KRIMI PRÍPADY Hororový príbeh týrania detí len neďaleko Slovenska: Obletel svet a inšpiroval dokonca aj hollywoodsky film

Šokujúci príbeh otriasol nielen Českom (Zdroj: Unsplash/Lolita Ruckert)

#Príbeh Barbory Škrlovej a známa Kuřimská kauza je jedna z najdivnejších nielen v kriminalistike v Česku či na Slovensku. Jeho záhadnosť a šokujúce detaily obleteli svet a inšpirovali dokonca aj hollywoodsky film Sirota. Len málokto by veril, že otrasný prípad týrania detí pritom odhalila zle nastavený babyfón, ktorá zachytil signál z iného domu. Prípad odhalili v roku 2007, pričom hrôzy sa mali diať už od roku 2006. Z nasledujúcich riadkov tuhne krv v žilách.


KRIMI PRÍPADY Prominentný športovec a údajný krstný otec Kim Kardashian mal vraždiť: Prečo za to nikdy nebol odsúdený?


Týranie odhalil sused

V hlavnej úlohe tohto prípadu stoja matka dvoch chlapcov Klára Mauerová, jej sestra Katarína a Barbora Škrlová. Práve Barbora je najpodivnejšou postavou celej kauzy. Poďme však pekne po poriadku.

Týranie dvoch detí Kláry Mauerovej odhalil sused, ktorý chcel zapnúť videopestúnku, aby dohliadal na vlastné dieťa. Namiesto toho sa mu však na obrazovke objavili zábery, z ktorých behá mráz po chrbte.

Zviazaný chlapec v zúboženom stave bol obrazom prichádzajúcim z vedľajšieho domu, do ktorého neskôr dorazili policajti. Matku dvoch chlapcov zatkli a tri deti – dvoch chlapcov a údajne trinásťročnú Aničku zverili do opatery pracovníkov organizácie Klokánek. Anička však z Klokánku ušla a príbeh sa začal pomaly ešte viac zamotávať.

Cielená premena na malé dievča

Vysvitlo totiž, že nejde o žiadnu Aničku, ale o Barboru Škrlovú, ktorá mala v tom čase tridsaťdva rokov. Nastalo pátranie, ktoré vyšetrovateľov doviedlo až do Nórska, kde sa Škrlová vydávala za malého chlapca Adama. Identitu dokázala meniť naozaj presvedčivo a ako sa neskôr ukázalo – úplne vedome.

Našli sa totiž jej zápisky z doby, keď sa pripravovala na „premenu“ na Aničku. V tom čase vyskoškolská študentka Barbora hladovala a urputne vymýšľala, čo spraví s vizážou. Musela totiž schudnúť a vycibriť všetky aspekty premeny na dieťa – od písma až po celý príbeh, ktorým ľudí oklame. Vymyslela si Annu Jervinen z Nórska, ktorá bola zneužívaná a teraz je na úteku.

Ako píše vo svojich poznámkach, ktoré zverejnil Reflex.cz, „Každý den teď jím. Jogurt, pořád bílý, cappuccino a dnes podruhé už zeleninový příkrm Hami. Bojím se, ale možná by byla řešením ta ultrazvuková liposukce na konci září??? Doktor Urban z Prahy? Kdy už budu moct chleba, párky, klobásu nebo McDonalda?.

Až do takéhoto extrému bola ochotná Škrlová zájsť. Práve takúto verziu všade rozprávali aj Katarína Mauerová a Klára Mauerová, ktorá požiadala o zverenie Aničky do pestúnskej starostlivosti a podarilo sa jej to. Zaujímavé je to, že Katarína mala poznať Škrlovú už skôr, pomôcť jej aj s premenou na Aničku a následne ju včleniť do rodiny, kde spolu mali veľmi blízky vzťah. Príbehom sestry oklamali všetkých – psychológov, súd aj sociálnych pracovníkov.

Barbora, Anna alebo Adam?

Po úteku z Klokánku, kam boli deti zverené po zatknutí matky Kláry, sa mala Škrlová dostať do Nórska, kde predviedla ďalší ťah a zmenila si identitu na malého chlapca menom Adam. Za nepochopiteľné činy ju však v Česku čakal súd a polícia ju vypátrala a dopravila späť k našim susedom.

Pri odbornom posudzovaní správania Barbory Škrlovej sa ukázalo, že má priemerné IQ a je to manipulátorka, citovo ľudí vydiera a nerobí jej problém vžívať sa do rôznych rolí – predovšetkým detských. Okrem toho má aj histriónsku poruchu, pri ktorej je typické stavanie sa do roly obete a inak to nebolo ani v prípade Kuřimskej kauzy.

Barbora Škrlová si vymýšľala, ako ju týrali, bili, zväzovali a znásilňovali, čo nebola pravda. Známkami utrpenia na jej tele boli len malé jazvičky vznikajúce ako dôsledok rapídneho schudnutia a následného pribratia (neskôr vo väzení až do ľahkej obezity) a tiež jazvy po chirurgických zákrokoch, mimo iného malo ísť o zmenšenie pŕs.

https://www.instagram.com/p/CAYKuO2h-oq/

Prečo chlapcov týrali, nikto nepochopil

Skutočnými obeťami pritom boli dvaja synovia Kláry Mauerovej, ktorých malo týrať šesť osôb, vrátane Škrlovej, ich vlastnej matky a tety a ďalších ľudí. Dnes už dvaja dospelí chlapci prežili brutálne bitky, mali jazvy po rezných ranách, boli zväzovaní a telá mali popálené od hasenia cigaretových ohorkov. Okrem toho chlapcov skupina tyranov zatvárala do malých temných priestorov, alebo do psích klietok, kde spali, jedli a tiež vykonávali potrebu.

Dôvody týrania chlapcov sú však podobne ako celý prípad veľmi nejasné a keďže počas vyšetrovania si opakovane zainteresovaní veľa vymýšľali, ide o poriadne zmätočný prípad.

Jednou z verzií, ktorú dodnes mnohí uznávajú ako fakt, je, že išlo o gang pedofilov, ktorí chlapcov zneužívali na fotenie a točenie brutálnej detskej pornografie. Iná verzia hovorí zas o tom, že išlo o sektu, ktorú založil otec Barbory Škrlovej, Josef – nejakí odštiepenci od sekty Hnutie Grálu. Jeho dcéra mala byť akousi ikonou tejto zvláštnej skupiny. Informácie dokonca poukazovali aj na to, že chlapci sa dokonca nechávali trestať preto, aby nebolo ubližované Škrlovej, ktorú mali vnímať ako sväticu. Prečo však týrali chlapcov, sa ani po súdnom procese nikto nedozvedel.

Ako dopadol súd?

Odsúdených v kauze týrania chlapcov bolo 6 ľudí. Matka detí Klára, ktorá sa k týraniu priznala, dostala 9 rokov. Jej sestra a teta obetí bola odsúdená na 10 rokov, pričom sa na týraní mala tiež podieľať a podľa mnohých dostupných informácií mala práve ona veľký vplyv na začlenenie Škrlovej do rodiny. Samotná Barbora Škrlová bola odsúdená na 5 rokov vo väzení. Na slobodu sa dostala v roku 2012. Hana Bašová, ktorú volali aj teta Nanci, bola kolegyňou Kláry. Súd jej vymeral 6-ročný trest.

Do prípadu bol zapletený aj Jan Turek, vedúci skautského oddielu Mravce, ktorý je spätý s Hnutím Grálu a ktorý mal tiež chlapcov týrať. Ten dostal 5-ročný trest. Odsúdený bol aj brat Škrlovej Jan, a to na 7 rokov väzenia.

Škrlová je na slobode

Keď Škrlovú prepustili v roku 2012 na slobodu (o rok skôr, než mali), prípad v médiách znovu ožil. Odsúdená totiž budila naozaj neprítomný dojem, v rukách stískala detskú plyšovú hračku a znova sa rozprúdila debata – časť ľudí tvrdila, že Škrlová má naozaj duševnú poruchu.

V čase prepustenia mala 36 rokov a podľa jej advokáta nechápala, čo sa deje, a celý čas hovorila tichým hlasom so zrakom upnutým do zeme. Súdna znalkyňa však mala opačný názor a tvrdila, že ak by sa za takéto výkony rozdávali Oscary, Škrlová by bola jasnou favoritkou.

Za jej prepustenie z väzenia sa zaručil spolok Šalamoun a dnes má žiť Barbora pod novou identitou v Brne, pričom sa o ňu starajú psychológovia. Podľa informácií, ktoré poskytol portálu Blesk.cz predseda spolku Šalamoun John Bok, má v sebe Barbora 5 až 6 rozdielnych osobností, medzi ktorými „prepína“ a inak nekomunikuje. Údajne dostáva priznaný invalidný dôchodok. Pracovať podľa neho nie je schopná, no kreslí morbídne obrázky.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, e15.cz, blesk.cz, aktuálně.cz, reflex.cz, wikipedia.org
Odporúčame