Rebríček top 30 hudobných filmov: Prvý zrejme nepoznáš, ale budeš si spievať celý čas!

hudobné filmy

Hudobné filmy ťa chytia za srdce (Zdroj: GettyImages)

#Miluješ hudobné kapely a s obrovským nadšením hltáš každé zákulisné info o spevákoch? Bavia ti snímky plné muziky? Posvietili sme si na tie najlepšie hudobné filmy a dokumenty, ktoré by si mal pozrieť každý milovník tohto žánru. Si skôr klasik, fanúšik Nirvany, Madonny či tradičného Woodstocku? Toto všetko a mnoho iného nájdeš v našom rebríčku TOP 25 hudobných filmov.

Hriešny tanec (1987)

Hodnotenie na ČSFD: 77%

 

Baby nebude sedieť v kúte! Legendárna hláška z tohto skvelého romanticko-hudobného filmu je klasikou, ktorú pozná každý. A ak nie, tak minimálne jeho soundtrack sa ti už určite dostal do uší… Hoci ide o pomerne romantický film, nemusíš sa obávať žiadnej prílišnej presladenosti. Je to skôr príjemný film, plný hudobných scén, nielen romantiky.  

Madonna: Poviem vám tajomstvo… (2005)

Hodnotenie na ČSFD: 80 %

 

Popová kráľovná, ktorá sa nebojí povedať svoj názor, a to ani v prípade, že sa týka nenávisti k Georgovi Bushovi. Rebelka, ktorá vyznáva duchovné učenie kabala. Po tom, čo si pozrieš tento dokument, zistíš, že to myslí naozaj vážne! Vo filme nájdeš dokonca aj repliky jej duchovného učiteľa.

Amy (2015)

Hodnotenie na ČSFD: 80 %

 

Kým bola naozaj Amy Winehouse? Hudobná ikona, ktorá sa, žiaľ, tiež zaradila do smutne slávneho klubu 27, teda umelcov, ktorí zomreli v tomto veku. V celovečernom biografickom filme sa k tebe prihovorí samotná Amy prostredníctvom archívnych záberov a rozhovorov. Skvelo to dopĺňa jej hudba a autorské texty. Fanúšikom je predostretý život dievčaťa s obrovským talentom. Jej túžby boli zamerané na pravú lásku a hudbu… Dočkala sa všetkého, čo si želala?

Edith Piaf (2007)

Hodnotenie na ČSFD: 81 %

 

Svetoznáma šanzoniérka Edith Piaf bola malou veľkou ženou. Strasti, ktoré ju v živote postihli, sú zhrnuté v tomto dramatickom biografickom diele. Hoci vyrastala v chudobe a nevhodných podmienkach, stala sa z nej svetoznáma hviezda. Magický hlas, vášeň pre hudbu a láska k umeniu. Aj keď sa ti jej hudba teraz môže zdať oldschool, daj tomu šancu aspoň zo zvedavosti.

Pomáda (1978)

Hodnotenie na ČSFD: 82 %

 

John Travolta a Olivia Newton-John! Ikonická dvojica, ktorá prežila na filmovom plátne krásnu ľúbostnú romancu. Film vznikol na základe úspešného muzikálu a my to hodnotíme ako dar z nebies! Skvelý film, ktorý by mal aspoň raz za život vidieť každý. Letní milenci, ktorých láska má rôzne podoby a pravidlá. Dokážu ich akceptovať alebo s nimi budú bojovať?

To je Elvis (1981)

Hodnotenie na ČSFD: 82 %

 

Jeho hlas a piesne sú legendou. Nesmrteľný kráľ rock and rollu, Elvis Presley za života vypredával svoje koncerty a filmy, v ktorých hral, boli trhákmi. Žil svoj sen! Premenil populárnu hudbu „zo zapadákova“ na kultúru s nádychom Ameriky.  V čom bolo jeho osobnostné kúzlo?

Control (2007)

Hodnotenie na ČSFD: 84 %

 

Biografia Iana Curtisa z kapely Joy Division očami producenta (nielen) videoklipov. V niečo vyše dvoch hodinách záznamu sa dozvieš bohaté informácie o frontmanovi spomínanej kapely. Zaujímavé na tom je, že táto prepracovaná biografia nedostala iba filmovú podobu, ale dočkala sa aj knižnej adaptácie. Jednoznačne očarí aj tých, ktorí o tomto mene ešte nepočuli…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Microsoft vyzliekol Xbox donaha

Kabaret (1972)

Hodnotenie na ČSFD: 84 %

 

Dramatický muzikál ti rozpovie príbeh o americkej speváčke, ktorú ovplyvnila situácia v predvojnovom Berlíne. Prostredníctvom javiska hľadá cestičku na dosiahnutie vysnívanej kariéry filmovej hviezdy. Na pozadí dramatického deju s hudobnými prvkami ťa čaká sentimentálny príbeh, ktorý rozoberá udalosti okolo fašizmu a režimovej agresie. Toto dielo osloví aj úplných odporcov muzikálov!

Marley (2012)

Hodnotenie na ČSFD: 84 %

 

Kto by nepoznal Boba Marleyho? Bol to hudobník, ktorý mal neopísateľný vplyv na ľudí. Jeho životopis zobrazuje cestu životom, od špinavých uličiek zapadnutého Kingstonu, až k obrovskej sláve. Dokument vyobrazuje prepojenie dodnes obľúbenej rasta hudby a lásku k marihuane či mnohým ženám, ktoré skončili v Bobovom náručí. Nájdeš tu dokonca výpovede niektorých z jeho dvanástich detí!

ABBA: Víťaz berie všetko (1999)

Hodnotenie na ČSFD: 84 %

 

Náhľad do siene slávy populárnej kapely ABBA, ktorá v 80. rokoch minulého storočia zažívala svoj najväčší boom. V roku 1974 vyhrali Eurovíziu s pesničkou Waterloo, teda s ich najväčším hitom! Tento dokument vnímame ako skvelý doplnok k populárnemu muzikálu Mamma Mia!, ktorý pozná snáď každý!

Woodstock (1970)

Hodnotenie na ČSFD: 85 %

 

Oskarom ocenený dokument ťa vezme zažiť atmosféru masového zážitku na legendárnom hudobnom festivale Woodstock. Je to jedinečná kultúrna udalosť minulých rokov, ktorú si môžeš užiť akoby na vlastnej koži! Prežiješ tak nielen hudobné vystúpenia legiend, akými boli Janis Joplin, Jimi Hendrix či David Crosby, ale aj rozhovory s návštevníkmi či pocity domácich obyvateľov mestečka. Nechaj sa vtiahnuť do atmosféry 70. rokov 20. storočia a štýlom hippies!

Svetlá rámp (1952)

Hodnotenie na ČSFD: 85 %

 

Opäť ďalší starší film, ktorý je pomerne smutný aj napriek tomu, že ide primárne o komédiu. Tragicky a dojímavo podaný obraz udalostí okolo konca kariéry Charlieho Chaplina nepoteší iba fanúšikov tohto velikána. Silná nostalgia v autobiografii tohto groteskného majstra ťa určite chytí za srdce!

Karel Kryl – kto som? (1993)

Hodnotenie na ČSFD: 85 %

 

Biografický hudobno-poetický dokument o života básnika a pesničkára Karela Kryla, ktorý ti odhalí zákulisie života tejto legendy. V dokumente nájdeš príjemný medailónik, ktorý ti odhalí jeho názory a celkovú životnú filozofiu. Prezentuje sa len prostredníctvom diel, takže pokiaľ je pre teba tento významný muž jednou neznámou, mnohé odpovede nájdeš v jeho dielach!

Avicii: True Stories (2017)

Hodnotenie na ČSFD: 85 %

 

Legenda elektronickej hudby, ktorá odišla až príliš skoro. Jeho unikátna hudba, ktorú priamo sám tvoril a nekopíroval. Určite aj ty poznáš mnohé z jeho hitov, ktoré tu už budú navždy. Dokument sa zameriava na jeho raketový výstup, zobrazuje aj pády, ktoré k takej kariére patria, ale aj jeho znovuzrodenie. Vďaka nemu ťažko nájdeš človeka, ktorý by ho nepoznal!

The Doors (1991)

Hodnotenie na ČSFD: 85 %

 

Život Jima Morrisona bol okrem hudby vyplnený vo veľkom aj drogami, alkoholom, žúrmi a ženami. Jim je ďalším z neslávneho klubu 27, kam patria aj ďalšie veľké legendy hudobnej scény. Film má zobrazovať obraz skupiny The Doors, no podľa žijúcich členov sa vôbec nezakladá na skutočných udalostiach. Napriek tomu ho fanúšikovia hodnotia pomerne slušne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
V tejto reštaurácii nájdu Nitrania ázijské mňamky: Ako podľa vône spoznáš kvalitné suši?

Světáci (1969)

Hodnotenie na ČSFD: 86 %

 

Staršia česká hudobná komédia o troch mužoch z dediny, ktorí túžia zažiť pravý život veľkomesta. Láka ich nočný život a luxusné podniky, no ich dobrodružstvo nedopadne najlepšie. Skvelý český humor, prepojenie s hudbou a umením je skvelou alternatívou na spríjemnenie chladných jesenných dní.

Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014)

Hodnotenie na ČSFD: 86 %

 

Skvelo podané svedectvo o živote jedného z najtalentovanejších skladateľov novej éry na Slovensku. Marek Brezovský prežil krátky, ale dynamický, život, počas ktorého na svete zanechal množstvo skvelej hudby. Dokumentárny film zároveň podáva divákom obraz života generácie, ktorá dospievala v porevolučnej dobe druhej polovice 90. rokov podobne ako spomínaný Marek Brezovský.

Let it be (1970)

Hodnotenie na ČSFD: 86 %

 

Smutný dokumentárny príbeh poslednej etapy fungovania kapely The Beatles. Po desaťročí existencie sa hudobníci ocitajú vo fáze, keď vedia, že každý z nich má iné predstavy o svojej budúcnosti. Hudbu už dávno netvoria spolu, majú nového šéfa Johna Lennona, hudba nie je braná tak vážne a všetci majú všetkého po krk. Tento kinematografický počin nie je len pre milovníkov hudby, ale aj pre tých, ktorých zaujímajú počiatky pop-kultúry.

Eric Clapton: Life In 12 Bars (2017)

Hodnotenie na ČSFD: 86 %

 

Za jeho úspechmi stoja nielen ambície a tvrdá práca, ale bohužiaľ aj tragédie. Toto všetko v intímnej spovedi prezrádza dokument o spevákovi a skladateľovi Ericovi Claptonovi s podtitulom Život v dvanástich taktoch. Dopĺňa ho rozprávanie samotného gitaristu i jeho známych, odkrýva osobný archív, videozáznamy koncertov, domáce videá, súkromné fotografie či listy.

Pink Floyd: The Wall (1982)

Hodnotenie na ČSFD: 86 %

 

Za týmto počinom stojí režisér Alan Parker, ktorý nakrútil hudobný film podľa scenára Rogera Watersa, speváka a basgitaristu kultovej skupiny Pink Floyd. Snímka nás sprevádza rockovou operou z roku 1979 The Wall, ktorú skupina už predtým niekoľkokrát realizovala vo výpravnej javiskovej verzii. Celú snímku rámcuje príbeh rockera Pinka, Watersovho autobiografického alter ega, ktorého traumy z detstva a frustrácia z úspechu doviedli k úplnej sebadeštrukcii.

Niekto to rád horúce (1959)

Hodnotenie na ČSFD: 87 %

 

Komediálny romanticko-hudobný film vznikol koncom prvej polovice minulého storočia. Hrá v ňom dokonca aj diva Marilyn Monroe! Aj napriek tomu, že je to starší kúsok, je vynikajúci a oplatí sa ho vidieť. Príbeh dvoch muzikantov, ktorí sú na úteku pred gangstermi a vydávajú sa za speváčky v dievčenskom orchestri, si určite užiješ.

Bohemian Rhapsody (2018)

Hodnotenie na ČSFD: 87 %

 

Kto by nepoznal tento veľkofilm? V čase, keď bol uvedený do kín, zažíval obrovskú návštevnosť a poznajú ho všetci! Vo filme sa dozvieš o raketovom vzostupe kapely Queen či pikošky o najväčších hitoch, ako napríklad We Will Rock You, We Are the Champions či Bohemian Rhapsody. Pútavý príbeh začínajúci raketovým štartom, cez život kapelníkov, až k nezabudnuteľnému koncertnému vystúpeniu.

Pianista (2002)

Hodnotenie na ČSFD: 88 %

 

Milovníkom histórie a hudby rozhodne odporúčame spomínanú vojnovú drámu! Život vynikajúceho pianistu z Varšavy sa tragicky zmení vo chvíli, keď je Poľsko napadnuté nacistickým Nemeckom počas druhej svetovej vojny. Mladý židovský muž musí dodržiavať pravidlá vyplývajúce z režimu, no aj napriek tomu sa ocitne na mieste prezývanom varšavské geto. Ako to nakoniec s osudom mladého hudobníka skončí?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Nebyť obrodenia, k spisovnému jazyku by sme sa možno nikdy nedopracovali!

Karel Kryl – Filmový portrét (1991)

Hodnotenie na ČSFD: 88 %

 

Koncertné turné Karla Kryla v roku 1990 zdokumentoval František Spevák. Českú legendu budeš vidieť v ústeckej športovej hale, na koncerte v bechynskej keramickej škole alebo pri návšteve bytu jeho mamičky v Novom Jičíne. Nechýbajú archívne záznamy, fotografie či unikátne zábery zo spevákovej redaktorskej práce a zo slávnej kantíny v mníchovskom sídle Slobodnej Európy.

Slávne albumy: Nirvana – Nevermind (2005)

Hodnotenie na ČSFD: 89 %

 

Príbeh legendárneho albumu skupiny Nirvana, ktorý ovplyvnil celé generácie ľudí. Piesne Kurta Cobaina pozná celý svet aj dnes, preto určite nevynechaj ani tento hudobný dokument. Približuje obdobie, keď vznikal album Nevermind, ale aj to, ako tento hudobný skvost ovplyvnil celú scénu. Autentické spovede členov kapely či producenta albumu ťa jednoznačne chytia za srdce!

Amadeus (1984)

Hodnotenie na ČSFD: 89 %

 

Hudobná dráma je situovaná do roku 1781, keď sa Mozartove nadanie dostáva na výslnie. Dvorný skladateľ cisára Jozefa II., Salieri, sa pokúša mladého umelca dehonestovať a zničiť. Je za tým žiarlivosť, zúrivosť a túžba po talente, akým Mozart oplýva. Plánuje aj jeho vraždu, aby umlčal najväčšieho génia svetovej hudby?

Iron Maiden: Death On The Road

Hodnotenie na ČSFD: 90 %

Na jeseň roku 2003 predviedla kapela Iron Maiden v nemeckom Dortmunde svoju doteraz najdramatickejšiu a najstrhujúcejšiu show. Bola súčasťou svetového turné k albumu Dance of Death. Záznam vytvoril a starostlivo zostrihal Steve Harris, vďaka ktorému máte pocit, že stojíte priamo v prvom rade!  

Nerieš to! (1984)

Hodnotenie na ČSFD: 92 %

Poznáš kapelu Talking Heads? Je jednou z mnohých, o ktorých sa tvorili mýty predtým, než sa stala kultovou. Dokumentárny hudobný film ti odhalí zákulisie hudobnej scény od 70. rokov minulého storočia až k sladkým deväťdesiatkam. Zaujímavé kostýmy, tanečné kreácie, nová vlna Francúzska a kopec ďalšieho… Vynikajúce prepojenie hudby a jej zákulisia!

Slávne albumy: Black Sabbath – Paranoid (2010)

Hodnotenie na ČSFD: 92 %

 

Film pojednáva o albume, ktorý na hudobnú scénu priniesol heavy metal. Išlo o druhý album kapely Black Sabbath z roku 1970 s názvom Paranoid, ktorý patrí medzi legendárne hudobné diela. Štvoricu anglických hudobníkov katapultoval na svetové výslnie a nezastavila ich ani ostrá kritika piesní, ktoré často rozoberali kontroverzné témy.

Depeche Mode: Devotional (1993)

Hodnotenie na ČSFD: 95 %

 

Snímka ponúka záznam z legendárneho turné kapely Depeche Mode, Devotional. To najlepšie z koncertu očami Antona Corbijna, fotografa, režiséra a blízkeho spolupracovníka spomínanej kapely. Fanúšikovia tento počin hodnotia veľmi pozitívne, čo sa odráža aj na hodnotení! Za nás je to pecka, ktorá určite stojí za to… V čase, keď dokument vznikol, bol dokonca nominovaný na cenu Grammy v sekcii Najlepšie hudobné video!

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame