenú hru, ktorá čiastočne skráti gamerom čakanie na nové GTA 6. Objavovať síce nie je čo, zbierate vlastne len časopisy a kartičky (cca. 20 hodín hrania), avšak mnohých aspoň to poteší.

Ak si nehral pôvodnú Mafiu, čaká ťa okrem zaujímavého vizuálu aj výborný príbeh, ktorému doslova prepadneš. Táto hra však bude zrieť až časom, keďže jej skutočnú technickú stránku uvidíme na konzolách až s príchodom next-gen zariadení. Osobne si ju na PlayStation 5 veľmi rád zahrám znova a prehodnotím svoje hodnotenie.

Hodnotenie: #####

P.S. V hre je dostupný aj výborný český dabing, ktorý by bolo škoda nevyužiť.

Zdroj: hashtag.sk, 2k.com, mafiagame.com
Odporúčame