RECENZIA Koronavírus, americké voľby či násilné protesty: Netflix sarkasticky rekapituluje šialený rok 2020

Záber z filmu Death to 2020

Známe osobnosti komentujú posledný rok v mocumente Death to 2020 (Zdroj: Netflix)

#Rok 2020 bol doslova nabitý témami, o ktorých sa dá hovoriť hodiny. Tvorcovia známeho cyklu Black Mirror sa rozhodli zrekapitulovať rok nákazy, lží, konšpirácii, ale aj ľudskej pomoci a nádeje na lepší zajtrajšok. Aby to však nebolo tuctové, príbeh minulého roku sa rozhodli podať atypickou formou.

Záber z filmu Death to 2020
Známi herci sa v projekte stávajú stereotypnými bábkami (Zdroj: Netflix)

Známi herci sa stávajú stereotypnými bábkami

Death to 2020 sa ani nedá nazvať filmom, skôr je to len krátke ohliadnutie do neďalekej minulosti. Za hodinu aj desať minút sa prestrieda množstvo hollywoodskych hercov, ktorí zastávajú úlohu dôležitých autorít. Samuel L. Jackson je reportérom, Hugh Grant historikom, Lisa Kudrow zasa hovorkyňou Bieleho domu.


Vybrali sme najlepšie epizódy seriálu Black Mirror: Tieto časti sa rozhodne oplatí vidieť


Okrem nich vidíme aj farmaceuta, vloggera, či obyčajného človeka, ktorý podľahol hľadaniu informácií na sociálnych sieťach. Tieto pozície sú tými, ku ktorým americký ľud vzhliadal. Postupným prestrihávaním všetkých zúčastnených dostávame sarkastický pohľad na rok 2020, a to od jeho prvého dňa až po koncoročné vianočné sviatky.

Záber z filmu Death to 2020
Netflix sarkasticky rekapituluje šialený rok 2020 (Zdroj: Netflix)

Udalosti, o ktorých nikto nechce hovoriť

Aj keď sa môže zdať, že pôjde o celkom podarený „flashback“, projekt trpí viacerými nedostatkami. Áno, vidíme asi všetky dôležité udalosti – austrálske požiare, atentát na irackého generála, explóziu v Bejtúre, udeľovanie prestížnych Oscarov, šírenie a dopad koronavírusu, úpadok svetovej ekonomiky, ale aj afroamerické protesty a americké prezidentské voľby.

Najväčším problémom ale je, že žiadnemu zo zmienených sa nevenuje do hĺbky. Dokument len načrtne problematiku a nesnaží sa hľadať jej korene, ani riešenia. Teraz netvrdím, že by sa o to tvorcovia mali pokúšať, ale mne sa pri pozeraní zdalo, že čítam pol roka starý článok z bulvárneho plátku, ktorý neprinesie nič nové mne, ani nikomu inému.

Záber z filmu Death to 2020
Projekt prináša aj sarkazmus, ktorý nie je vždy sarkazmom (Zdroj: Netflix)

Sarkazmus, ktorý nie je vždy sarkazmom

Snaha o sarkastické zobrazenie prezidenta Trumpa, britského premiéra Johnsona, anglickú kráľovnú či dokonca znalca histórie, ktorý si minulosť často pletie s Game o Thrones, ti nesadne vždy. Vidíme toľko pokusov o vtip, že asi nikto nedokáže pochopiť všetky na jedno pozretie. Strih je rýchly a orientovať sa v niektorých udalostiach, o ktorých sme my na Slovensku doteraz nejavili záujem, môže byť náročné.


Wonder Woman 3 je realitou: Obľúbenú superhrdinku uvidíme na striebornom plátne znova


Na druhú stranu, sú momenty, ktoré ťa rozosmejú. Ja som ich však našiel žalostne málo a preto ak nemáš povrchný humor a chceš od vtipu rozumnú pointu, budeš sa často skôr chytať za hlavu. Nevravím, že sa trefné vyobrazenie najmocnejších autorít sveta nepodarilo. Skôr by som povedal, že ide o mainstreamový projekt, ktorý je určený jednoduchým indivíduám. Ak hľadáš niečo na zamyslenie, toto nie je pre teba.

Záber z filmu Death to 2020
Známe osobnosti komentujú posledný rok v mocumente Death to 2020 (Zdroj: Netflix)

Premisa príde až so záverečnými titulkami

Z hercov musím jednoznačne vyzdvihnúť Samuela L. Jacksona. Áno, tento sympaťák má sarkastický humor v krvi a preto ti jeho hlášky neprídu silené. Jeho rozprávačský talent a nezabudnuteľný hlas všetci dobre poznáme a preto sa pri jeho scénkach budeš cítiť dobre. Inak má projekt obrovský problém so zaujatím náročnejšieho diváka.

Povrchne vykreslené postavy, ktoré sú iba takým stereotypným vyobrazením ľudí, nezaujmú naozaj ničím a nezachránia to ani známe herecké mená. Napríklad fakt, že rozprávačom celého dokumentu je Laurence Fishburne, som sa dozvedel až zo záverečných titulkov. Mimochodom, určite ich nepreskoč, ale dopozeraj do konca, aby si pochopil, prečo udeľujem dokumentu tak slabé hodnotenie.

Ak by som mal Death to 2020 zhrnúť jedným slovom, asi by tom použil „zbytočnosť.“ Nepoznám nikoho, kto by sa chcel za týmto príšerným rokoch ohliadať a už vôbec nie v podobe, ktorú nám Netflix doručil. Od pozretia ťa neodhováram, ale vedz, že pred nástrahami som ťa dopredu varoval.

Hodnotenie: #####

Čo hovoríš na Death to 2020 ty? Páčili sa ti sarkastické narážky na tento zlý rok? Podľa sa s nami v komentároch.

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame