Tieto zvieratá ťa prekvapia svojou inteligenciou: Hmyz dokáže niečo, čo je podľa vedcov raritou

Svojim zraneným jedincom dokázali amputovať choré končatiny, čím im doslova zachránili (Zdroj: Freepik/EyeEm)

#Ak považuješ hmyz za nepotrebný a otravný, možno by si mal svoj postoj prehodnotiť. Ukázalo sa, že určitý druh má istú zručnosť, ktorú by mu mohli závidieť aj vyspelejšie živočíšne druhy. Vedci prišli s unikátnou štúdiou, ktorá ti rozšíri obzory o zvieracej ríši.

Rodení manageri

To, že by si mohol mravce považovať za rodených managerov, je známe. V zvieracej ríši, spomedzi hmyzu, vyčnievajú svojou inteligenciou a organizačnými schopnosťami. Najnovšia vedecká štúdia odhalila šokujúce okolnosti, ktorým sa ti nebude chcieť uveriť.

„Zistili sme, že mravce sú schopné diagnostikovať ranu, zistiť, či je infikovaná alebo sterilná, a podľa toho ju liečiť počas dlhého časového obdobia. Ide jediný zvierací medicínsky systém, ktorý môže konkurovať tomu ľudskému,“ uviedol pre Daily Mail Erik Frank, ktorý je ekológom univerzity vo Würzburgu v Nemecku a zároveň hlavným autorom štúdie.

Maličkí lekári

Výskumný tím odhalil, že spomínané mravčeky dokázali šikovne ošetriť svojich „kolegov“. Svojim zraneným jedincom dokázali amputovať choré končatiny, čím im doslova zachránili život – ubránili ich organizmus pred nebezpečnou infekciou, ktorá často vedie k smrti.

Proces skúmali aj v laboratóriu – vedci si vzali pod drobnohľad floridské tesárske mravce (Camponotus floridanus), ktoré najskôr poranili a následne čakali, čo sa bude v mravenisku diať. Vybraní „šťastlivci“ skončili s poranenou pravou zadnou nohou, ktorú im zdravé mravce úspešne zreparovali. Proces toho zachytili aj na kameru.

Zdraví hmyzí jedinci posúdili zranenie a následne poskytli poranenému adekvátnu pomoc – presne tak, ako to poznáš z medicínskeho prostredia u ľudí. S tým rozdielom, že zdravý mravec poškodenú nohu amputoval odhryznutím či čisteným ústami, v závislosti od rozsahu zranenia.

Úspešné zákroky

Oba spôsoby, ktoré mali vedci možnosť skúmať, odhalili vysoké percento úspešnosti „liečebného postupu“ – kým pri amputácii to bolo až okolo 90 percent, pri čistení rany približne 75 percent, čo je rozhodne úspech.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Inovácia v oblasti mužskej antikoncepcie: Nová metóda je bezpečná a účinná, potvrdila to vedecká štúdia

„Keď hovoríme o amputácii, toto je doslova jediný prípad, kedy v živočíšnej ríši dôjde k sofistikovanej a systematickej amputácii jedinca iným členom jeho druhu,“ dodal doktor Frank, ktorý viedol štúdiu.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame