#Vývoj vedy a techniky stále napreduje. Skúsení vedci sa čoraz viac snažia nájsť spôsoby, ktoré by uľahčili život na Zemi nielen pre ľudí, ale aj pre viaceré živé organizmy. Tento raz prišli odborníci so zaujímavou neinvazívnou metódou, ktorá by mohla pomôcť s vážnymi zdravotnými problémami. Zostáva len zistiť, do akej miery je možná účinnosť tejto zaujímavej novinky.
Bezbolestne a bezpečne
Inovácia v oblasti neinvazívnej pomoci v medicíne sa môže chváliť novinkou. Do tiel živých organizmov sa bude v budúcnosti nazerať bezpečne a bezbolestne. Mohlo by ísť o veľkú pomoc v diagnostike rôznych ochorení, ale aj pri odbere krvi či odstraňovaní neželaných tetovaní. Model sa v súčasnosti testuje na myšiach v Amerike, no zostáva otázkou času, kedy sa tento spôsob rozšíri do medicíny po celom svete.
Špeciálna potravinárska látka
Koža týchto zvierat je nepriehľadná preto, lebo sa skladá z rôznych tekutín, tuku a bielkovín. Tieto zložky sa pri rôznom rozptyle svetla a ohýbaní pokožky menia a hýbu, čo vedie k nepriehľadnosti pokožky. Vedci cielene hľadali farbivo, ktoré by dokázalo kožu „spriehľadniť“ pomocou „čarovania“ s lomom svetla.
Vedci vsadili na použitie tartrazínu, ktorý je bežným potravinovým farbivom. Kvôli svojim žltým a oranžovým odtieňom ho využíva potravinársky priemysel na dofarbovanie niektorých zemiakových lupienkov, sladkostí, polievok, horčíc či vaječných likérov.
Ako uvádza štúdia, na pokožku myší aplikovali spomínanú látku rozmiešanú vo vode a skutočne sa stal zázrak – ich pokožka sa stala dočasne priehľadnou a vedci dokázali voľným okom pozorovať sieť žíl a tepien, či dokonca orgány v brušnej dutine zvierat.
Pokrok v medicíne
Hoci ide o skvelý pokrok, lekári v tom vidia háčik. Podľa Hirokiho Ueda z Tokijskej univerzity by malo ísť o sci-fi, ktoré je v ľudskej medicíne neaplikovanteľné.
Podľa CNN je koža človeka približne 10-krát hrubšia než tá, ktorú majú myši. „Do budúcna by tento objav mohol zviditeľniť žily, čo by uľahčilo proces odberu krvi alebo podávania tekutín pomocou ihly, najmä u starších pacientov so slabými žilami, ktoré sa ťažšie lokalizujú. Inovácia by však mohla nájsť uplatnenie aj pri včasnej diagnostiky rakoviny kože či odstraňovaní tetovania laserom,“ uviedol hlavný autor štúdie, Guosong Hong zo Stanfordskej univerzity.
Zdieľať na