#Quiet quitting je nový trend, ktorý sa šíri nielen vo sfére sociálnych sietí, ale aj v pracovnej či vzťahovej oblasti. Nie je to len o rýchlom „konci“ a zamlčaní svojej existencie. Tento trend môže mať hlbší význam a neraz ukazuje to, že tvoja nespokojnosť nemusí rovno značiť absolútny koniec.
Nedám ti nič navyše
Quiet quitting (v doslovnom preklade „tichý koniec“) rozhodne nie je trendom, ktorý by sa zrodil z večera do rána. Presadzuje myšlienku, že nie je potrebné robiť viac, než je nevyhnutné minimum – nezáleží na tom, či sa to týka práce alebo medziľudských vzťahov. Popularita trendu za posledné roky extrémne vzrástla a hoci ho ľudia „praktizujú“ už roky, pre svoj postoj nemali vhodné pomenovanie.
V podstate by sme mohli povedať, že ide životný štýl a filozofiu, ktoré však v spoločnosti nastoľujú mnohé otázky o tom, čo je správne. Žiadne extra úlohy zadarmo, žiadne súťaženie o to, kto je lepší… Mladí ľudia nemajú záujem súperiť s kolegami či priateľmi, bojovať vo vzťahu. Chcú si jednoducho „odkrútiť“ svoju povinnosť a prepnúť sa do offline režimu.
Workoholizmus nie je trendy
Trend zasahuje najmä mladšie ročníky. Až mileniáni a príslušníci Gen Z sú prvé generácie, ktoré pripustili a dokážu deklarovať, že práca nie je všetko. Pracovať a mať ambície je dôležité, no mať kariéru, ktorá ťa „žerie zaživa“ nie je v modernej spoločnosti momentálne až tak trendy. Mladí ľudia naopak vyžadujú voľnosť, odpočinok a možnosť užívať si život.
Podľa portálu Tech Target dávajú mladí ľudia svoj „quiet quitting“ poriadne najavo. Nie je to len o postoch na TikToku či Instagrame, ale aj o skutkoch a postojoch, na ktoré sa spoločnosť môže pozerať cez prsty. Ak odmietaš pracovať nadčasy, byť k dispozícií 24/7 či byť otvorený akejkoľvek manipulácii zo strany priateľov, si čudný. Teda, aspoň v očiach spoločnosti…
Prvé náznaky
Quiet quitting samozrejme neznamená, že človek robí svoju prácu s odporom a ukazuje svoju „neochotu“ voči iným aktivitám. Môže sa prejavovať aj ako dlhodobé a pomalé odpájanie sa od kolektívu. Portál Paychex uvádza, že pokiaľ menej komunikuješ na pracovisku, nemáš záujem o tímové aktivity a si celkovo „pasívnym hráčom“, môže to byť prvý náznak quiet quittingu.
Ak sa v kolektíve necítiš dobre, si frustrovaný, nedocenený a vyčerpaný, buď k sebe láskavý a dopraj si pauzu predtým, než ťa zasiahne totálny burnout.
Pre firmy to, samozrejme, znamená reálnu výzvu. Ak sa tento problém včas nezachytí, môže rozložiť tímovú morálku, znížiť výkon a nakoniec viesť k výpovediam zamestnancov. Preto je v rámci kolektívu dôležité vnímať signály svojho okolia a nebyť voči nim ľahostajný.
Ak sa ti na spolužiakovi alebo kolegovi niečo nezdá, ak často mešká, izoluje sa od kolektívu alebo nepreukazuje ochotu pracovať v tíme, môže mať problém, o ktorom ani sám nemusí vedieť. Ponúkni mu pomoc v podobe priateľského rozhovoru, ktorý ho môže „zachrániť“.

Nátlak okolia
Mladí ľudia často práve od starších počúvajú len o tom, ako nič nevydržia a nezvládnu. Je jasné, že za roky sa návyky a celkový systém spoločnosti zmenil, preto si tieto generácie nemajú čo vzájomne vyčítať. Hlavným zdrojom konfliktu medzi Gen Z a staršími generáciami je podľa portálu BBC najmä to, že pracovná kultúra chladne a upadá. Zamestnanci často strácajú motiváciu pracovať pre spoločnosti, ktoré im neponúkajú nič navyše za to, čo od nich očakávajú. A to sa mladým nepáči…
Často čelia nátlaku okolia, aby si udržali svoju prácu a budovali kariéru aj za cenu toho, že ich to frustruje, nudí a vyčerpáva. Mladá generácia je v očiach starších považovaná za lenivú a málo usilovnú, no opak je pravdou. Gen Z len reflektuje to, čo sa im ponúka – ak nemajú motiváciu, nevidia dôvod snažiť sa robiť niečo navyše.
Nájdi svoju hodnotu
Pamätaj si, že v tvojom živote si najdôležitejším človekom ty, a preto by si mal hľadieť najmä na seba. Nejde o žiaden prejav rebélie, skôr o sebaúctu. Ak máš pocit, že ti práca nedáva to, čo očakávaš, alebo nevieš nájsť zdravý balans medzi pracovným a osobným životom, je čas spomaliť a zamyslieť sa. Život nie je len o výkone, ktorý podáš, a práca nie je celým tvojím životom, ktorému obetuješ všetko.
Aj keď sa ti na prvý pohľad môže zdať, že tento trend fandí lajdákom, nie je to vôbec pravda. Človek, ktorý sa rozhodne pre quiet quitting, nemusí byť jednoznačným „flákačom“. Môžeš byť niekým, kto plní svoje úlohy na 100 percent, ale nezapredá svoje duševné zdravie, voľný čas či medziľudské vzťahy pre prácu, ktorú robí.
Je to, naopak, človek, ktorý si uvedomuje svoju hodnotu a nechce vyhorieť len preto, aby „zapôsobil“. Je rozdiel medzi tým, keď niekto nič nerobí a keď niekto robí presne to, čo má. Quiet quitteri nie sú lenivci, ale sú to ľudia, ktorí si povedali, že bolo dosť práce zadarmo.
Nie je to len o práci
Hoci sa tento termín začal primárne spájať s pracovným prostredím v súvislosti s odmietnutím práce nad rámec zmluvných povinností, dnes ide o širší pojem vyjadrujúci postoj k bežnému životu. Ako uvádza portál The Guardian, ľudia sa prestávajú snažiť nielen v práci, ale aj vo vzťahoch či dokonca v digitálnom priestore.
Hoci môže toto „tiché vytrácanie sa“ pôsobiť ako nekonfliktné riešenie, v realite môže druhých zmiasť a zanechať v nich neistotu. To platí najmä v prípadoch, keď ide o priateľstvo, partnerský vzťah alebo pohodu v rámci rodinných vzťahov. Nenápadné vytrácanie sa bez vysvetlenia nie je len takým obyčajným odchodom, ale skôr únikom pred sebou samým.
Tí, ktorí si ho zvolia ako možnosť, ho často vnímajú ako láskavejšiu a férovejšiu formu odchodu, než by mali zvoliť tichú nečinnosť. Existujú však aj situácie, kde to jednoducho nie je možné – napríklad, ak máš silné rodinné väzby či prácu, ktorá ti platí účty. Vtedy ide skôr o prehodnotenie vlastnej ochoty angažovať sa než o úplný ústup.
Nejde o tvoje zlyhanie
Ak práve prechádzaš obdobím, keď máš pocit, že si úplne zlyhal, možno ti postačí len menší oddych od kolotoča povinností, ktorý ťa nevedomky melie. Dopraj si čas na to, čo ťa teší, a uvedom si podstatu toho, čo je v tvojom živote najdôležitejšie.
Ak prechádzaš vyhorením alebo pocitmi, ktoré sme opisovali vyššie, nejde o tvoje zlyhanie – každý z nás je len človek a má svoje limity. Dôležité je ich poznať a vedieť s nimi pracovať. Quiet quitting nie je tichým zlyhaním, ale signálom, že niečo nie je v poriadku. Urči si svoje hranice, nájdi správnu rovnováhu medzi povinnosťami a radosťou a užívaj si naplno život.
Zdieľať na