RECENZIA Akčná lahôdka s dušou Sicílie: Denzel Washington opäť vraždí bez milosti

Equalizer 3

Vo filme Equalizer 3 si opäť zahral Denzel Washington (Zdroj: Sony Pictures)

#Fanúšikovia poriadnych akčných filmov majú tento rok naozaj poriadny prídel toho najlepšieho z najlepších. V kinách nás začiatkom roka absolútne dostal štvrtý John Wick, mali sme možnosť vidieť siedmu časť legendárnej Mission: Impossible, teraz v septembri nás čakajú štvrtí Expandables…

Ale čo je hlavnou témou dnešného článku, je práve film Equalizer 3, v ktorom si Denzel Washington naposledy zahral postavu Roberta McCalla. Ten sa zapísal do pamäti fanúšikov ako svojský a nemilosrdný vyrovnávač konfliktov! Ako sa nám jeho rozlúčka s jeho obľúbenou hereckou rolou páčila v kine?

Pokračovanie kultu

Séria Equalizer, za ktorou stojí režisér Antoine Fuqua, začala v roku 2014 skutočne krásne spracovaným akčným trhákom. Predstavil nám Roberta McCalla, o ktorom sme nevedeli nič, jedine to, že má rád vo veciach poriadok. Jeho postava pôsobila tajomne, nenásilne. Až pokým mu nedošla trpezlivosť a on všetkým zloduchom na plátne neukázal, kto je pánom situácie. Film priniesol prepracované akčné scény, ktoré boli okorenené perfektnou atmosférou a Denzel v tomto filme zároveň opäť potvrdil, že patrí medzi hereckú elitu. 

Pokračovanie z roku 2018 získalo síce opäť veľkú pozornosť, ale podľa nášho názoru šlo o výrazne slabší film, ako bola jednotka. Stále však dosiahol dostatočný úspech u kritikov i fanúšikov na to, aby bol záver tejto trilógie len otázkou času. 

Equalizer 3
Denzel Washington ako Robert McCall (Zdroj: Sony Pictures)

Chladnokrvný Denzel

Bývalý člen špeciálnych jednotiek je v tomto filme už v podstate dávno na dôchodku. To však Robertovi nezabráni, aby nešiel vyriešiť jednu konkrétnu záležitosť na farmu na juhu Talianska, kde sa celý príbeh tretej časti tejto akčnej série začína. Okolnosti ho však dovedú do sicílskeho mestečka Altamonte, kde sa ho ujmú miestni obyvatelia a on si začne svoj dôchodok vychutnávať naozaj plnými dúškami. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Lepší film tento rok v kine neuvidíš: Oppenheimer je výnimočná kinematografia

Prekazí mu to však činnosť miestnej mafie, z ktorej sa vykľuje rodina z obávanej Camorry. A keď začnú mafiáni robiť problémy priamo obyvateľom Altamonte, Robert McCall musí oprášiť svoje jedinečné skúsenosti chladnokrvného zabijaka na to, aby svoj nový domov dokázal plnohodnotne obrániť. A ako to už býva zvykom, akcii nechýbajú poriadne dávky krvi, naozaj skvelé bojové choreografie a kamenný výraz Denzelovej nemilosrdnej tváre. 

Equalizer 3
Robertov stret s miestnou mafiou (Zdroj: Sony Pictures)

Príbehová stránka

Čo sa týka atmosféry tohto filmu, výrazne jej dopomohlo práve zmieňované prostredie Sicílie. Bežný život v uliciach južného Talianska, ľudské osudy, história… To všetko spolu vytvorilo veľmi pozitívny efekt, aj vďaka ktorému je Equalizer 3 kvalitou porovnateľný práve s výbornou jednotkou. 

Príbeh je v tradičnom štýle akčných filmov opäť trošku jednoduchý, ale v závere sa celkom efektívne preplieta s nevysvetlenými udalosťami z úvodu snímky, čím teda príbehová stránka budí pomerne uspokojivý dojem. Čo sa týka kamier, spomínanej bojovej choreografie či úsmevným momentom, nedá sa filmu naozaj nič vytknúť. 

Equalizer 3
Vo filme si zahrala aj Dakota Fanning (Zdroj: Sony Pictures)

Záverečné zhrnutie

Kto má rád akčné filmy, prepracované a nemálo brutálne násilie, rozhodne si v snímke Equalizer 3 príde na svoje. Ide dozaista o jeden z najlepších akčných filmov uplynulého obdobia, z ktorého sa miestami dá cítiť atmosféra napríklad aj zmieňovanej série John Wick. Tam sme štvrtému dielu právoplatne udelili 5/5, pričom v tomto prípade to síce nebude plný počet, ale stále ide o veľmi solídny a uspokojivý akčný film.

Equalizer 3 rozhodne patrí k tomu najlepšiemu, čo sme tento rok mali možnosť vidieť v našich kinách a ak si sa našiel v našich odporúčaniach, nemal by si určite túto akčnú lahôdku vynechať!

Hodnotenie: #####

Pôjdeš sa na finále trilógie Equalizer pozrieť do kina aj ty?

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame