Filmové legendy: Poznáš Vo štvorici po opici či Jokera? Todd Phillips prekvapuje každým filmom

Režisér Todd Phillips filmárska legenda

Todd Phillips na premiére filmu Joker (Zdroj: Warner Bros.)

#Nakrútiť dobrú komédiu, ale aj dobrý triler chce poriadnu dávku talentu. Todd Phillips je takým tvorcom a v jeho repertoári nájdeš komédie trilery, či dokonca komediálne trilery. Nakrúcať začal už počas svojho štúdia na vysokej škole v New Yorku, kde v roku 1994 predstavil svoju prvotinu Hated, dokument o frontmanovi undregroundovej skupiny. Dostal sa s ním na festivaly a pokračoval v krátkometrážnych filmoch.


Filmové legendy: Režisér Sam Raimi nakrútil Spider-Mana aj Doctora Strangea, za akými peckami ešte stojí?


Za prelomové obdobie Todd určite považuje rok 2000, keď vydal svoj prvý „celovečerák“. Je známy najmä filmami s komikom Zachom Galifianakisom či hercom a producentom Bradleym Cooperom. Pracoval s nimi aj mimo trilógie Vo štvorici po opici. Za réžiu, produkciu aj scenár bol nominovaný dohromady štyrikrát na Oscara, z toho trikrát za skvelého Jokera. Ktorý Phillipsov film máš najradšej a ktorý si najbližšie pozrieš?

Road Trip (2000), IMDb 6.5, ČSFD 65 %

Joshova dlhoročná priateľka Tiffany začala študovať na univerzite, čo ich výrazne odlúčilo. Denne si volajú, ale keď jedného dňa Tiffany prestane odpovedať na hovory, Josh sa domnieva, že jej na ňom už nezáleží. Jedného dňa sa vyspí s Beth, avšak nahrávku ich hriešnej noci pošlú jeho priateľke na univerzitu. Rozhodne sa predbehnúť poštárov, a preto sa vydáva zabrániť katastrofe. Krátka 90-minútová roadmovie komédia vyčarí poriadny úsmev na perách.

Old School (2003), IMDb 7.0, ČSFD 66 %

Traja najlepší priatelia a kedysi spolužiaci sa na prahu svojej tridsiatky chcú zbaviť stereotypného života, preto začínajú usporadúvať poriadne divoké párty. Veci sa im však vymknú spod kontroly a nočné záťahy im skomplikujú život. V ďalšej komédii, ktorú Todd Phillips zrežíroval aj napísal, si zahralo trio Luke Wilson, Will Ferrel a Vince Vaughn. Ver či never, mihne sa tu v menšej úlohe aj Snoop Dogg.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
VIDEO Nechýbali celebrity, rodina, či kamaráti: Pozri sa, ako vyzerala predpremiéra filmu Tempos

Starsky & Hutch (2004), IMDb 6.1, ČSFD 75 %

Policajti Starsky a Hutch sa nikdy nesprávajú podľa predpisov. Keď sa títo dvaja nesúrodí partneri pustia prvý deň do boja proti zločinu, objavia vo vode mŕtve telo. S pomocou Hutchovho dynamického prefíkaného informátora Huggyho začnú riešiť tajomnú vraždu. Všetky stopy vedú k bohatému obchodníkovi, ale Starsky a Hutch proti nemu nemajú žiadne dôkazy. Musia použiť tie najrafinovanejšie metódy, aby mohli boháča stíhať.

Trilógia Vo štvorici po opici

Prvá časť (2009). IMDb 7.7, ČSFD 81 %

Dva dni pred svadbou odchádza Doug a jeho traja kamaráti do Las Vegas na nezabudnuteľnú párty. Lenže, keď sa ráno prebudia s bolesťou hlavy a zistia, že si vlastne nič nepamätajú, ich luxusná izba je ako po výbuchu a ženícha nevedia nikde nájsť. Začnú preto panikáriť. Bez najmenšieho záblesku, čo sa v noci stalo, sa musí toto trio pokúsiť zistiť krok po kroku, čo všetko v noci robili, musia nájsť Douga a odprevadiť ho na svadbu. Čím viac toho odhaľujú, tým viac si uvedomujú, do akých problémov sa dostali. Túto komédiu jednoducho musíš vidieť.

Druhá časť, (2011). IMDb 6.4, ČSFD 66 %

Phil, Stu, Alan a Doug sa chystajú do exotického Thajska na Stuovu svadbu. Po nezabudnuteľnej rozlúčke so slobodou v Las Vegas nenechá Stu nič na náhodu a naplánuje úplne bezpečné, pokojné neskoré raňajky. Lenže, všetko sa vždy nedeje tak, ako sa naplánuje. Čo sa stane vo Vegas, síce môže zostať vo Vegas, ale čo sa stane v Bangkoku, si nedokážeš ani predstaviť. Druhá časť trilógie posunula hranice možného aj nemožného ešte ďalej.

Tretia časť, (2009). IMDb 6.1, ČSFD 58 %

Od posledného šialeného dobrodružstva našej štvorice uplynuli už dva roky. Teraz si doma užívajú radosti obyčajného života – tetovania sú odstránené a videá zmazané. V podstate len jeden z členov niekdajšej partičky na pohľadanie je stále rovnako nespokojný so sebou, svojím životom i všetkým naokolo ako pred rokmi – čierna ovca Alan. Po smrti svojho otca sa rozhodne podstúpiť liečbu. Kto však tieto filmy pozná, ten už vie, že zvrhnúť k horšiemu sa môže úplne všetko.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Provokatívny seriál nielen o sexe a otázkach rodovej rovnosti: Sleduj trailer pre I May Destroy You od HBO a BBC

Nadoraz (2010), IMDb 6.5, ČSFD 67 %

Nastávajúci otec Peter sa teší na príchod svojho prvého potomka, ktorý je plánovaný už o päť dní. Ponáhľa sa, aby chytil let z Atlanty domov a mohol byť s manželkou pri pôrode. Všetky jeho plány sa ale zmenia, keď na letisku stretne snaživého herca Ethana, ktorý k sebe priťahuje katastrofy ako magnet. V poslednej režisérovej komédii si okrem Zacha Galifianakisa zahrali aj Robert Downey Jr., Michelle Monaghan, Jamie Foxx, Charlie Sheen či sám Todd Phillips.

Vojnoví psi (2016), IMDb 7.1, ČSFD 74 %

Dvojica mladíkov Efraim a David začnú podnikať. Chcú dodávať americkej armáde zbrane, ktoré im nepatria. Situácia dvojici hlavných hrdinov prerastie cez hlavu vo chvíli, keď sa im podarí získať objednávku v hodnote 300 miliónov dolárov na dodávky zbraní pre afganskú armádu. Avšak, ako neskôr vyjde najavo, obchod, do ktorého sú zapletení niekoľkí veľmi pochybní ľudia, nemá s americkou vládou vôbec nič spoločné. Skvelá komediálna dráma s Jonahom Hillom a Milesom Tellerom má poriadne tempo a nadupanú akciu.

Joker (2019), IMDb 8.4, ČSFD 85 %

Skrachovaný komediant Arthur Fleck sa dlho pohybuje na tenkej hranici medzi realitou a šialenstvom. V jeden deň sa potuluje vo svojom obleku klauna po uliciach Gotham City a dostáva sa do konfliktu s brutálnymi zlodejmi. Pomaly sa roztáča špirála udalostí, ktorá vyústi do hrozivých rozmerov. V temnej dráme o komiksovom zloduchovi Jokerovi si zahrali Joaqiun Phoenix a Robert DeNiro. Snímka získala viac ako 100 ocenení a vo svojom roku bola najnominovanejším oscarovým filmom. Sošky napokon získal samotný protagonista a tvorca hudby.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, IMDb
Odporúčame