RECENZIA Animák Soul od Pixaru je to najkrajšie, čo tento rok uvidíš: Silný príbeh strhne úplne každého

Záber z animáku Soul

Soul je nádherným animákom, ktorý musíš vidieť (Zdroj: YouTube/Pixar)

#Štúdio Pixar je už roky spájané s kvalitnými animovanými príbehmi, ktoré sa nám (takmer) vždy dokázali vryť po kožu. S Toy Story prišila revolúcia v animovaných filmoch a Cars, Príšerky s.r.o. či Rodinka Úžasných sa nám už navždy bude spájať s detstvom. Teraz však prichádza nový príbeh s názvom Soul (Duša).


VIDEO Pixar je najlepším animovaným štúdiom na svete: Pozri, ako sa v priebehu rokov menila technická stránka ich filmov


Ten si svoju premiéru odbil na streamovacej platforme Disney+, ktorá ale nie je na Slovensku dostupná. Poctiví filmoví fanúšikovia si tak musia počkať buď na znovuotvorenie kinosál, alebo na príchod platformy na naše územie. Ja som však mal možnosť pozrieť si animák ešte v septembri, a to v rámci videokonferencie s tvorcami. Ako sa teda tento projekt podaril?

O poslaní duše

Duša (Soul) predstavuje stredoškolského učiteľa hudby Joa Gardnera, ktorý získa šancu svojho života hrať v najlepšom jazzovom klube v meste. Ale jeden malý chybný krok ho zoberie z ulíc New Yorku do Veľkého pred – fantastického miesta, kde nové duše získavajú svoje osobnosti, vlastnosti a záujmy predtým než idú na Zem.

Rozhodnutý vrátiť sa do svojho života, Joe spojí sily s drahocennou dušou 22, ktorá nikdy nerozumela príťažlivosti ľudských skúseností. Ako sa Joe usiluje ukázať 22 čo je úžasné na živote, môže pritom získať odpovede na niektoré dôležité otázky života.

Záber z animáku Soul
Soul ašpiruje na animák roka (Zdroj: Disney/Pixar)

Očarujúci vizuál

Začnem s tým, v čom je Pixar absolútnou špičkou – vizuálom. Aj Soul potvrdzuje, že ľudia v štúdiu patria k tým najlepším. Pulzujúci New York je neskutočne živý, nasvietenie scén sa už dá prirovnať ku klasickému filmu a detaily sú také dokonalé, že reálna hra na hudobných nástrojoch už asi nikoho ani neprekvapí.


Vybrali sme najlepšie animované rozprávky všetkých čias: Niektoré z nich môžeš pozerať dookola a stále ťa budú baviť


Veľmi sa mi páčil aj efekt ručnej kamery, vďaka ktorému animák pôsobí ešte realistickejšie. V kontraste s New Yorkom dostávame Veľké vpred, ktoré je špecifické a tvorcovia si dali záležať na tom, aby bolo unikátne. Jednoduché línie a detinskosť sú v dokonalom kontraste, ktorý v celku diváka totálne pohltí.

Záber z animáku Soul
Veľké vpred je po vizuálnej stránke v kontraste s pulzujúcim New Yorkom (Zdroj: Disney/Pixar)

Jazzová hudba, ktorá si ťa podmaní

Postavy sú skvele napísané, majú hĺbku a aj napriek tomu, že na scenári pracovali až traja ľudia (čo je zvyčajne predzvesť katastrofy), je príbeh konzistentný a správne emotívny. Dovolím si dokonca tvrdiť, že ide o najdospelejší animák, aký Pixar kedy urobil.

Zapamätateľnou je aj hudba od tria v zložení Trent Reznor, Atticus Ross a Jonathan Batiste. Jazz je nosným prvkom celého príbehu a tvorcovia sa ho nebáli poriadne využiť. Hudobné tóny si ťa podmania rovnako ako hlavnú postavu, a aj keď si soundtrack pravdepodobne len tak cielené nepustíš, pri učení či upratovaní ho istotne oceníš.

Záber z animáku Soul
Animák Soul si ťa jednoducho získa (Zdroj: Disney/Pixar)

Posolstvo, ktoré ti nedá spať

Herec Jamie Foxx je ako Joe skvelý, no pozornosť si pre seba kradne Tina Fey ako 22. Tvorcovia jej postavu využili naozaj naplno, o čom svedčia aj rozhovory so slávnymi postavami, ktoré sú nielen poučné, ale hlavne zábavné. Práve skrz ne nájdeš v animáku aj množstvo odkazov.


Disney ukázalo, čo chystá najbližšie roky: Priprav sa na nové Star Wars, návrat Dartha Vadera či rozšírenia obľúbených animákov


Úprimne som sa trošku bál, či sa režisér Pete Docter dokáže odosobniť od svojho predchádzajúceho projektu V hlave (Inside Out). Všetky obavy však boli zmetené zo stola a ja som si sledovanie Soul naozaj naplno užil. Dobré je, že animák si užijú deti aj dospelí, pričom si každý nájde to „svoje“.

Duša je vizuálne odzbrojujúcim projektom, ktorý je omnoho dospelejší ako ostatné piaxrovky. Má v sebe množstvo humoru, silných emócií a fantastické finále, ktoré ťa nakoniec prinúti zamyslieť sa nad tým, čo chceš v živote skutočne robiť. Rozhodne sa teda zaraďuje k tomu najlepšiemu, čo sme tento rok mohli vidieť.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame