Si vášnivý kávičkár? Pozor na to, kedy si dopraješ prvú rannú dávku kofeínu

Máš svoje ránko zabehnuté a do tvojej rutiny bez pochýb patrí aj šálka dobrej kávy? (Zdroj: Freepik/artursafronovvvv)

#Ak je aj pre teba ranná dávka kávy života budičom, možno by si mal zvážiť dobu, kedy si ju dopraješ. Pre úspešný štart dňa by si mal podľa vedcov s príjmom kofeínu počkať pár minút po zobudení, inak si koleduješ o pekné nepríjemnosti, ktoré ti skomplikujú alebo pokazia deň. Kedy je teda ten správny čas?

Nabúraj si rutinu

Máš svoje ránko zabehnuté a do tvojej rutiny bez pochýb patrí aj šálka dobrej kávy? Možno by si mal (aspoň čiastočne) prehodnotiť tento krok. Ako uviedol portál LadBible, mnoho ľudí považuje kávu za niečo bežné, ako je tomu v prípade ranného umývania zubov či venčenia psa.

Aj napriek tomu, že zarytí kávičkári si svoj shot espressa doprajú v priebehu pár minút po zobudení, odborníci majú na to iný názor. Zhodli sa, že pokiaľ si dopraješ šálku ranného životabudiča o čosi neskôr, šanca na to, že „odvedie svoju prácu“ lepšie, je omnoho väčšina ako v prípade, že telu nedopraješ nejaké minúty na prebudenie a zahltíš ho kofeínom.

Telesná chémia

 „Skočiť ráno rovno na kávu nemusí byť najlepší nápad, ak chceme zostať hore bez toho, aby sme sa uprostred popoludnia zrútili. Všetko závisí od prirodzených rytmov nášho tela,” uviedol pre LadBible odborník. Ak si teda dopraješ kofeín po zobudení, môžeš ovplyvniť svoje celodenné fungovanie.

Vplyv kofeínu na tvoje telo je ovplyvnené produkciou adenozínu, ktorý spôsobuje, že si ospalý a hormónu stresu, teda kortizolu. „Obe tieto chemikálie ovplyvňujú, ako dobre nás zasiahne denná dávka kofeínu. Adenozín je nízky ráno, keď sa zobudíme, a počas dňa sa zvyšuje stále viac, takže pred spaním sme prirodzene unavení. Na druhej strane, kortizol je na najvyššej úrovni ráno,” dodal odborník.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tieto zvieratá ťa prekvapia svojou inteligenciou: Hmyz dokáže niečo, čo je podľa vedcov raritou

Čo teda robiť?

Ak je tvojim argumentom, že bez kávy „nedáš ani ranu“, úplne ti rozumieme. Dávku kofeínu je dobré telu dopriať až po tom, čo sa úplne prebudíš. Príjem kofeínu po „biologickom naštartovaní“ tvojho tela ti prinesie lepšie fungovanie počas celého dňa a navyše ti nerozhodí akési „hodinky“ adenozínu a kortizolu.

Každý extrém je však škodlivý a preto to netreba preháňať ani tesne pred spaním. „A čo sa týka nočných sov, nezabudnite si dať poslednú šálku kávy aspoň šesť hodín pred spaním, aby ste zabránili tomu, aby kofeín rušil váš spánok, a aby ste si oddýchli,“ uzatvára odborník.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame