Rebríček top 25 survival filmov: Ten najlepší je podľa skutočnosti, mladý chalan v lese nakoniec zomrel

Nič nás nerozdelí film

Nič nás nerozdelí z roku 2012 o ničivých vlnách cunami (Zdroj: Summit Entertainment)

#Snímka, v ktorej hlavná postava bojuje o prežitie, nemusí byť nutne iba horor. Takzvané survival filmy sú ich skvelým ekvivalentom. Neraz vychádzajú z reálnych udalostí, možno preto sú pre niektorých ľudí oveľa mrazivejšie. Ak máš rád napínavé scény, pri ktorých ti bude dochádzať dych, určite sa mrkni na niektoré z nasledovných filmov.

Everest (2015)

Hodnotenie IMDB: 7,1/10

Britská dobrodružná dráma rekapituluje jednu z najtragickejších expedícii, pri ktorej dostali horolezci ľadovú lekciu. Dej je situovaný do druhej polovice 90. rokov minulého storočia, keď boli Himaláje v centre turistickej pozornosti. Na prvý pohľad ľahko zvládnuteľná výprava sa rýchlo zmení na katastrofu. Dokážu hrdinovia horu zdolať živí?

More v plameňoch (2016)

Hodnotenie IMDB: 7,1/10

Píše sa rok 2010 a v Mexickom zálive dochádza k najväčšej človekom spôsobenej katastrofe na svete. Ide o príbeh, ktorý málokto pozná, pretože nebol medializovaný. No prekvapí ťa veľkou dávkou napätia. Členovia posádky na palube Deepwater Horizon si siahnu na dno svojich síl. Podarí sa im zastaviť horúce peklo, s ktorým bojujú uprostred šíreho mora ?

Ja, legenda (2007)

Hodnotenie IMDB: 7,2/10

Film, ktorý ťa trošku vráti v čase do covidovej éry. V tomto prípade však ide o vražedný vírus, ktorý pomaly zabíja celé ľudstvo a jednotlivcov premieňa na krvilačné zombie prízraky. Epidémia sa šíri rýchlosťou svetla, šance na vyliečenie však klesajú. Nájde sa však jediný človek, ktorý je voči vírusu imúnny a prežije. Počas troch rokov sa snaží spojiť s preživšími, no bez odozvy. Až raz kontakt predsa nadviaže.

Snowden (2016)

Hodnotenie IMDB: 7,3/10

Tento film ti dovolí nahliadnuť do sveta angažovanej americkej kinematografie, pod ktorú sa podpísal hviezdny režisér Oliver Stone. Snowden zanechal životný pokoj a rozbehnutú kariéru len preto, aby odhalil šokujúce praktiky americkej tajnej služby, ktorá mu strpčovala život. Je hrdinom a whistleblowerom alebo zradcom, ktorý by mal byť potrestaný?

8 statočných (2006)

Hodnotenie IMDB: 7,3/10

Dobrodružstvo o priateľstve aj v tých najkrutejších podmienkach Antarktídy. Urýchlená evakuácia zo základne sa podarí iba ľudskej posádke, na štvornohých miláčikov nezostáva čas. Psovod Jerry svojim oddaným chlpáčom sľúbi, že sa po nich vráti. Príbeh bol natočený podľa skutočnej udalosti, keď svorka psov musela prežiť viac ako 170 dní v polárnej divočine. Chlad, vietor a blížiaca sa snehová búrka nie sú ani zďaleka jediné nástrahy, ktoré na chlpáčov a psovoda čakajú. Podarí sa im prežiť?

Pasca v džungli (2006)

Hodnotenie IMDB: 7,3/10

Príbeh je situovaný do džungle počas vietnamskej vojny. Americký pilot Dengler sa na svojej prvej misii ocitne v pasci. Nad územím Laosu ho zostrelia nepriatelia a on sa ocitne sám, ďaleko od svojej jednotky. Zvládne kruté podmienky zajateckého tábora alebo úspešne unikne? Je odhodlaný žiť a svoj boj nehodlá vzdať. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ísť na záchod či piť vo vesmíre je fuška: Pozri sa, ako vyzerá bežný život astronautov

Útek zo Sibíri (2010)

Hodnotenie IMDB: 7,3/10

Ľudská túžba po slobode nemá hraníc. Táto snímka ti priblíži útek z obávaných ruských gulagov, ktorý sa odohráva v roku 1940 počas druhej svetovej vojny. Opisuje príbeh skupinky väzňov, ktorí sa odhodlali vymaniť sa z tuhej sibírskej zimy. Cesta plná prekážok a skúšok ľudskej sily, ktorá končí po 6 500 kilometroch náročného putovania v Indii, je ozajstným bojom o prežitie.

Nordwand (2008)

Hodnotenie IMDB: 7,4/10

Dráma odzrkadľujúca skutočný príbeh horolezcov, ktorí chcú zdolať švajčiarske Alpy. Príbeh sa odohráva v roku 1936 a je silne poznačený vtedajším nacistickým režimom. Sleduješ v ňom osudy nemeckých a rakúskych alpinistov, ktorí prekonávajú aj neprekonateľné! Výpravy sa spočiatku obávajú, zvládnu nakoniec náročnú severnú cestu?

Mud (2012)

Hodnotenie IMDB: 7,4/10

Ako sa ocitnú dvaja tínedžeri uprostred rieky Mississippi? Na ostrove v ničote ich čaká záhadný muž Mud, ktorý im prezradí svoju temnú minulosť. Na konte má vraždu, je vlastne na úteku a na ostrove čaká svoju životnú lásku, s ktorou chce utiecť. Chalani mu sľúbia pomoc, no nedopadne to podľa ich predstáv. Zvládnu svoj boj o prežitie?

Sully (2016)

Hodnotenie IMDB: 7,4/10

Životopisná dráma hovorí o strhujúcom príbehu kapitána Sullyho, ktorého si v tejto snímke zahral skúsený Tom Hanks. Rutinný let na linke z New Yorku do Seattlu sa po pár minútach zmení na boj o prežitie. Kapitánovi Sullymu nezostane nič iné, len núdzovo pristáť s americkým dopravným lietadlom vo vodách rieky Hudson. Zachráni životy viac než stovke pasažierov a posádky. Jeho hrdinský čin odvráti tragédiu a bude hrdinom pre celý svet. Je to však oprávnené?

127 hodín (2010)

Hodnotenie IMDB: 7,5/10

Milovník adrenalínových športov a divokej prírody strávi víkend lezením po nepreskúmaných skalách v národnom parku. Na pár dní sa po ňom zľahne zem a objaví sa až o 6 dní neskôr, s dych berúcim príbehom a bez jednej ruky. Ako sa mu podarilo prežiť v divočine, keď bol uväznený obrovským balvanom s minimom jedla a vody?

Nič nás nerozdelí (2012)

Hodnotenie IMDB: 7,5/10

Skutočný príbeh istej rodiny, ktorá v roku 2004 prežila ničivú vlnu cunami v Indickom oceáne. Príjemná idylka vianočnej dovolenky sa skončila v momente, keď obrovská masa vody zasiahla hotelový komplex a zobrala so sebou všetko, čo jej stálo v ceste. Vo chvíľach úplného zúfalstva a utrpenia nájdu odvahu pomôcť aj tí, ktorí by nad tým v bežnej situácii neuvažovali. Podarí sa členom rodiny nájsť jeden druhého?

Na život a na smrť (2013)

Hodnotenie IMDB: 7,5/10

Vojaci amerických špeciálnych jednotiek v Afganistane sú postavení pred neľahkú situáciu. Musia urobiť náročné rozhodnutie, ktoré nezostane bez následkov. Stanú sa veci, vďaka ktorým nielenže zostanú odstrihnutí od komunikácie so svojou jednotkou, navyše ich postretne aj nepriateľská presila. Siahnu si na fyzické a psychické dno, len aby sa dostali z bezvýchodiskovej situácie. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Stužková za rohom a ty ešte nemáš šaty? Pripravili sme veľký prehľad salónov, v ktorých si určite vyberieš!

Pianista (2002)

Hodnotenie IMDB: 8,5/10

Príbeh zasadený do obdobia druhej svetovej vojny. Vynikajúci pianista, ktorý je poľským židom, musí opustiť svoj bežný život a podmaniť sa režimu. Po rozpredaní majetku vrátane piana sa ocitá na ceste do koncentračného tábora spolu so svojou rodinou. Na miesto, ktoré sa v dejinách „preslávilo“ smutnou povesťou najväčšieho vyhladzovacieho tábora v Európe. 

Grizzly man (2005)

Hodnotenie IMDB: 7,8/10

Expedícia na Aljašku v réžii experta na medvede nemusí dopadnúť tak, ako si hlavý hrdina predstavuje. Hoci medzi šelmy chodil pravidlene, študoval ich život a prakticky žil medzi nimi, stačí malá chvíľa na to, aby sa všetko zvrtlo na zápas o holú existenciu. Prežije spoločne s priateľkou historicky prvý zdokumentovaný grizzlyho útok na človeka?

Stroskotanec (2000)

Hodnotenie IMDB: 7,8/10

Tento film ťa presvedčí o tom, že nie je dobré byť zarytým workoholikom. Inžinierovi firmy FedEx sa pracovné nasadenie stane osudným. Uponáhľaná doba ho prinúti cestovať aj počas vianočných sviatkov za prácou. Lietadlo, ktorým sa presúva z Ameriky do Ázie, však nečakane padá do Pacifiku. Chuck tragédiu prežije, no ocitne sa sám na opustenom ostrove. A nenájde tu ani živú dušu.

Apocalypto (2006)

Hodnotenie IMDB: 7,8/10

Máš chuť na kus histórie? Tento dobrodružný historický film ťa prenesie do doby starých Mayov a odhalí ti udalosti spojené so zánikom slávnej mayskej ríše. Autenticitu filmu tvorcovia zvýraznili pôvodným mayským jazykom Yucatec. Príbeh o tom, ako hlavný hrdina uteká zo zajatia, aby zachránil nielen seba, ale aj celú svoju rodinu, ťa chytí za srdce.

Dunkirk (2017)

Hodnotenie IMDB: 7,8/10

Vojnová klasika, ktorú určite poznáš. Ak nie, je načase dať jej šancu. Film ti priblíži operáciu Dynamo z roku 1940, ktorá bola hromadným evakuačným plánom na záchranu britských, francúzskych a belgických vojakov z francúzskeho prístavu v meste Dunkerque. Podarí sa nevinným vojakom utiecť pred krutým osudom?

Potomkovia ľudí (2006)

Hodnotenie IMDB: 7,9/10

Filmová sci-fi dráma z blízkej budúcnosti. Je rok 2027 a už 19 rokov sa na Zemi nenarodilo jediné dieťa. Svet skľučuje beznádej a ľudstvo sa zúfalo snaží nájsť príčinu náhlej neplodnosti. V organizácii Human Project poskytujú azyl ľuďom, ktorí sú schopní bojovať. Medzi nimi sa ocitá aj hlavná hrdinka Kee, ktorá je v ôsmom mesiaci tehotenstva a je považovaná za chránený druh. Na úteku pred anarchistami, ktorí ju chcú zničiť zažíva naozaj ťažké chvíle. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
25 top stavebníc Lego: Obrovský Rokfortský zámok nie je zďaleka vo vedení, najcennejší kúsok má inú prednosť

Pí a jeho život (2012)

Hodnotenie IMDB: 7,9/10

Počas plavby loďou sa stane nešťastie. Mladý stroskotanec Pí sa zachráni, ale dostáva sa do ťažkej situácie. Musí nájsť spôsob, ako prežiť s niekoľkými zvieratami na jednom veľkom člne. Stane sa nakoniec pochúťkou bengálskeho tigra, ktorý si na neho robí zálusk? Oporou v najťažších chvíľach mu poskytujú spomienky na detstvo a hinduistickú vieru.

Marťan (2015)

Hodnotenie IMDB: 8/10

Počas výpravy na Mars sa vesmírna posádka dostane do prašnej búrky. Astronaut Mark Watney v nej takmer zahynie. Zvyšok posádky ho považuje za mŕtveho, a tak planétu opustia. Mark sa ocitá sám na nepriateľskej planéte, len so skromnými zásobami na prežitie. Využíva len svoje znalosti z technológie a biológie, ale tiež svoj dôvtip. Film natočil Ridley Scott podľa úspešného rovnomenného románu Andyho Weira

Lion (2016)

Hodnotenie IMDB: 8/10

Príbeh malého chlapca, ktorý sa stratí rodičom vo vlaku. Odvezie ho však tisícky kilometrov od domova. Ocitá sa v uliciach neznámeho miesta, kde sa musí naučiť sám prežiť. Pretĺka sa a bojuje s nepriazňou osudu, no nakoniec sa mu pošťastí a končí na adopcii u austrálskej rodiny. V dospelosti sa rozhodne nájsť svoju rodinu v ďalekej Indii len pomocou nejasných spomienok a Google Earth.

12 rokov otrokom (2013)

Hodnotenie IMDB: 8,1/10

Solomon Northup je muž, ktorý žil slušný usporiadaný život. Mal rodinu, prácu, slobodu a nikomu neubližoval. Bol však černoch, a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu. Páchatelia ho predali do otroctva na juhu Ameriky, kde si prežil dvanásťročné utrpenie. Príbeh je inšpirovaný skutočnou udalosťou podľa knihy, ktorú sám zajatec napísal.

Šialený Max 4: Zbesilá cesta (2015)

Hodnotenie IMDB: 8,1/10

Zbesilá cesta Mad Maxa je štvrtým voľným pokračovaním celej série postapokalyptických filmov od režiséra Georga Millera. V časti Fury Road sa hlavný protagonista Max vydá na osamelú púť. Chce utiecť pred minulosťou, ktorá ho neustále prenasleduje. Narazí však na ozbrojenú skupinu, ktorá ho zajme. Maxovi sa napriek tomu podarí utiecť spolu s bojovníčkou Furiosou a ženami, ktoré vodcovi majú počať nepoškvrnených potomkov. Svojím činom, samozrejme, imperátora naštve a ten zvolá svoje gangy, aby skupinku utečencov prenasledovali. 

Útek do divočiny (2007)

Hodnotenie IMDB: 8,1/10

 

22-ročný mladý muž sa po skončení vysokej školy rozhodol utiecť do drsnej divočiny. Svojím protestom sa chcel vymaniť z civilizačného prúdu, no nerátal so strasťami, ktoré mu divoký život prinesie. Film vznikol na motívy knihy, ktorá je inšpirovaná skutočným príbehom podľa nájdených denníkov tohto odvážneho mladého muža.

Tak čo, objavil si v našom rebríčku niečo pre seba?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame