Rapové lyrics ako dôkaz na súde? Na to môžete zabudnúť

Americký štát Kalifornia oficiálne rozhodol, že rapové lyrics už nebudú môcť slúžiť    ako dôkaz počas súdneho pojednávania. Ak sa vám to zdá pritiahnuté za vlasy, doteraz to v kalifornskom justičnom systéme fungovalo. A pomerne efektívne. Akurát, niektorí rapperi prezradili v songoch viac, ako chceli…

Rapové lyrics súdy neovplyvnia

Kalifornský guvernér Gavin Newsom doslova uviedol, že do platnosti vstupuje zákon, ktorého úlohou je dekriminalizácia umeleckého prejavu. V preklade do ľudskej reči, ak bude napríklad rapper tvoriť o drogovej či kriminálnej činnosti, nebude to môcť byť proti nemu použité na súde.

Ľudia, ktorí sa zastávajú nového kalifornského zákona zašli ešte ďalej. Domnievajú sa totiž, že používanie rapových lyrics ako dôkazov by mohlo byť v istom ohľade rasovou zaujatosťou. A to je predovšetkým v Spojených štátoch amerických naozaj citlivá téma.

6ix9ine a jeho týždeň v kocke: Súdi sa o meno, dissuje Američanku a chváli Rusko

Zdroj menom Insider tvrdí, že rap je ako žáner špecifický, pretože sa v ňom častokrát objavujú opisy rôznych zážitkov, podujatí či zákulisných momentov, ktoré môžu viacerých ľudí dostať do problémov. Nový zákon podporili aj známe rapové mená ako Meek Mill, Tyga, E-40, Too $hort, Ty Dolla $ign či YG alebo Killer Mike.

Prečítaj si taktiež: Ruský rapper Walkie spáchal samovraždu. Tá má slúžiť ako znak protestu voči krokom Vladimíra Putina, čiastočnej mobilizácii v Ruskej federácii a pokračovaniu invázie na Ukrajine. Článok nájdete tu

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: Instagram/Meek Mill

Odporúčame